He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Őt idézte a Nobel-díjas Paul Krugman abban a cikkben, amelyben a magyarországi demokrácia helyzete miatt aggódott.

2011.12.16. 15:39 guma

Nagyon elgondolkodtató vélemény amit szerintem illik mindenkinek megismerni,

"Világhírű szomszédja van Kim Lane Scheppele jogász professzornak a Princeton egyetemen. Közvetlenül az ő irodája mellett található Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász szobája...

Az [origo] az után kereste meg a professzort, hogy Krugman december 11-ei írásában megemlítette, mint az általa taglalt téma szakértőjét. A Pangás és demokrácia című cikk középpontjában Magyarország áll, ahol a közgazdász szerint tekintélyelvű rendszer kiépítése zajlik. Krugman ezt az 1930-as évekkel állítja párhuzamba, amikor a nagy gazdasági válság idején a világ több pontján is diktatórikus rendszerek alakultak ki. "Magyarországon jelenleg is zajlik a demokratikus intézmények gyengítése" - írja Krugman, és a szerinte ezt alátámasztó példák egy részénél forrásként Scheppele professzort említi meg, akit úgy jellemez, hogy "közelről követi a magyar helyzetet".

A Szent Korona-tant kutatja

A Princeton honlapján található életrajza és a vele folytatott közel egyórás telefonbeszélgetés alapján ez a leírás egyáltalán nem tűnik túlzásnak a professzorról. Az 1990-es évek közepén több évet töltött Magyarországon az alkotmányos berendezkedést kutatva, és azóta is ez a fő szakterülete. Számos publikációja jelent meg a témáról szakfolyóiratokban, és jelenleg épp egy, a Szent Korona-tanról szóló könyvön dolgozik. "Valószínűleg igaz, hogy én vagyok a vezető nem magyar származású amerikai szakértője a magyar alkotmányos rendszernek" - mondta önironikusan nevetve az [origo]-nak adott interjúban a professzor, hozzátéve ugyanakkor, hogy az Egyesült Államokban tanítva ez a terület "egy kicsit szűk ahhoz", hogy csak ezzel foglalkozzon. "Összehasonlító alkotmányjogot tanítok, és ugyan a magyar rendszer az, amit a leginkább ismerek, foglalkoztam a német, a francia, a kanadai és a dél-afrikai joggal is."

A Magyarországon töltött évek alatt a nyelvet is megtanulta annyira, hogy "ugyan elég vacakul beszélek, és az írásom még rosszabb, de az olvasás megy". Vannak emellett magyar nyelvű asszisztensei is, és mivel sok magyarországi jogászt ismer, "így ha nem értek valami változást, akkor felhívom őket". Azt mondta, követi a parlamenti vitákat, és olvassa a törvényeket, valamint a sajtóbeszámolókat. Magyarországon pár éve járt utoljára, de januárban érkezik egy alkotmányjogi konferenciára előadóként, és az is jelzi, hogy tényleg közelről figyeli a magyarországi történéseket, hogy amikor a keddi interjú után csütörtökön az [origo] munkatársa e-mailben egyeztetett vele néhány részletről, akkor a válaszban említést tett arról a parlamenthez szerda este benyújtott javaslatról, amely lehetővé tenné a jegybank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének összevonását.

"A legérdekesebb ország jogi szempontból"

A professzor azt mondta, az 1989-es kelet-európai változásokat látva döntötte el, hogy valahova a régióba szeretne költözni. Először 1993-ban járt Magyarországon, amikor az emberi jogokról tartott egy kurzust más amerikai és magyar tanárokkal együtt. "Magyarország mindig is a legérdekesebb ország volt jogi szempontból Kelet-Közép-Európában. Hosszú múltja van az alkotmányos gondolkodásban, ami nagyon lenyűgöző" - magyarázta, hogy miért döntött úgy, hosszabb időt is el szeretne tölteni az országban. 1994-ben költözött Magyarországra, és ugyan először úgy tervezte, hogy egy évig marad, "végül négy lett belőle".

Az Alkotmánybíróságon kezdett dolgozni kutatóként, ahol volt egy irodája is, így nemcsak Sólyom László akkori elnököt és a többi bírát, hanem az őket segítő háttérszemélyzetet is megismerte. Kutatásai során elsősorban az érdekelte, hogy "a magyar állampolgárok mennyire tudják azt, milyen jogaik vannak" a rendszerváltozás idején jelentősen módosított, szinte teljesen megújult alkotmány alapján. "Tanulmányoztam azokat a beadványokat, amelyeket az emberek benyújtottak az Alkotmánybírósághoz. Szerintem ugyanis egy alkotmány sem tud igazán megragadni, ha az átlagemberek nem értik, mit is jelent" - magyarázta a professzor, akinek pozitív benyomásai voltak az Alkotmánybíróság akkori működéséről. Szerinte "Magyarország az 1990-es években nagyon büszke lehetett arra, ahogy az Alkotmánybíróság sok emberi jogi elvet kidolgozott", és sok szempontból jobb munkát végzett, mint más országok bíróságai.

Orbán karizmája és aurája

Kim Lane Scheppele az alkotmánybírósági szervezet vezetői és dolgozói mellett a politika szereplőivel is kapcsolatba került. "Amikor az Alkotmánybíróság megsemmisített egy törvényt, akkor elmentem a parlamentbe, és beszéltem a jogszabály készítőivel" - idézte fel a professzor, de az interjúból kiderült az is, hogy voltak olyan politikusok, akikkel már első magyarországi látogatásán, az 1993-as emberi jogi kurzuson megismerkedett. "Talán furcsának hangzik ma, de a két magyar tanár, akikkel baráti kapcsolatba is kerültem, Szájer József és Morvai Krisztina volt. Ők voltak az első magyarok, akikkel találkoztam" - mondta a professzor, megjegyezve ugyanakkor, hogy ma már nem tartják a kapcsolatot. "Ők is továbbléptek, és már én sem élek Magyarországon" - magyarázta, bár hozzátette, hogy nemrég az Egyesült Államokba látogató, jelenleg a Jobbikban politizáló Morvai Krisztina megkereste őt, hogy találkozzanak, de erre végül nem került sor. "Mondtam neki, hogy követtem a politikai pályádat, és őszintén szólva nem értek veled egyet, ezért nem hiszem, hogy jó ötlet lenne találkozni."

Az 1990-es évek közepén a professzor megismerkedett a Krugman-cikkben általa közvetetten bírált folyamatok főszereplőjével, Orbán Viktorral is. "1995-ben tartottam egy összehasonlító alkotmányjogi kurzust Ungváron, és a hotelben, ahol megszálltam, megjelent Orbán Viktor egy parlamenti delegáció tagjaként, amelynek az volt a feladata, hogy a helyi magyarok helyzetét vizsgálja. Több napot töltöttem akkor Orbánnal és más fideszes politikusokkal" - idézte fel Scheppele, hozzátéve, hogy más alkalmakkor is beszélt az akkor ellenzékben lévő Fideszt vezető politikussal. "Folyékonyan beszél angolul, és akkoriban nagyon érdeklődött a nemzetközi vélemények iránt" - mondta a professzor, aki szerint Orbán az egyik legkarizmatikusabb ember, akivel valaha találkozott. "Nagyon erős aurája van, aminek hatására mindenki nagyon komolyan veszi. Azt is gondolom róla, hogy nagyon okos" - jellemezte Orbánt a professzor, de azt is világossá tette, hogy az akkori pozitív benyomásokkal ellentétben most nagyon károsnak tartja azt a politikát, amelyet kormányfőként folytat. "Személyesen aggódom az általa indított alkotmányos reform miatt. Komolyan azt hiszem, hogy kiszakítják Magyarországot abból a zónából, ahol létezik egy európai megegyezés arról, milyennek kell lenniük az alkotmányoknak."

"Kiiktatták a fékeket"

Az alkotmányozási folyamattal kapcsolatos egyik aggálya Scheppelének az, ahogy az új alaptörvényt előkészítették és elfogadták. "Ez egy olyan alkotmányos reform volt, amelyet a Fidesz akart végrehajtani, a Fidesz tett rá javaslatot, és a Fidesz fogadta el. A politikai színtéren senki másnak a véleménye nem került bele" - mondta a professzor, aki szerint az is kétséges, hogy mennyire volt társadalmi támogatás és igény a régi alkotmány lecserélésére, ha a Fidesz a választási kampányban konkrétan nem beszélt erről a tervéről. (A kampányígéretek között valóban nem szerepelt ez konkrét ígéretként, bár Orbán tett megjegyzéseket arra, hogy nem elégedett az alkotmánnyal.) Tartalmilag pedig azért tartja problémásnak az új alaptörvényt, mert a kormánypárti többség ezzel "kiiktatta azokat a fékeket, amelyekkel azoknak az egykamarás parlamenti rendszereknek rendelkezniük kell, mint amilyen Magyarországon is működik". Ezzel utalt arra, hogy sok országban a törvényhozásnak része egy felsőház (például az amerikai szenátus vagy a brit lordok háza), amelynek az a feladata, hogy egyfajta fékként működjön az alsóházi többség esetleges hibáival vagy kapkodásaival szemben.

Magyarországon ilyen felülvizsgálati szerepet hivatott betölteni az Alkotmánybíróság, amely Scheppele szerint nem azért volt "hatalmas, mert hatalmat akart magának szerezni, hanem mert ez volt a szerepe az alkotmányos rendszerben". A professzor szerint aggályos, hogy most ez a pozíció az új szabályok értelmében nagyon legyengül, mert egyrészt költségvetést érintő jogszabállyal nem is foglalkozhat az Alkotmánybíróság (legalábbis amíg nem csökken az államadósság egy bizonyos szint alá, de ez csak sok év múlva várható), másrészt míg eddig bárki fordulhatott a testülethez, ha egy jogszabályt alkotmánysértőnek tartott, most ez a kör jelentősen szűkülni fog. Például a parlamenti képviselőknél is van egy olyan kikötés, hogy csak akkor kezdeményezhetnek felülvizsgálatot, ha az Országgyűlés tagjainak egynegyede támogatja azt.

Scheppele szerint a változtatásoknak egy olyan eleme van csak, ami pozitív: az, hogy az új alaptörvény megteremti a lehetőségét annak, hogy akár bírósági döntésekkel is lehessen fordulni az Alkotmánybírósághoz. Szerinte ugyanakkor ennek nem a régi elemek helyére kellett volna bekerülnie, hanem kiegészítésként a korábbi lehetőségekhez.

Nem csak a választások

A professzor aggályosnak tartja ezeken túl például azt, hogy szerinte meggyengül az ombudsmani rendszer, hogy a kormány olyan kérdéseket (például adózás) emel be kétharmados törvényekbe, amelyekkel megköti majd a leendő kormányok kezét, és hogy szintén kétharmados törvényben tervezik rögzíteni a választási körzetek határát (részletek erről ebben a cikkünkben). "Ha lenne is egy jól szervezett ellenzéki párt, a körzethatárok úgy vannak megrajzolva, hogy azok a Fidesznek kedveznek" - mondta Scheppele, aki szerint "ez túlmegy azon, ami demokráciákban szokás".

"A demokratikus kormányzás fémjele nemcsak az, hogy választások vannak, hanem az is, hogy valódi verseny megy a hatalomért, és hogy több különböző politikai csoportnak van esélye a sikerre, függően a választók akaratától" - magyarázta, hozzátéve, hogy ez szerinte sérülhet most az új szabályokkal. Hangsúlyozta ugyanakkor a professzor azt is, "most olyan alapvető változások történtek", hogy nagyon nehéz látni, hogyan is fog működni a kormányzás. Szerinte azonban önmagában a változások gyorsasága és mennyisége is probléma, mert "ha egyszerre változtatsz meg sok mindent, akkor ott fennáll a veszélye, hogy aláásod azt, amit a korábbi Alkotmánybíróság jogbiztonságnak hívott. Vagyis azt, hogy az emberek tudják, milyen törvények vonatkoznak rájuk, és hogy miként működik a rendszer".

forrás : http://www.origo.hu/itthon/20111215-kim-lane-scheppele-jogasz-professzor-a-magyar-alkotmanyos-valtozasrol.html

itt egy frissebb :http://hvg.hu/itthon/20111216_scheppele_partallam_fidesz#utm_source=hvg.hu&utm_medium=scslider&utm_campaign=hvg.hu

Ez meg ráadás,,,


29 komment · 2 trackback

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr753468778

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Paul Krugman: válság és demokrácia 2011.12.18. 20:44:19

Ideje nevén nevezni a jelenlegi helyzetet: ez válság. Igaz, nem a nagy gazdasági világválság teljes megismétlődése, ám ez sovány vigasz. A munkanélküliség Amerikában és Európában is katasztrofálisan magas, a vezetők és az intézmények egyre inkább hitel...

Trackback: Paul Krugman: válság és demokrácia 2011.12.18. 20:44:19

Ideje nevén nevezni a jelenlegi helyzetet: ez válság. Igaz, nem a nagy gazdasági világválság teljes megismétlődése, ám ez sovány vigasz. A munkanélküliség Amerikában és Európában is katasztrofálisan magas, a vezetők és az intézmények egyre inkább hitel...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

miről van itt nagybasz0 2011.12.17. 09:10:41

Csúnya nő kifogja
az aranyhalat....

Tudod halacska, mivel soha nem volt sikerem a férfiaknál,
azt szeretném, ha többé egyetlen férfi sem tudna nekem
ellenállni!
Így lett a csúnya nőből csapolt sör.

arlequin 2011.12.17. 10:48:04

biztos érti ez a szent-korona tant?
vagy csak kutatja?

@miről van itt nagybasz0: ez kemény. és milyen szépen ki volt festve a 'hölgy' (?) :-)))

miről van itt nagybasz0 2011.12.17. 11:21:02

@arlequin: "Tud úszni? Nem. És ha megfizetem?" ez a szent-korona tan kutatókra is vonatkozik...

A japcsi camurájok szoktak ilyent csinálni, ha showrakoznak... a fejdísze cuki az tuti, talán a hőmérséklete is magasabb, mint általában ebben évszakban megszokott... :)

guma 2011.12.17. 17:02:41

@arlequin: lehet, hogy jobban mint sok magyar?

conv 2011.12.17. 23:03:36

Én pl. nem értem ezt a szent-korona tan dolgot.

Horizont 2011.12.18. 15:04:47

@conv:
Az ki van zárva, hogy te ne értsél valamit!!:)
Olyan nincs!!!

Horizont 2011.12.18. 19:29:17

@conv:
Nehezen hiszem:)
Már szerettem volna kérdezni tőled, csak nem voltál. A VB-n "vidékiről" azt mondták, hogy spambot. Le is írták, hogy az mi. (nekem a szőkének:D)Dobtam is egy hátast! És szerinted van, létezik ilyen?Ez annyira érdelek engem, nagyon izgi-ha igaz.

guma 2011.12.18. 19:43:19

@conv: úgy "elvesztél", hogy a kérdéseim is elfelejtettem! :)))))))

conv 2011.12.18. 19:55:47

@Horizont:
pedig tényleg nem értem a szent-korona tant. egy kaotikus hablaty az egész, sem morális, sem etikai, logikai, gyakorlati haszna és értéke nincs.

a másik téma:
www.lafoxka.hu/lafoxka.php?menu=71&Sidi=1

Horizont 2011.12.18. 20:26:38

@conv: Hát ebbe a szent-koronába nem is másztam bele, mert nem érdekelt.

A lafoxkáról:hát nem akartam elhinni, hogy tényleg van ilyen, vártam a te szavadra, (mert hiteles vagy képzeld:D) és úgy gondoltam ha te azt mondod van ilyen elhiszem.De akkor is hihetetlen és lehet, hogy nem jó közelítem meg, de mi szükség van ilyenre? Robotokkal beszélgetni, robot írja a kommentet? Robotokkal beszélgetnek és közben millió számra gyötrődnek magányosan emberek?
Milyen világba jutottunk????

conv 2011.12.18. 20:54:47

@Horizont: a MI (Mesterséges Intelligencia) ffejlesztésének a legjobb eszköze, ha emberekkel "taníttatjuk" kommunikálni a robotunkat.
a www.lafoxka.hu/ weboldala is ezt a célt szolgálja és a fórumokra, chatekre ráeresztett robotok is.

nem a robotokkal beszélgetés (magány) miatt jártnak az emberek az ilyen oldalakra, hanem, hogy tanítsák a robotot.
miként emiatt engedik rá a robotokat a chatekre is, hogy a fejlesztés gyorsabban menjen, többféle és irányú kommunikációs logikát tanuljon a robot és ezáltal minél nehezebben legyen felismerhető.
azonban vidéki nem robot.
nem zárható ki, hogy sémagyűjtési célú projekt, de nem robot.

Horizont 2011.12.18. 21:02:29

@conv:
Tudom nem a te hibád, de basszus most szembesítettél ezzel a a francos 57 évemmel:DDDDDDDDDDDDDDDDD
Most lapos kúszással elosonok:DDDDDDDDDD

conv 2011.12.18. 21:09:57

@Horizont: a legegyszerűbb felhasználási módja ezeknek a robotoknak az online és a telefonos ügyfélszolgálat, ahol a kérdésekre a kulcsszavak alapján generált válaszokkal válaszol a robot, és az ügyfél személyesnek érzi az adatfelvételt, vagy a problémája kezelését, az információkat :) előfordulhat, hogy ha valamelyik multinál online ügyfélszolgálattal beszéltél már, akkor bizony te is csevegtél robottal :)

Horizont 2011.12.18. 21:16:49

@conv: Ettől én olyan de olyan szomorú lettem! Nem is fogok senkit sem hívni, mert már semmi sem az ami..... A francba. Megnézem már a férjem.......nehogy már....egy robot legyen. Bár őt egy két pofázásommal úgy, de úgy tudom válaszra generálni:)))Beremegnek az ablakok:)))

conv 2011.12.18. 21:35:47

@Horizont: :)))))))))))

ejj, ha ilyen hatást vált ki egy ilyen hétköznapi apróság, akkor tényleg ne akarj a függöny mögé nézni mélyebben az életben:)

bandika gazdája 2011.12.18. 22:47:48

@conv: Na azt meg nem hiszem, hogy van ilyen!

conv 2011.12.18. 23:04:48

@bandika gazdája:

őőőőőő... hát erre nem nagyon tudok mit mondani :))))))

Horizont 2011.12.19. 07:46:56

@conv:
Látod mi öreglányok már csak ilyenek vagyunk ebben a mai világban:DDDDDDDDD És nem kell önként mennünk a függöny mögé, mert időnként be vagyunk lökve:) És én ettől lökött leszek.
Na komolyan: oké, tudtam eddig is, hogy vannak ilyen, úgymond gépi hangok.Túlzottan nem foglalkoztam vele. De (ne nevess ki) azt hittem, hogy azt felmondja egy ember és azt játsszák le.De az, hogy "készítenek" olyan embernek látszó internetes robotokat akik "tudnak" válasz kommentet írni, na ezt álmomban se gondoltam volna már bocsáss meg!Az, hogy nem tudtam az nem meglepő! Mennyi mindent nem tudok és már nem is fogok tudni:) De ez még a leghátsó gondolatomba se jött képbe. Nem akartam a VB-n ájuldozni, de itt "magunk között vagyunk" ugye itt lehet:DDDDD
A szomorúságom napról napra csak erősödik. Hogy már semmiben, senkiben nem lehet hinni. Be vagyok csapva!!! Minden mögé oda kéne nézne, de az én korosztályomnak ez már nem egyszerű.Nagyon irigyellek téged, hogy ilyen rálátásod van mindenre, és ennyi mindent tudsz. A fiam is ilyen a maga 34 évével.
(a lányaim nem ennyire:DDDDDDD)
Szóval csak azt akartam, hogy ne lepődj meg ha itt ájuldozva hitetlenkedünk:) Hiába a technikai csúcsok a világ rossz irányt vett és zsákutcába futott, emberileg.
De ez csak az én véleményem:)

bandika gazdája 2011.12.19. 14:59:22

@Horizont: Nem a gépi hangokat nem hiszem! Persze, "nyomja meg az egyes gombot" az gépi hang, az oké. De hogy egy felvetésre válaszoljon intelligensen, azt nem hiszem. Ahhoz annyi variáció kellene, amennyi nincs.

bandika gazdája 2011.12.19. 15:01:06

@conv: Hogy te nem tudsz mit mondani?! Akkor mégiscsak igaz a maya naptár, itt a világvége!

bandika gazdája 2011.12.19. 15:02:24

@Horizont: Te meg mit búsulsz? Tán félsz a robotoktól?! :-)

conv 2011.12.19. 15:28:49

@bandika gazdája: mit mondjak rá? de, higgyed!? :)

Horizont 2011.12.19. 16:10:24

@bandika gazdája:
Nem félek, csak attól mi jöhet még ezek után:DDDD
süti beállítások módosítása