Szemben a magyar sajtóval, amelynek becslése szerint maximum kétezren vettek részt a csütörtök éjszakai budapesti demonstráción, a Reuters háromezerre teszi ezt a számot. A külföldi sajtóorgánumok szívesen idézik, amit a tüntetők skandáltak.
A tüntetők összecsaptak a rendőrséggel a magyar fővárosban Budapesten a két napja folytatódó demonstrációkon, amelyeken az úgynevezett rabszolgatörvény ellen tiltakoznak - kezdi videófelvételes helyszíni tudósítását az euronews.com. Ezután tájékoztatja külföldi olvasóit, hogy a jogszabály szerint a munkavállalók éves túlóra kerete 400 órára nőhet a jelenlegi 250-ről, amivel egy teljes munkanappal bővülhet a munkahét. (Ezt nevezik a szakszervezet a szombati munkanap visszahozatalának.)
A törvényt Orbán Viktor miniszterelnök Fidesz pártjának képviselői szerdán fogadták el a parlamentben nagy többséggel - folytatódik a beszámoló. Ellenzéki képviselők meg akarták akadályozni ezt, a hírportál idézi a parlamentben felmutatott transzparensükön szereplő szöveget, amely szerint a kormánypárt ezzel a jogszabállyal a "Családok évét" átváltoztatta a "Rabszolgák évévé".
Skandálás
A hírportál idézi azt is, amit az utcán vonulók skandáltak: traitors (árulók), Orbán go to hell (szó szerint: Orbán, menj a pokolba!). A tiltakozók a beszámoló szerint több száz rendőrrel néztek szembe az Országgyűlés épülete előtt. Az Euronews tudósítója a Reuters fotósától tudta meg, hogy a tömeg egy oldalbejárat felé mozdult, ahol mindenfélével dobáltak a rendőröket, akik paprikaspray-vel válaszoltak.
A cikk ezután felidézi, hogy bírálói szerint az Orbán-kormány autokratikus rendszer épít, amely hatással van az üzleti és az akadémiai szféra, a bíróságok és a média működésére is, ám ritkán dühít fel egyszerre több, különböző társadalmi csoportot.
A tudósító megemlíti, hogy a rabszolgatörvénnyel egyidejűleg fogadták el a közigazgatási bíróságok bevezetéséről szóló jogszabályt. Ezek a közvetlenül az igazságügy-miniszter felügyelete alatt lévő bíróságok át fogják venni a kormányt érintő ügyeket - például az adózással és a választásokkal kapcsolatos pereket - a független jogszolgáltatástól. A kormány szerint ez javítja az ügyek kezelésének hatékonyságát, ám a kritikusok úgy látják, lehetővé teszi, hogy a végrehajtó hatalom befolyásolja az igazságszolgáltatást, azaz tovább gyengíti a jog uralmának érvényesülését.
Tehet rá
A Reuters tudósítója 3000 becsli a csütörtöki demonstráció résztvevőinek számát. Megemlíti, hogy a tömeg blokkolta az egyik Duna-híd forgalmát és az "Orban go to hell" mellett felhangzott a "Dirty Fidesz" (Piszkos Fidesz) skandálás is. Idéz egy 65 éves tüntetőt, aki szerint a rabszolgatörvény pofon a dolgozó emberek arcán, a közigazgatási bíróságokat pedig azért vezetik be, hogy még erősebben bebetonozzák a kormány hatalmát. Egy diák szerint csak egy nagy feltartott középső újat mutatnak a hatalomnak.
Ez a cikk is elismétli a két jogszabállyal kapcsolatos ellentétes véleményeket és megemlíti, hogy bírálói szerint Orbán Viktor miniszterelnök 2010-es hatalomra kerülése óta építi le a demokratikus súlyok és ellensúlyok rendszerét, propagandagépezetet csinált a média nagyjából és előnyben részesíti barátait a közbeszerzéseknél.
Magyarország külföldi partnerei kudarcot vallottak azzal a kísérlettel, hogy megállítsák - folytatódik a tudósítás. A vele szembeni elégedetlenség ellenére Orbán a választási rendszer átalakításának és az ellenzék megosztottságának köszönhetően fenn tudta tartani a kormánypárt kétharmados többségét a tavaszi választásokon. Továbbra is akkora a támogatottsága, ami meghaladja pártja összes versenytársának együttes szavazóbázisát.
https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/rabszolgatorveny-kulfold-sajto.675132.html
CNN: “Orbán láthatólag zavarban van”
A nemzetközi sajtó pénteken többnyire hírügynökségi jelentéseket közölve, széles körben beszámolt a szerdai parlamenti eseményekről, a „rabszolgatörvény”, illetve a közigazgatási bíróságok felállításáról szóló jogszabály elfogadásáról, valamint az ezt követő tüntetésekről.
A CNN sok helyszíni fotóval illusztrált jelentésében megállapította: Orbán Viktor szerdán nem mutatott hajlamot arra, hogy engedjen az Egyesült Államok és az EU „illiberális államában” való kormányzásával kapcsolatos figyelmeztetéseinek. A cikk ismertette a két új jogszabály lényegét, és részletesen leírta az országgyűlésben szerdán lejátszódott jeleneteket.
„Amikor a magyar országgyűlés káoszba süllyedt, Tordai Bence ellenzéki képviselő odatrollkodott Orbánhoz, és válaszokat követelt tőle az új túlóra-szabályozással kapcsolatban. Ez példátlan. Orbán láthatólag zavarban van. Nem számított erre”.
Beszámolt a cikk a szerdai és a csütörtöki tüntetésekről, és idézte az új jogszabályok ellen tiltakozó több civil szervezet állásfoglalásait is, majd felsorolta a kormány utóbbi időben hozott intézkedéseit, amelyek egyre mélyebb aggodalmat váltanak ki az EU-ban.
Szerző: hjForrás: Huppa
TASZ: A rendőrség nem találhat ki magának jogköröket
Jogellenes, hogy a rendőrök tényleg nem engedték el a tüntetőket addig, amíg kamerába nem mondták a nevüket, írja a TASZ a Facebook-oldalán.
Mint arról korábban a 24.hu is beszámolt, a tüntetés vége felé az történt, hogy előbb kisebb csoportokban mindenkit igazoltattak, majd csak úgy engedték el a tüntetőket, hogyha nyilatkoznak a kamerának.
Annak nincs akadálya, hogy a rendőri intézkedést videóra vegyék, és így az igazoltatást is felvehették volna. Arra viszont nincs jogköre a rendőrségnek, hogy csak úgy engedjék el a tüntetőket, ha a kamerának nyilatkoznak.
Sejthető, hogy mindezt azért tették, hogy könnyebben be tudják azonosítani a tüntetőket a többi felvételen, de bármennyire is praktikusnak tűnik ez az ötlet, a rendőrség nem találhat ki magának jogköröket. Amire nincs kifejezett jogszabályi felhatalmazása a rendőrségnek, azt tilos is csinálnia
– fogalmaztak.
Kiemelt kép: MTI/Mohai Balázs
https://24.hu/kozelet/2018/12/14/tasz-a-rendorseg-nem-talalhat-ki-maganak-jogkoroket/
Gulyás: agresszív politikai aktivisták vettek részt a szerdai tüntetésen
A tárcavezető szokásos csütörtöki sajtótájékoztatóján az ellenzék előző napi parlamenti akciójáról azt mondta: szomorú és példátlan, ami az Országházban történt, az ellenzék egésze tette magát nevetségessé a méltatlan, az alkotmányos rendet veszélyeztető akciójával.
A kormánypárti többség azonban megőrizte a saját és a Ház méltóságát, és biztosította a parlament alkotmányos és törvényes működését – hangsúlyozta. A miniszter kijelentette: komoly, érdemi jogi vita fel sem merülhet az országgyűlési döntések törvényességével – sem a képviselői kártyákkal, sem az ülésvezető elnök helyével – kapcsolatosan.
‼️CSALÁS‼️
Vadai Ágnes kártyája nincs a szavazókészülékben, az mégis úgy működik, mintha bent lenne, szavazni is lehet a géppel. Ezzel szembesült minden képviselőnk. Ez felháborító! A Fidesz már az ellenzéki képviselők szavazógépeit is meghekkelte, miközben éppen törvénytelenül akarja elfogadni a rabszolgatörvényt.
Ami ma a parlamentben történik, az teljesen törvénytelen!
A parlamenti történéseket követő esti budapesti demonstrációról úgy nyilatkozott: alkotmányos alapjog a gyülekezéshez való jog, de ez békésen és törvényes keretek között gyakorolható. Ami szerdán történt, törvénytelen volt, agresszív politikai aktivisták és szép számmal
“Soros György szervezeteinek kitartottjai”
vettek részt a tüntetésen, a rendőrökkel szemben erőszakosan léptek fel, ami pedig súlyos bűncselekmény – fejtette ki, hozzátéve, hogy nyílt kereszténygyűlölet világlott ki a megnyilvánulásokból. A jelenlegi adatok szerint a rendőrség 34 embert tartóztatott le – közölte.
A DK vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a tegnap esti események miatt, mert véleményük szerint a rendőrség szabálytalanul oszlatta a tömeget a Kossuth téren.
Fotó: Index.hu
Szerző: Huppa, MTI
Forrás: Huppa