Számít az is, hogy mennyire gyors az anyagcsere. Ha ezeket az anyagcsere gyorsító módszereket egyszerre alkalmazod, akkor elkezdenek leolvadni a kilók!
Igyál::
Az emberi test több mint 70%- a vízből áll, ezért egy felnőtt embernek az élettani folyamatok működéséhez minimum 2 liter vízre van szüksége.
Ha a szervezet nem jut hozzá megfelelő folyadékhoz, az anyagcsere lelassul és vele együtt a vérkeringés is, fáradékonyak, ingerlékenyek lehetünk. Ha rendszeresen fogyasztasz elegendő vizet a szervezeted is könnyebben megszabadulhat az étkezések során bevitt káros anyagoktól.
A fűszerek segíthetnek:
Fokhagyma: Illóolajai jelentősen segítenek, hogy felgyorsuljon anyagcserénk. Segítségével megszűnhet a felfúvódás és az emésztőrendszeri gond.
Chili: Zsírégető és étvágycsökkentő, a kapszaicinnek köszönheti, hogy az egyik legjobb anyagcsere serkentő.
Fekete bors: Élénkítő és anyagcsere gyorsító, jótékonyan hat a tüdőre és védelmet nyújt a szervezetnek a vírusfertőzések ellen.
Gyömbér: A gyomor emésztőnedveit serkenti. Csökkenti a magas fehérjetartalmú ételek hatására kialakult savasságot. Nehezen emészthető húsok és ételek mellé kifejezetten ajánlott a fogyasztása.
Szauna:
Izzadj, hogy fokozd az anyagcserédet. A szauna segít az anyagcsere felpörgetésében és a méregtelenítésben. Hetente egyszer, de ha teheted, többször menj el és izzadj, szervezeted meghálálja.
Fogyassz sok zöldséget és gyümölcsöt:
Nagyon sok zöldség és gyümölcs van, amelyek segítik serkenteni az anyagcseréjét, válassz rostban gazdag gyümölcsöket reggelire. A szervezet éhgyomorra tudja a legjobban hasznosítani a gyümölcsökben található vitaminokat, így ekkor a legjobb a fogyasztása. De választhatod desszertnek is. Próbálj meg zöldségeket enni köretnek a főétkezésekhez, ezzel segítve anyagcserét.
Ha mégis egyre többet mutat alattad a mérleg, a nadrágjaid pedig már alig érnek össze? Érthető, hogy felbőszít a dolog – főleg, ha egyébként hatékonynak tűnő lépéseket teszel a formád megőrzésének érdekében, akkor mégis mi lehet a háttérben?
Az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás azonban nem mindenható: léteznek olyan, ritkábban számításba vett tényezők, amelyek keresztülhúzhatják a terveidet…A Men.hu összegyűjtött hat lehetséges okot, ami miatt gyorsan felszaladnak rád a pluszkilók.
Depresszió
Számos antidepresszáns gyógyszer okoz súlygyarapodást, általában 2-7 kg-nyit, s ez évről évre egyre látványosabbá válik – mondja Dr. Robert J. Hedaya, az egyesült államokbeli Georgetowni Egyetem Orvosi Központjának munkatársa. Amennyiben nem szedsz ilyen készítményt, pusztán a lehangoltság is előidézheti a hízást. Egy 2010-es tanulmányban, ami az American Journal of Public Health című szakfolyóiratban jelent meg, feketén-fehéren szerepel: a magányos és szomorú emberek gyorsabban terebélyesednek, mint az elégedettek.
Gyógyszerek
Nemcsak a depresszió elleni készítmények okozhatnak hízást, hanem a hormonterápiás szerek, a szívműködésre szedett béta-blokkolók, a vérnyomás-szabályozók, az izom-összehúzódást gátló gyógyszerek, a szteroidok, az ízületi gyulladásra szedett bogyók, egyes rákellenes vegyületek, sőt még a migrénre vagy a gyomorégésre szedett dolgok is.
„Amikor egy páciensem súlygyarapodásra panaszkodik, először mindig végigböngészem a gyógyszereit” – fogalmaz Dr. Steven D. Wittlin, a New York állambeli Rochesteri Egyetem szakértője.
Renyhe bélműködés
A túlzottan lassú bélmozgás nemcsak kellemetlen hasi érzetet eredményez, hanem sajnos pluszkilók felhalmozódásához is vezethet. Dr. Hedaya szerint az a legideálisabb, ha étkezés után körülbelül egy órával vécére kell menned, de már napi egy rendszeres ürítés is sikert jelent. A nem megfelelő folyadékpótlás, bizonyos gyógyszerek szedése, a rostszegény étrend és a bélflóra felborulása azonban a mosdólátogatások ritkulásával járhat – márpedig a lassú anyagcsere a hízás egyik leggyakoribb kiváltó tényezője.
Tápanyaghiány
D-vitamin, magnézium, vas – jól jegyezd meg ezt a hármat, mert hiányuk gyengíti az immunrendszered, lehúzza az energiaszinted, ráadásul úgy megváltoztatja az anyagcserédet, hogy nehezedre eshet betartani az egészséges életmódra vonatkozó tippeket. „Az alacsony energiaszintet koffeinnel, édességgel és egyszerű szénhidrátokkal akarod pótolni tőle, vagy éppen túl hamar elfáradsz edzés közben” – magyarázza Dr. Hedaya, aki orvosi konzultáció mellett akár táplálék-kiegészítők szedését is javasolja a probléma elhárítására.
Az idő múlása
Oké, ezzel nyilván nem veheted fel a versenyt… Nincs az az életmódtanács, ami kapásból lefarag a korodból jó néhány évet. Ha viszont már fiatalon határozott lépéseket teszel az egészséged megőrzésének érdekében, esélyt adsz magadnak arra, hogy akár hatvanon túl is fitt maradj. Az anyagcsere lassulása, illetve a testalkat változása bizonyos keretek között természetes folyamat – de semmiképpen sem garantálja, hogy Mikulást megszégyenítő pocakkal kell pompáznod a negyedik iksz betöltése után! „Kevesebb kalória és több mozgás szükséges” – foglalja össze a lényeget Dr. Dominique Fradin-Read, a kaliforniai Loma Linda Orvosi Iskola professzora.
Mozgás-szervrendszeri bajok
„Bizonyos izom- és csontrendszeri kórképek, úgymint a sarokfájdalom gyakori okát jelentő plantar fascitis, vagy a boka-, a térd-, és a csípőgondok közvetett módon súlygyarapodáshoz vezethetnek, hiszen akadályoznak a mozgásban” – magyarázza Dr. Donald Bohay, az Amerikai Ortopédiai Társaság munkatársa.
Ne habozz tehát orvoshoz fordulni, ha úgy érzed, nem stimmel valami. Nyugi, minden problémához létezik megfelelő edzésterv, amivel az érintett részt nem terheled káros mértékben, ráadásul az aktivitásodat is megőrizheted!