Alig három hónapja emelték meg 15 milliárd forinttal az Eximbank Zrt. alaptőkéjét, decemberben aztán ismét pénzt pumpáltak a kormány bankjába – derül ki a cégiratokból. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter alapítói határozatban rendelkezett arról, hogy 9,345 milliárd forinttal emeljenek tőkét, mégpedig a költségvetésben az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások terhére.
Az intézkedés okáról az alapítói határozatban nincs magyarázat, és a tárca sem adott ki közleményt róla. A cégbíróság ugyanakkor már be is jegyezte a változást, az Opten adatbázisában látszik, hogy 355 milliárdról 364,345 milliárd forintra emelték az Eximbank alaptőkéjét.
Az előző, 15 milliárd forintos tőkeinjekcióról megírtuk, hogy a büdzsébe eredetileg betervezettnél jóval több hitelnyújtás miatt volt szükség az Eximbank tőkehelyzetének megerősítésére. Korábbi cikkünkben részleteztük, hogy kifejezetten kockázatos országoknak nyújt kölcsönöket a magyar kormány az Eximbankon keresztül, így balkáni államoknak, az afrikai Csádnak és a Maldív-szigeteknek – a hitelek mögött pedig a magyar állam vállalt kezességet.
A legnagyobb ilyen, állami garanciával adott kölcsön a nyár végéig az Észak-Macedóniának juttatott 500 millió euró (bő 200 milliárd forint) volt, amit az Eximbank 15 éves lejáratra, 3,25 százalékos, igen kedvező kamattal biztosított. Az Orbán-kormány ezzel segítette meg a június végén megalakult új észak-macedón kormányt. A tavaszi választáson nyertes nacionalista VMRO-DPMNE párt Orbán Viktor közeli szövetségesének számít. A viszony annyira baráti, hogy a párt korábbi elnöke, az egykori miniszterelnök, Nikola Gruevszki Magyarországra menekült a korrupciós ügyekkel összefüggő börtönbüntetése elől.
Megkérdeztük a Nemzetgazdasági Minisztériumot, mi indokolta az újabb tőkeemelést az Eximbanknál, milyen újabb hitelről, kötelezettségvállalásról lehet szó, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.
Annyi biztos, hogy a szeptemberi tőkeemelés óta újabb kötelezettséget vállalt a magyar kormány: az észak-macedóniai közlések szerint egy újabb 500 millió eurós magyar hitelt hívnak le. A Magyar Narancs cikke szerint januárban lesz szükség a hitelre, amiről Hrtisztijan Mickoszki májusban megválasztott miniszterelnök azt is elárulta, hogy az olcsó államközi hitellel lejáró, drága eurókötvényeket váltanak ki, így csökkentik az állam kamatterheit.
Az első 500 millió eurós kölcsönrész esetében egy lapunk által megismert kormányelőterjesztés évi 5,1 milliárd forint kamatkiegyenlítéssel számolt, és a 15 éves futamidő alatt 47,9 milliárd forinttal kalkulált (még a tavaly nyári, 400 forint alatti euróárfolyam mellett). Az újabb 500 millió eurós hitelt is beleszámítva
Orbán Viktor évzáró sajtótájékoztatóján rákérdeztek, mi értelme a piacinál olcsóbb hitelek kihelyezésének, hiszen Magyarország drágábban jut forráshoz, mint amennyiért adja a pénzt. A miniszterelnök azt válaszolta: Magyarország nemzeti érdeke a Balkán stabilitása, és mivel ezek szegény országok, olykor a kamatkülönbözetet is vállalva kell támogatni őket, az erőnkhöz mérten, ez voltaképpen a biztonságunk ára. Ezért adtunk ilyen hitelt Észak-Macedóniának, Boszniának, és tárgyalnak erről az albánokkal is.
https://24.hu/fn/gazdasag/2025/01/03/macedonia-mentohitel-orban-viktor-balkan-eximbank/
+
Azért nyújt a magyar kormány 500 millió euró kedvezményes kamatozású hitelt a balkáni államnak, hogy az csökkenteni tudja kamatkiadásait. Magyarországnak hasonló céljai egyelőre nincsenek.
Hrtisztijan Mickoszki, Észak-Macedónia májusban megválasztott miniszterelnöke jó hírekkel szolgált a helyi közszolgálati televízióban. Arról számolt be, hogy a kormány kedd este rábólintott az államnak nyújtott újabb hitelre, amelyet Magyarország nyújt. Összesen egymilliárd euró kedvezményes hitel nyújtásáról beszélt az elnök május közepén, nem sokkal azt követően, hogy a jobboldali-nacionalista VMRO-DPMNE megnyerte a választásokat. Az egymilliárdból aztán első körben 500 millió lett, amit a magyarországi Eximbank nyújtott.
Mint arról a Narancs.hu elsőként beszámolt, az Exim szokott hasonló hiteleket nyújtani, igaz, nem ekkora összegben és nem ilyen alacsony kamattal. Vagyis nem maga a hitel nyújtása az igazán érdekes, hanem az összes többi cirkumstancia. Mickoszki szavai szerint a második 500 millió januárban érkezik. Ezekről az információkról a magyar kormány soha nem nyilatkozott, a jóíreket rendre a hitelfelvevő fél közölte.
A hitel „második felét nem akarjuk elkölteni most, mert kamatot kell fizetnünk (…) január 25-én lejár az előző kormány által 2018-ban felvett eurókötvény, és 500 millió euróra van szükség annak visszavásárlásához" – mondta Mickoszki az állami televízióban. A miniszterelnök kedden este a Nezaviszen tudósítása szerint azt is elmondta: „ha ma kijönnénk a hitelminősítésünkkel, akkor nem számíthatnánk 6 százaléknál alacsonyabb eurókötvényre, most pedig 3,25 százalékos hitelt kapunk”.
Igen, arról van szó, hogy az észak-macedón állam mint gondos állam csökkenteni akarja a kamatterheit, ezért a drága eurókötvényeket olcsó államközi hitelre cseréli. Hogy kapna-e piaci hitelt, illetve milyen kondíciókkal tudna kötvényeket kibocsátani az állam, nem tudni. Ha egyáltalán nem lenne erre képes, az azt jelentené, hogy technikai államcsőd közelében van az állam, és Magyarország nyújt ez ellen mentőövet, de valószínűleg nem ez a helyzet. Hanem a szimpla spórolás. Mert az észak-macedón kormány számításai szerint a 15 éves futamidejű, 500 millió euró összegű hitel révén 200 millió euró lesz a megtakarítás. "Hitelt veszünk fel, hogy megszabaduljunk az adósságtól, vagyis a jövő kormányainak és generációinak nem lesz visszafizetendő eurókötvénye."
Magyarország ehhez pedig tényleg fantasztikus kondíciókkal kíván hozzájárulni, hiszen 3,25 százalékért a magyar államadósságot sem lehet finanszírozni. Ezek szerint a magyar állam azért nyújt hitelt Észak-Macedóniának, hogy az csökkenteni tudja államadósságát. Persze a magyar államkasszában nincs ekkora szabad forrás, tehát ezt az összeget a magyar állam is csak hitelből, illetve kötvénykibocsátásból tudja finanszírozni.
A Nezaviszen azt is megjegyzi, hogy Magyarország épp akkor ilyen rendkívül gáláns, amikor bukja el a befagyasztott uniós támogatásokat. Tényleg az a helyzet, hogy a legjobb esetben is hülyékből áll a magyar kormány, a rosszabb esetbe pedig bele se merünk gondolni.
https://magyarnarancs.hu/kulpol/ujabb-500-millio-euro-hitelt-ad-magyarorszag-eszak-macedonianak-273159