Március 7-én, közép-európai idő szerint hajnali 1 óra 28 perckor a két nappal ezelőttinél is intenzívebb napkitörést (flert) észlelt a NASA.
A hiperaktív AR1429 napfolt legutóbb egy X-1 erősségű flert lökött ki magából március 5-én. A napkitörések erősségét egy ötfokú skálán mérik, amelyen az A, B, C, M, X betűkkel jelzett szintek között tízszeres a szorzó. Az X erősségű kitörések akár az egész bolygón kimaradásokat okozhatnak a rádiós kommunikációban, a mágneses viharok pedig károsíthatják a rövidhullámú rádiókat, illetve a katonai, tudományos és kommunikációs műholdakat.
Az előzőhöz hasonlóan a mostani kitörést is koronakidobodás (coronal mass ejection, CME) kísérte, ám a Stereo B műhold első adatai alapján még nem lehet megmondani, hogy a CME a Földet célozta-e meg. Ha igen, akkor jelentősen felerősítheti a sarki fény jelenségét a Föld mágneses mezejében március 8-án és 9-én. A sarki fény ilyenkor az Egyenlítőhöz közelebb is látható, nem csak a sarkkörök közelében.
Közben a hétfői napkitörés koronakidobódása is elérte a mágneses mezőt, körülbelül hajnali 5 órakor. A becsapódás nem volt erős, de okozott geomágneses vihart, ezzel pedig jelentősen felerősítette a sarki fényt. Itt látható egy animáció a kitörések geomágneses hatásáról.
A mostani 11 éves napciklus egyre jobban közeledik a 2013-ra várható tetőpontjához. Amikor a nap aktivitása eléri az intenzitásának maximumát, akkor legalább olyan heves napfolttevékenységre számíthatunk majd, amilyen a mostani.
De van szép oldala is a jelenségnek: a szokásosnál délebbre is lehet találkozni a sarki fénynek nevezett jelenséggel. Amerikában legalábbis Milánó magasságában is lehetett észlelni sarki fényt ma reggel, így reális az esély, hogy Magyarország felett is lehet mindjárt látni ilyet.
Pirkadat előtt lesz érdemes kémlelni az eget.
forrás : http://index.hu/tudomany/urkutatas/2012/03/07/irdatlan_flert_lokott_ki_a_nap/
http://www.space.com/14817-geomagnetic-storm-solar-flare-tempest-video.html
A hétfői napkitörés képe :
Az első "nagysebességű részecskék" már el is érték a bolygót, a kitörés egész álló nap eltarthat - közölték csütörtökön a szakemberek, akik korábban az utóbbi évek legerősebb napkitörését jelezték előre.
A csütörtöki napkitörés jóval erősebb a Földet legutóbb, januárban elérő társánál - emlékezetett Werner Curdt, a Naprendszer kutatásával foglalkozó Max Planck Intézet kutatója.
Egy gyengébb napkitörés már szerda este mérhető volt - mondta Paolo Ferri, az Európai Űrügynökség (ESA) európai irányító központja, az ESOC részéről. "Most épp egy estére várható kitörésre figyelmeztető jeleket olvasunk" - fejtegette. A várakozások szerint ez a kitörés ötször erősebb lesz. Európa északi részén este színpompás sarki fények lesznek megfigyelhetők, előrejelzések szerint jó eséllyel az időjárás sem akadályozza ezek élvezetét.
A napkitörés a jelenlegi ismeretek szerint eddig nem okozott károkat a műholdakban, az érzékenyebb eszközöket elővigyázatosságból azonban már szerdán lekapcsolták. Jelenleg a Venus Express nevű űrszonda "kordában tartása" okozza a legnagyobb feladatot.
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szerint nincs ok komolyabb aggodalmakra, a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) tartózkodó hatfős legénységre azonban a szokottnál "jobban" figyelnek.
A kitörést a Nap baloldalán figyelték meg, fő sodra ezért balról süvít el a Föld mellett, vagyis valószínűleg nem talál telibe minket - magyarázta Curdt. A januári kitörés jobbról érte a bolygót. A Nap épp most aktív része minden bizonnyal továbbra is szolgál majd kitörésekkel, előrejelzések szerint jövő a hét végére is várhatók a Földet érő "epizódok".
A napkitörés fennakadásokat okozhat a légi közlekedésben, áramkimaradásokhoz vezethet, megzavarhatja a Föld körül keringő műholdakat. "A szatellitekkel két gond van. Néhányuk, mint az Integral űrteleszkóp, érzékeny berendezésekkel vannak felszerelve. Reakciójuk azonnali és nagyon drámai" - részletezte Ferri. Ezeket tehát azonnal lekapcsolják, ha napkitörés veszélyét észlelik a tudósok.
"Az Integrallal már tegnap ezt tettük" - mondta Ferri. A másik probléma, hogy néhány műholdat különleges csillagszenzorok vezérelnek. "Ezek a szenzorok gyakorlatilag megvakulnak, ha a napkitörésből származó részecskék érik őket. Ez történik most a Venus Exress-szel" - fűzte hozzá. Az űrszonda a Vénusz körül kering, a napkitörés ereje arrafelé még intenzívebb. A szerkezetet végső soron rádiójelekkel is lehet vezérelni, ez azonban költséges és kevésbé pontos.
Tudósok 2013 közepére várják a Nap aktivitásának csúcspontját. A naptevékenység 2010 óta fokozódik, a mostani kitörés a második legerősebb a jelenlegi ciklusban, de még ennél is erősebbek jöhetnek.
A Földre 1859. szeptember 1-jén és 2-án gyakorolt szokatlanul nagy hatást egy napkitörés: megbénultak a távíróhálózatok és olyan erősek voltak a sarki fények, hogy még Rómából és Havannából is láthatták őket az emberek.
2003-ban a valaha mért egyik leggyorsabb napkitörés több órán át tartó áramszünetet okozott Svédországban, leállt miatta az európai repülési radarszolgálat, késett több mint hatvan amerikai légi járat és odaveszett a 450 millió dolláros Midori 2 kutatóműhold.
forrás : http://hvg.hu/Tudomany.ujtech/20120308_napkitores_fold#rss