Varázslatos világ: itt még a majmok is termálfürdőznek
Tudta, hogy Japánban még a majmok is fürdőznek? A Japánspecialista utazási iroda előadásán jártunk. Japán nem kevesebb, mint 6852 szigetből áll, ebből négy igazán nagy: Hokkaidó, Honsú (a fő sziget), Sikoku és Kjúsú. A felkelő nap országa a pacifikus hegységrendszer szeizmikusan aktív területén fekszik, három tektonikus lemez találkozásánál, ezért gyakoriak a földrengések és vulkanikus tevékenység is észlelhető. Ez utóbbinak köszönhető azonban az onsenek létezése is. Fuji
Ezek a - magyarra fordítva forró vizű források - akár 45 fokosak is lehetnek. Azt, hogymi minősül onsennek szigorúan szabályozzák: tartalmaznia kell legalább egyet a 19 kijelölt kémiai elemből, beleértve a radont és metabórsavat, továbbá melegebb kell, hogy legyen, mint 25 fok mielőtt újramelegítenék. Akárcsak hazánkban - azt, hogy az onsen milyen ásványi- vagy kémiai anyagokat tartalmaz, mindig kiírják. Csak, hogy néhányat említsünk: léteznek kénes, nátrium-kloridos, hidrogén-karbonátos és vasas onsenek. Egészségügyi hatásuk régóta ismert a japánok körében; alkalmasak a fájdalom enyhítésére, sebek gyógyításra és olyan betegségek kezelésére, mint az ízületi fájdalmak, krónikus bőrbetegségek, cukorbetegség, székrekedés és menstruációs zavarok.
Onsen onsen hátán
Japánban már kétezer éve élvezik az onsenek áldásos hatásait. A helyiek azonban nem annyira szűkmarkúak, hogy ezt a kincset ne osszák meg mással, Japánban az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a turizmus fellendítésére - van is miből, hiszen Japán a leggazdagabb országok egyike. Téli onsen
A felkelő nap országában szinte mindenhol onsenekbe botlunk, a Japánspecialista bemutatója azonban abban segíthet, hogy hol keressük azokat a legnépszerűbb úti célok környékén. Az előadásukban és útikalauzukban a magyar közönség számára a Fuji-hegy közelében található gyógyfürdőket, Kiotó tradicionális onsenjeit és naganói Jigokudani Majomparkot emelik ki.
Fürdőzzön a Fujin vagy a majmok mellett
A Tokiótól nem messze található Fuji Japán legmagasabb hegye és helyiek azt tartják, aki még soha nem mászta meg az legalább olyan bolond, mint aki kétszer mászta meg. Egy ilyen hegyen fürdőzni biztosan feledhetetlen élmény. Kiotó, Japán egykori fővárosa, egyik kulturális központja szintén kiváló hely egy tradicionális onsen meglátogatására. Nagano pedig az hely, ahol még majmok is termálvízben ücsörögnek. Sajnos arra nincs lehetőség, hogy a "makikkal" közösen mártózzunk, de valószínűleg a legtöbb turistának egy másik onsen is megfelel. Nagano
A téli sportok kedvelőinek remek célállomás lehet a Zao Onsen Síparadicsom, ahol síelés után élvezhetjük a termálfürdők nyújtotta felüdülést. Végezetül szóba jöhet még a Nikko Nemzeti Park, ami az onsenek mellett különleges szépségű tájakkal, hegyekkel és vízesésekkel büszkélkedhet.
Itt tilos még a fürdőruha is
Koedukált vagy sem? Meztelenül vagy fürdőruhában? Tudja meg, hogy kell viselkedni egy onsenben.
Mint ahogy az már korábbi írásunkból is kiderült, egy dologban biztosan nagyon hasonlítunk a japánokra, mindketten igazi gyógyvíz nagyhatalmak vagyunk. Számos dolog van azonban, amiben a magyar és japán fürdőkultúra eltér egymástól. Jámbor Alizzal a Japánspecialista utazási tanácsadójával beszélgettünk.
Az első sokk többnyire akkor éri a magyar turistákat, amikor felvilágosítom őket: az onsenekbe meztelenül kell fürdőzni. Egy-két helyen ugyan be lehet menni fürdőruhával, de alapvetően nem ez jellemző - meséli Aliz, aki egyébként több mint egy évet élt Japánban. Az onsenek hagyományosan szabadtériek és többnyire nem koedukáltak, a nők és férfiak külön fürdőznek és külön bejáratokon is mennek be. (A 19. század második feléig nők és férfiak közösen fürdőztek Japánban, azonban ekkor a nyugati nyitás miatt, a Meidzsi-restauráció idején bevezették a szegregált fürdőket.)
Tetoválással kizárva
Külön érdekesség, hogy akinek tetoválása van, azt nem látják szívesen ezekben a fürdőkben, ez a japán maffiának, a Yakuzának köszönhető, köreikben ugyanis igen népszerűek a kidolgozott testfestések. A turistáknak azt szokták tanácsolni - ha kisebb tetoválásról van szó - ragasszák le, akit azonban nagyobb alkotás díszit, az nem valószínű, hogy be tud jutni egy onsenbe - magyarázza az utazási tanácsadó.
A japánokról a mindennapokban is elmondható, hogy nagyon tiszták, az utcán sincsen igazán szemét, ez a mentalitásuk része, ami természetesen fürdőkben is megnyilvánul. Ezt a külföldieknek is tiszteletben kell tartaniuk - véli Aliz. Mielőtt megmártóznánk az onsenben alaposan meg kell mosakodnunk, bőrünket tisztára kell dörzsölni és hajunkat is meg kell tisztítani. Ehhez egyébként minden kellék adott. A medence körül boxok vannak, mindegyikben van egy lócaszerűség, amire le tudunk ülni, illetve mindenféle tisztálkodó eszköz, szappan és sampon is - emlékszik vissza a tanácsadó.
Szégyellősök kíméljenek
Amikor belépünk a fürdőbe kapunk egy törölköző szettet, ami egy kicsi és nagy törölközőből áll. Azonban a nagy nem arra van, hogy magunk köré csavarjuk, azt nem is szokás bevinni az onsenbe. A kis törölközőt használják arra a szemérmesebbek, hogy maguk elé tartják, míg átmennek egyik medencéből a másikba - meséli Aliz. Ezt egyébként a vízbe is magukkal viszik, fürdés közben összehajtva a fejükre teszik. Ennek az az értelme, hogy nyáron hűsít, a naptól is véd, télen pedig megakadályozza a hő veszteséget (a fején igen sok hőt tud veszíteni az ember). A fürdőzők nem feltétlenül merülnek nyakig vízbe, már csak azért sem, mert az többnyire 38-40 fokos. A medencék általában valamilyen természetes anyagból - kőből, márványból vagy gránitból - készülnek és nem ritkák az egy-két személyes dézsaszerű medencék sem.
További érdekesség, hogy míg mi magyarok kevéssé ismerjük a japán fürdőkultúrát, azok a japánok, akik Magyarország jönnek, gyakran kifejezetten gyógyvizeink miatt teszik azt.
Werkner Anita http://www.termalfurdo.net/cikk/2896
http://www.onsen-japan.info/