Egy új távérzékelési technika lefejtette a perui Cahuachi sivatag közelében található terület kő- és sárrétegét, feltárva egy ősi vályogpiramist.
A műholdfelvételen fehér nyilak jezik a vályogpiramist, feketék pedig a még vizsgálandó szerkezeteket
A piramist a Quickbird műhold felvételeinek elemzései tárták a szakemberek elé, akik egy Nazca folyó menti területet vizsgáltak. A növényekkel és fűvel benőtt térség körülbelül másfél kilométerre húzódik egy ásatási területtől, ami elvileg a világ legnagyobb "sárvárosát" rejti magában.
A felfedezés nem lepte meg a régészeket, mivel a Cahuachi közel 40 dombjáról feltételezik, hogy fontos építmények maradványait rejtik. "Tudjuk hogy sok épület nyugszik még a Cahuachi homokja alatt, azonban egészen mostanáig szinte teljesen lehetetlen volt a pontos behatárolásuk és alakjuk észlelése a légi felvételekről" - nyilatkozott Masini a Discovery News-nak. "A legnagyobb problémát a vályog és a környező altalaj közötti nagyon alacsony kontraszt okozta." Cahuachi a legismertebb Nazca ásatási terület. A Nazca civilizáció az i.e. 1. és az i.sz. 5. század között élte virágkorát a mai Peru területén, majd az Inka birodalom felemelkedésével szépen lassan elhalványult. A fennsíkba vájt hatalmas, leginkább a levegőből látható madár- és állatrajzaikról és sok száz geometriai vonalaikról ismert nép szertartási központként építette Cahuachit, a földből formázott piramisok, templomok és tereiket magából a sivatagból emelték.
(képek : perui fennsíkon "kolibri" és Caral "leletei" sejtették már, hogy gazdag régészeti kincsek találhatóak ezen a vidéken.)
Az újonnan felfedezett piramis 90x100 méteres alappal és négy terasszal rendelkezik, ami egy csonka, a Nagy Piramishoz hasonló piramist sejtet. " Hét szintjével ez az impozáns épület a tájból lett kialakítva, amit hatalmas vályogfalakkal erősítettek meg. Érdekes lelet. Ahogy a Nagy Piramis, ez is valószínűleg emberi áldozatok maradványait rejti" - mondta Andrea Drusini, a Padova Egyetem antropológusa. A korábbi ásatásokban Drusini közel 20 levágott "áldozat bemutató fejet" talált a Nagy Piramis különböző termeiben. "Kör alakú lyukakat vájtak a homlokukba, anatómiai szempontból tökéletesen elkészítve" - tette hozzá Drusini.
Masini csapata időközben az új felfedezés környezetét kutatja újabb eltemetett szerkezetek után. "Ez az innovatív technika új távlatokat nyit az eltemetett vályog monumentumok észlelésében" - összegzett Masini. "Ha sikerül több információt beszerezni az épületek méretéről és alakjáról, akkor segítségül hívhatjuk a virtuális régészetet és életre kelthetjük a piramist és a környező épületeket."