(A dollárhoz képest 52 hét alatt 33 százalékkal gyengült a forint. via)
Magyarország 3 milliárd dollár értékben 7 és 12 éves lejáratú, 750 millió euró értékben pedig 9 éves lejáratú devizakötvényt bocsátott ki a nemzetközi piacon 2022. június 8-án - közölte az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) csütörtökön az MTI-vel.
Ismertetik, hogy az 1,75 milliárd dollár összegű, 7 éves futamidejű 5,25 százalékos fix kamatot fizető sorozat hozama 5,46 százalék lett, a felár 240 bázispont a 7 éves amerikai államkötvény hozama felett.
Az 1,25 milliárd dollár összegű, 12 éves futamidejű évi 5,5 százalékos fix kamatot fizető sorozat hozama 5,829 százalék, a felár 280 bázispont a 2032-ben lejáró amerikai amerikai államkötvény hozama felett. A dollárban denominált kötvényekkel párhuzamosan az Államadósság Kezelő Központ egy 750 millió euró összegű, 9 éves futamidejű 4,25 százalékos fix kamatot fizető sorozatot is kibocsátott, amelynek hozama 4,503 százalék, a felár 250 bázispont lett a 9 éves euró midswap hozam felett.
A változékony piaci környezet ellenére a kötvények iránt közel kétszeres volt a befektetői érdeklődés. Mind a dollárkötvényeket, mind az eurókötvényt az eredeti árindikációnál 0,15 százalékponttal szűkebben sikerült árazni - írták. A befolyó összeget az ÁKK Zrt. általános finanszírozási célokra és részben a jelenleg zajló, 2022. június 7-én meghirdetett, 2023-ban és 2024-ben lejáró dollárkötvényekre vonatkozó visszavásárlási tender elszámolására fogja felhasználni - tájékoztatott az ÁKK.
https://profitline.hu/7-9-es-12-eves-lejaratu-devizakotvenyeket-bocsatott-ki-magyarorszag-a-nemzetkozi-piacon-437235
Milyen feltételekkel vett fel hitelt külföldről Magyarország?
Tegnap megtörtént a kibocsátás. 4,5 milliárd eurónyi érték helyett 3,5 milliárdnyi kötvényt sikerült kibocsátani, s azokat sem túl kedvező feltételekkel - értékeltek az ERSTE elemzői.
A 10 év körüli dollár és euró hozamok rendre 5,8 és 4,5 százalék körül alakultak, ami jelentős felárat jelent az amerikai és európai benchmark hozamok felett.
Például a dollárban denominált kötvények hozama azt mutatja, hogy Brazíliával vagyunk egy kategóriában, s még Mexikó szintjét sem érjük el.
Egy szó mint száz, nem az Európai Unió ereje tükröződik a hozamfelárainkban. Ennek nyilván az az oka, hogy az uniós pénzek folyósítása körül továbbra is ott a bizonytalanság, miközben a költségvetési tervek szintjén úgy megyünk előre, mintha semmilyen probléma sem lenne.
Mindeközben csúszik szét a gazdaság. Rekord méretű külkereskedelmi hiánnyal és őrült iramban vágtázó inflációval nézünk szembe. Ez persze mélybe küldi a forint árfolyamát, ami az importált infláción keresztül megint csak negatívan hat, mint ahogy az ehhez kapcsolódó kamatemelés szükségessége is.
Az a furcsa helyzet állt elő, hogy a kormány továbbra is élénkítené a gazdaságot az állami támogatásokkal, miközben a nemzeti banknak nyomnia kell a féket az infláció miatt, amiben amúgy az utóbbi időben kissé óvatosabb lett. Mindeközben a kocsi mintha kezdene kicsúszni a pályáról. Ez azt sugallja, hogy ennek nem lesz jó vége.
https://profitline.hu/milyen-feltetelekkel-vett-fel-hitelt-kulfoldrol-magyarorszag-437226