He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Tarts tea vagy kávé szünetet - nem bánod meg! :-)

2020.07.19. 06:30 guma

Igyunk egy kávét, mielőtt meghoznánk egy döntést

Nyomás alatt hajlamosabbak vagyunk az érzelmeink alapján döntéseket hozni, ez pedig sok esetben nem vezet jóra. Mit tegyünk, hogy ismét hideg fejjel tudjunk gondolkozni?

A járvány miatti bizonytalanság, a munkahelyek elvesztése és a bezártság világszerte komoly nyomás alá helyezte a lakosságot. A korlátozások olyan hétköznapi dolgokat is megbonyolítanak, mint egy egyszerű bevásárlás, vagy a csekkek befizetése. Ha úgy éreznénk, hogy ilyen feszült helyzetben többet hibázunk és nehezebben hozunk meg jó döntéseket, nem tévedünk - kutatások is igazolták ugyanis, hogy a stressz befolyásolja az ítélőképességünket és az olyan alapvető kérdésekben is elbizonytalaníthat minket, mint például hogy mit együnk. A CNN cikke szerint ugyanakkor vannak technikák, amelyek segíthetnek ilyen esetekben.

Egyre több ember küzd szorongással

A kutatók Európa-szerte vizsgálták a lakosság mentális egészségét a karantén ideje alatt, és arra jutottak, hogy szinte mindenhol emelkedett a szorongással és depresszióval küzdők aránya. A világ többi részén sincs ez máshogy: Kínában a vizsgált emberek 35 százaléka állandó szorongással küzdött, az Egyesült Államokban pedig minden harmadik ember nagyfokú stresszről számolt be.

Az ijesztően magas számok a mentálhigiénés szakembereket nem lepték meg. "A szorongás természetes módon kialakul minden olyan esetben, amikor a testünk valamilyen veszélyt érzékel. Egy világjárvány kellős közepén ez teljesen érthető folyamat" - mondta el Luana Marques pszichiáter, az Amerikai Szorongás- és Depresszió Szövetség (Anxiety and Depression Association of America) elnöke.

A szorongás számos élettani folyamatot generál, többek között megemeli a pulzust és a vérnyomást is. Többféle típusa van a stressztől a pánikzavarokon át a különböző fóbiákig. Habár a tünetek kellemetlenek lehetnek, evolúciós okai vannak és arra szolgálnának, hogy hatékonyabban kikerülhessünk a veszélyes szituációból. Persze manapság már kevesebb haszna van, mint őseinknél: a vadállatok elleni harcban segíthette a túlélést a megemelkedett pulzusszám, a szemmel láthatatlan vírusok ellen azonban nem fogunk hatékonyabban védekezni a hatására.

Kutatások szerint ráadásul a szorongásnak van egy másik negatívuma is: megnehezíti, hogy bizonyos szituációkban hideg fejjel tudjunk gondolkodni és a helyes döntést hozzuk meg. A járványt kísérő gazdasági válság ideje alatt pedig valószínűleg nagyon fontos dolgokról is kell majd döntenünk, amelyek hatással lehetnek az anyagi helyzetünkre és a családunk jövőjére.

Amikor ránk tör a szorongás, az agyunkban egy összetett folyamat indul be, amelyet az úgynevezett limbikus rendszer irányít - mondta Marques. Ez az a terület, amely felelős az érzelmi válaszokért, az emlékezetért és a motivációért. A helyes döntések és úgy általában a határozott válaszok viszont nem innen, hanem a "gondolkodó agynak" is hívott prefrontális kéregben születnek. Stresszes helyzetben ez a két rendszer kerülhet konfliktusba, és ha a limbikus rendszer kerekedik felül, az azt jelenti, hogy a gondolkodás helyett az érzelmek veszik át a hatalmat a döntéseink felett. Ez pedig a legtöbb esetben nem vezet jóra.

Hogyan hozzunk jó döntéseket stresszhelyzetben

A komolyabb döntések meghozatala előtt mindenképpen érdemes "lehűteni" az agyunkat. Ezzel lehetőséget adunk a prefrontális kéregnek arra, hogy visszavegye az irányítást, így az érzelmek helyett ismét a racionalitás alapján dönthetünk. Hogy ismét hideg fejjel gondolkozhassunk, érdemes olyan tevékenységet végezni, ami megnyugtat minket. Marques szerint segíthet a meditáció, egy séta, de ihatunk egy csésze teát vagy kávét is azelőtt, hogy meghoznánk egy fontos döntést. Ezek a néhány perces tevékenységek elég időt adnak a felpörgött agy lassításához, illetve a döntésünk végkimenetelét és hatásait is átgondolhatjuk.

A járvány miatt rengeteg dolog vált bizonytalanná az életünkben. Mivel még a legfelkészültebb kutatók sem tudják biztosan, milyen szigorításokra lesz szükség és hogyan terjed a betegség a későbbiekben, nekünk sem érdemes azon törnünk magunkat, hogy a lehetséges végkifejleteket próbáljuk kitalálni. Ha emiatt szorongunk rendszeresen, érdemes lehet limitálni a vírussal kapcsolatos hírek követését, olvassunk helyette egy könyvet, vagy más, szórakoztató tartalmakat. Fordítsunk nagyobb figyelmet valamelyik hobbinkra, sportoljunk rendszeresen és ne hanyagoljuk a kapcsolattartást a szeretteinkkel - ha máshogy nem, az interneten, vagy telefonon biztonságosan elérhetjük őket.

https://www.hazipatika.com/eletmod/tudomanyos_erdekessegek/cikkek/igyunk_egy_kavet_mielott_meghoznank_egy_dontest/20200709100803

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr3316036264

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

mullerjacint 2020.07.26. 12:09:13

Én mindig tartok szünetet és szürcsölök egy jó kis teát, közben elolvasom a napi horoszkópomat, jógázom egyet. Mivel otthonról dolgozom így elég kényelmes.
www.astrohoroszkop.hu/ itt szoktam olvasni a hetemről.

guma 2020.07.26. 16:44:54

@mullerjacint:

:-DDD

ha ilyen egyszerű az élet, annak csak örülni tudok!
ne botránkozz meg, de én a játék egy formájának tartva olvasok rendszertelenül a témában mindent össze-vissza....
sőt, nem is az enyém érdekel, hanem ismerőseimé, ami nagyon szórakoztató, ha elém kerül bármi és szurkolhatok nekik, hogy legyen szép napjuk.
süti beállítások módosítása