Las Médulas történelmi helyszín Spanyolországban, közel Ponferrada városhoz, León tartományban. Egykor a Római Birodalom legfontosabb aranybányája volt, ahol Kr. e. I. századtól kezdve kétszáz éven át folyt a bányászat. Las Médulas szerepel az UNESCO listáján.A rómaiak bevonultak Iberia a második században ie. A romok építészeti emlékek azonban még mindig szétszórva az országban, Segovia, Mérida, Tarragona, Zaragoza, és sok más helyen. https://hu.wikipedia.org/wiki/Las_M%C3%A9dulas
képek innen
Ilustration of the process by Hugo Prades
Las Médulas, ahol a rómaiak aranyat kerestek, és találták, itt a hegyen Spanyolországban. Az ősi becslések szerint, a rómaiak eltávolítottak mintegy 20.000 Mérleg aranyat Spanyolországból évente, amely a mintegy 6600 kilogramm vagy 14.500 £ felel meg. Folyó áron, ez az összeg az arany többet ér, mint 27.000.000 $. A bányászok hónapokig nem látják a napfényt, és sokan közülük meghaltak az alagutakban. Annyira veszélyes volt a bánya a közet repedései miatt, hogy a gyöngy halászathoz hasonlították a járatokban végzett munkát.
Ellentétben a közhiedelemmel, itt a többi Imperial aranybányászat területével szemben (például Wales), a munkások a bányában szabad emberek voltak, nem rabszolgák. Folytatták a bányászati hagyományaikat ami kialakult már a római kor előtti időszakban ebben a régióban.
Máskor, a rómaiak vésettek mély, keskeny alagutakat a hegyekben és pontos időközönként, elöntött őket egyszerre. Az intenzív víznyomással a hegyeket "feltörték", és így összeomlottak egyes részei, felfedve az arany "vénákat".
Az erőszakos, remegés hangok repedés hegyoldalak elnémult körül 1800 évvel ezelőtt. Ma, Las Médulas az a hely,ahol elmélkedni lehet az emberiség és természet kapcsolatában a múlt és a jelen kihasználását látva a föld egy kis pontján.