(Jó példa arra amikor átléphető az ember nem használjuk a tudását, munkáját, sikerét. Ezért és a zene miatt szakítok rá pár percet. Több cikkből válogatott email, főleg zenére hangolva... -erről : Tokmányos mi van veled?)
(Részlet egy Simonyi interjúból: Sok mindent teszünk itt, ami talán szokatlan. A nagykövetség rendszerét egy jól működő vállalatéhoz hasonlóan alakítottuk át, mindenki nagy felelősséggel és önállósággal dolgozik, a kreativitás elsőrendű szempont. Még ötletfelelős munkatársunk is van, akinek a névjegyén az áll: "Chief Creative Officer”. ...
– Minden ország diplomatájának különösen fontos, hogy jellegzetes arculatot alakítson ki. Ez az oka, hogy önt rocknagykövetként ismerik Washingtonban?
– A rockzene nagyon markáns üzenetet hordoz, méghozzá arról, hogy mi nem vagyunk egyáltalán mások, mint az amerikaiak. A világban jelenleg a rockgeneráció van hatalmon. Találtunk egy közös nyelvet, amit az amerikaiak is jól ismernek. )
Mint arról már hírt adtunk, megnyitott egy kiállítás a Kogartban (Andrássy út 112.). Döbbenet király! A kiállítás címe: San Franciscotól Woodstockig – az amerikai rockplakát aranykora 1965-1971.
A címhez híven legfőképpen plakátkiállítás, illetve mivel Kogart: plakátművészeti kiállítás. És valóban. Ezek a plakátok tényleg művészi értékek hordozói, komoly grafikával, kimondottan a korszakra jellemző stílusjegyekkel.
A plakátok – mint azt Simonyi is kiemelte – kicsit emlékeztetnek a XX. Század fordulójának art deco világára, ez a világ pedig Közép-Európához – így Magyarországhoz is – köthető. Pszichedelia. A jellemző burjánzó betűtipusok, alig kiolvasható zenekarnevekkel (na persze, betolod, amit be kell és máris helyreugranak a sorok)... Micsoda évek voltak! Minden ma fontos dolog ott kezdődött 1968 körül. Környezetvédelem, emberjogi mozgalmak, szexuális forradalom, popkultúra. Azóta se történt semmi igazán fontos a világban. (Talán még az internet elterjedése fogható hatásában az ezekben az években történtekhez.)
1967 Monterey: Joplin, Hendrix, Who. Kint van a plakátja a fesztiválnak, sőt eredeti műsorfüzet és jegy is van kiállítva tárlóban. 1969: Megtekinthető az eredeti Woodstock plakát! Woodstock napijegyek. Kérem, 8 dolcsi volt a napijegy. Lennon The War Is Over! plakátja Lennon és Yoko Ono aláírásával. A Beatles utolsó koncertjének plakátja San Franciscoból. Egy 1969-es Led Zeppelin plakát. Tengernyi Fillmore-os plakát Bill Graham rockmogul legendás koncerthelyeiről. Jefferson Airplane, Grateful Dead, Hell’s Angels, Joplin, Doors, Iron Butterfly. De nem csak plakátok vannak. Eredeti lemezborítók az összes tag aláírásával: Hendrix, Beatles, Rolling Stones, Cream. Nem kispályás anyag! Komoly fényképanyag is megtekinthető. Multimédiásan tengernyi fotó a legendás fesztiválokról.
És nem csak papíralapú relikviákat állítottak ki, hanem a Rock And Roll Hall Of Fame és további komoly magánszemély gyűjtől kölcsönadtak egyéb rekvizítumokat is. Bob Dylan és Steve Winwood gitárjai, Keith Moon farmerja és focipólója. A Jefferson Airplane énekenőjének Monterey fesztiválon viselt ruhája... És egy darab parketta Bill Graham Fillmore Westjének padlójából. Bár kevesen vagyunk talán, akik ezt tudják értékelni, de akik ismerik például a Led Zeppelin egyik legkomolyabb bootlegjét 1969. április 27-ről) e helyről, annak el kell zarándokolnia ezt megnézni. Mivel az épületet már lebontották, így nem kell elmenni Amerikába, ott már csak – ahogy mondani szokták – „a hűlt helyét” találnánk... És amitől tényleg hanyatt estem: Hendrix lila bársony fellépőruhája! Térdre, imára!
Cikkem címe: Simonyi for president! Az egész kiállítás kitalálója és nélkülözhetetlen segítője Simonyi András, aki a közelmúltig Magyarország amerikai nagykövete volt. Emlékeztek, mikor Colbert híddá akarták szavaztatni az M0-ás északi autópályahídját? Volt egy ilyen netes szavazás a névről, és amikor ezt valaki a tengerentúlon megszimmantotta, bedobta a közismert amerikai tévés személyiség nevét a szavazógépbe és arra buzdította Amerika lakosságát, hogy szavazzon a többi jelölt ellenében. Colbert több millió szavazattal verte Mátyás királyt! A balhé elért Colbertig, aki meg is hívta Showjába vendégnek az ügy kapcsán a magyar nagykövetet és – bár TV-m nincs, de - a neten volt szerencsém látni az adást. Meg is jegyeztem magamnak Simonyit, frappáns debattőr, szimpatikus européer – gondoltam akkor magamban.
Persze most a 2010-es őrségváltáskor gondolom értelemszerűen leváltották, ez már csak így megy. Én nem szoktam szavazni, de most a sajtótájékoztató végén odamentem személyesen megköszönni a munkáját és biztosítottam: ha idehaza indulna valamilyen választáson, akármilyen színekben, én gondolkodás nélkül elmegyek és rá szavazok. Simonyin látszik a felkészültség, a korszak rocktörténelme a kisujjában van, a sajtótájékoztató tárlatvezetését személyesen, profi módon, átütő lelkesedéssel vezette. Azok az amerikai gyűjtők és múzeumi kurátorok, akik kölcsönadták a kiállítás anyagát, személyes haverjai. Az a gyanúm, ha nem így lenne, akkor ezek a tárgyak nem jöttek volna át Magyarországra... de még Európába, máshova se. A kiállítás anyag egy igényes könyv formájában is elérhető, a helyszínen megvásárolható. Akinek jelent valamit a korszak és a rock, annak kötelező elmennie.
Bálint Csaba (2011.09.24.)
"Miért nem jött Budapestre John Lenon Rolls Royce-a? Sőt. Janis Joplin Porschéja sem kellett nekünk. Történt pedig, hogy a rockgitáros Simonyi András, korábbi washingtoni nagykövetünk, a Kisrákfogó egykori zenésze, a Coalition Of The Willing nevű diplomata zenekar alapító tagja ellátogatott Clevelandbe, a Rock 'n' Roll Halhatatlanok Csarnokába. Előadást tartott arról, mit jelentett a rockzene a vasfüggöny mögött, és megkérdezte, mi lenne, ha a világ legnagyobb rockmúzeumának tárgyait Budapesten is bemutatnák.
A ma már Brüsszelben élő Simonyi András rendkívül élvezetes és olvasmányos könyvében, Egy elmaradt kiállítás története címmel írta meg a nagy dobásnak ígérkező ötlete megsemmisítését. A washingtoni diplomáciai körökben rockgitárosként is ismert exnagykövetünk amerikai diplomatákból és a Doobie Brothers gitárosából, Jeff Baxterből álló Coalition Of The Willing nevű zenekarával számtalan jótékonysági koncertet adott Amerikában, így a műegyetemen munka közben meghalt budapesti tűzoltók családjának megsegítésére, vagy a new orleans-i hurrikán blues zenész áldozatainak támogatására. Ő volt az, aki megjelent Stephen Colbert televíziós műsorában is, miután az amerikai humorista akkoriban bejelentkezett, hogy róla nevezzék el az épülő M0-s hidat.
........
Rocknagyköveti előadás a Halhatatlanok Csarnokában
Akkor a legvadabb álmában sem gondolta, hogy egyszer rockgitáros nagykövetként ismeri meg őt a rock hazája, Amerika. Amikor kiérkezett, mint írja, annyit tudott a Rock 'n' Roll Halhatatlanok Csarnokáról, hogy minden rocksztár oda akar bekerülni. Ez a rock történetét feldolgozó intézmény és múzeum is egyben. ......
Simonyi András a könyvében felidézi az ötletét: Magyarországon is be kellene mutatni a múzeum tárgyait. Ez illene Budapesthez! Elképzelte, hogy olyan kiállítást rendezünk, amely a nemzetközi figyelmet is ránk irányítja, és olyan publicitást biztosíthat, amihez foghatót csak nehezen lehet elképzelni. Mint kiderült, mi lettünk volna az elsők, megelőzve Londont, Párizst vagy Tokiót. Mindenekelőtt Simonyi András hatalmas médiaérdeklődés mellett 2003. november 8-án megtartotta előadását. A rocksztár Jeff Baxter is átutazott Clevelandbe, hogy ő mutathassa be a nagykövetet. Az érdeklődést mutatta, hogy nem sokkal később, a C-Span országos kábel hírcsatorna az egész előadást levetítette.
Nyitókoncert Eric Claptonnal, Bruce Springsteennel
A sikeres clevelandi belépő után azonnal megkezdték a budapesti esemény megszervezését. Itthon a kulturális kormányzat legmagasabb szintjén is biztatták a nagykövetünket, a múzeum menedzsmentje pénzt és energiát nem kímélve, nagyon komoly szakmai munkával látványtervet készített. Már a tárgyak kiválasztása is elkezdődött. A legnagyobbakhoz, Elvishez, Hendrixhez, Lennonhoz, a Beatleshez, a U2-hoz, a Sex Pistolshoz és más legendához köthető tárgyakat válogatták össze. Összerendezték a történelmi fotó- és filmanyagot. Előzetes tárgyalásokat folytattak arról, hogy Budapestre hoznák John Lennon pszichedelikus mintázatú Rolls Royce autóját, és Janis Joplin Porschejét. Megállapodtak abban is, hogy a Rock 'n' Roll Halhatatlanok Csarnokának beavatottjait kérik fel koncertre, amelyet a nyitás alkalmából terveztek: Bruce Springsteent, Eric Claptont, Steve Winwoodot. Már a helyszínt is kiválasztották: a Műcsarnok tűnt a legalkalmasabbnak A költségek a kétmillió dollárt is elérték volna, de a látogatottság, és a PR, amit Budapestnek és ezzel Magyarországnak biztosít világszerte, felbecsülhetetlennek tűnt. A múzeum nem fukarkodott, saját legjobb anyagait ingyen bocsátotta volna rendelkezésre. A jelszó az volt, hogy "Budapestnek csak a legjobb elég jó". A kiállítás terve téma volt a kongresszusban, az amerikai külügyminisztériumban és a rockszakmában egyaránt. Aztán 2004-ben változott a kormány, új miniszterelnök és új kulturális miniszter érkezett.
Még egy-egy kísérletet tettem arra, hogy kimozdítsuk a projektet a holtpontról – írja Simonyi András. - Egy alkalommal az illetékes kulturális államtitkárral leutaztunk Clevelandbe. Amikor megtudtam, hogy felkérnek egy tapasztalt magyar szakembert, hogy "vegye kézbe a dolgokat" – akármilyen nagy tisztelője is vagyok az illetőnek –, tudtam, hogy az egészből nem lesz semmi. A miniszter máig érthetetlen módon nem hívott vissza, ha kerestem, és nem válaszolt a leveleimre. A dolog elúszott. Washingtoni szolgálatom alatt nem túl sok projekt volt, amit szívóssággal ne tudtunk volna keresztül vinni, megvalósítani. Sajnálom, hogy a számomra egyik legkedvesebb nem sikerült.
Simonyi András 2007. júliusában búcsúzóul kapott a Rock "n" Roll Halhatatlanok Csarnokától egy aranylemezt ezzel a szöveggel:
A Rock 'n' Roll Halhatatlanok Csarnoka tiszteleg Simonyi András előtt. Az ön humanista támogatása a jövőben is segíteni fogja a Rock 'n' Roll Halhatatlanok Csarnoka látogatóit, rajongóit, és a világ összes tájáról érkező tanárait abban, hogy megértsék a rock and roll jelentőségét, és azt, hogyan hatott a 20. századi kultúránkra."
Csontos Tibor
itt a Colbert riport linkje hallgasd meg : http://www.colbertnation.com/the-colbert-report-videos/182817/april-10-2007/the-apology
http://www.colbertnation.com/the-colbert-report-videos/75462/september-14-2006/andras-simonyi