A cél szentesíti a eszközt, vagy az eszköz a célt?
A következő idézet egyik kedven filmemből, a kardhalból van azt hiszem, hogy jól leírja a problémát;
"-Az egész világ minden betegségét meggyógyíthatod, de ehhez meg kell ölnöd egy kisgyereket, megtennéd?
-És tízet, százat, ezret?
-Pontosan!"
Azt hiszem, végső soron így születnek a szörnyetegek. Gyakran, nagyon gyakran a jó, vagy legalábbis jónak vélt cél érdekében nyúlnak rossz eszközökhöz. És nem fogják fel, nem értik hogy közben kivé-mivé lesznek. A lista hosszú. Hitler, inkvizíció, ilyen-olyan vallási fanatikusokat tömörítő szervezetek, Lenin, meg úgy általában a nacionalizmus, és a kommunizmus. És még hosszasan sorolhatnám, de nem teszem. Ti is értitek hogy miről beszélek.
Szóval, nem! A cél nem szentesíti az eszközt, ami azt illeti, az eszköz az ami szentesíti a célt. Ennél a példánál maradva ugyan feláldozhatsz egyetlen embert az egész világért, vagy akár az egész világot egyetlen emberért. tulajdonképpen nincs a kettő között különbség. Egy ugyanannyit ér mint hatmilliárd!
Mert nem lehetnek millióid, milliárdjaid, ha nem becsülsz meg minden egyes forintot, minden egyes embert. És hogy érdemes e az egész világot odadobni egyetlen emberért? Egyetlen forintért milliárdokat feláldozni? Abszolúte! Ha azt az egyet biztosan meg tudod menteni/szerezni/tudsz rá hatni.
De ugyanakkor, az áldozatnak önkéntesnek kell lennie, kényszer, és restrikciók, következmények nélkül. Nem dönthetsz mások sorsáról, akaratuk ellenére. nem áldozhatsz fel minden egyes embert, egyetlen egyért, ha maga a világ nem akarja ezt az áldozatot. Nem áldozhatsz fel egyetlen embert mindenkiért, ha azt az áldozatot önmagától nem vállalja.
És legfőbbképpen nem kérhetsz olyan áldozatot másoktól, amit te magad nem vagy hajlandó vállalni. Szóval, ha áldozatot akarsz hozni, akkor elsőként önmagadat kell tudnod feláldozni, és minden MINDEN!!! más csak ezután jöhet.
Ha ez nem teljesül, akkor nem áldozatot hozol, nem ráveszel másokat hogy áldozatot hozzanak, hanem rájuk kényszeríted azt. És ez bizony még ha jó is a végeredmény, morálisan akkor is erőteljesen megkérdőjelezhető... És a cél, ebből a szempontból édesmindegy, mint ahogyan a végeredmény is.
Arról meg nem is beszélve, hogy a használt eszközök bizony befolyásolják a végeredményt is. Ha rossz eszközöket használsz, ha rosszul használod őket akkor bizony a végeredmény is eltorzul, csorbát szenved. Ezzel nincs mit kezdeni. Mert egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan járod végig az utad, mivé leszel közben te magad, és a célod.
Na... erről a témáról most részemről ennyi. Több gondolat nem jut eszembe, ennél alaposabban nem tudom körbejárni. Nehéz is lenne! :) Egy ilyen bonyolult téma kivesézésével heteket hónapokat eltölthetnénk, és istenigazából bele sem kezdenénk a dologba. :)
várom a hozzászólásokat és véleményeket!