Barátokat, ismerősöket szakít szét, nem virtuálisan a rendszer! :(
Távolítsd el a Facebook oldalakon, telefonszámokat, címeket, stb , és gondolkodj...
Pariser 2011 februárjában tartott egyik előadásában megdöbbentő dolgokat állít (és bizonyít) – a bemutató rövid summázata talán az lehetne, hogy a legnagyobb internetes cégek bizony sok mindent elrejtenek előlünk. Szűrik az információkat, sőt vannak dolgok, amelyeket teljesen „el is rejtenek” bizonyos felhasználók elől. Az alábbi videó az utóbbi hónapokban kezdett el keringeni a neten, érdemes végignézni (amíg le nem szedi a Youtube)
Ő maga köztudottan liberális. Ebből adódik, hogy főleg szintén liberális barátainak linkjeire klikkel a Facebookon (érthető, azonos érdeklődési kör, azonos témák és beszélgetések). Egy nap meglepődve vette észre, hogy azon barátainak linkjei és bejegyzései, akik a konzervatív oldalt részesítik előnyben, egyszerűen eltűntek Facebook-oldaláról.
A rendszer – anélkül, hogy megkérdezte vagy a jóváhagyását kérte volna – beazonosította őt, mint „liberális” politikai beállítottságú felhasználót, és az ellenkező politikai oldal tartalmát kiszűrte…
A Google-val kapcsolatban is nagyon egyszerű példákkal bizonyít: Eli megkérte két barátját, a világ két különböző pontján, hogy írják be a keresőbe, hogy „Egyiptom”, majd küldjék el neki a találati oldal képernyőképét. A két oldal összehasonlítása egyértelművé teszi, hogy a Google minden felhasználó számára mást és mást dob ki. A kereső figyeli, hogy földrajzilag hol vagyunk, milyen gépet használunk, figyelembe veszi előző kereséseinket stb.
A rengeteg perszonalizációs technika összességét „filter bubble”-nak (szűrő-buboréknak” hívja Pariser, és szerinte ezzel az a legnagyobb gond, hogy minden felhasználó a saját ki buborékjában ül, szűrt és válogatott adatokat kap, tulajdonképpen a saját kis „internetének” a rabja. És nem a felhasználó dönti el, hogy mi kerüljön be a buborékba, és mi nem… Már pedig az internet eredeti célja pontosan ez ellenkezője lenne, nem igaz?