He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Naptár

november 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Megvannak az adóemelés részletei, bejelentést tett Nagy Márton minisztériuma

2024.07.09. 06:04 guma70

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint Nagy Márton miniszter ma a Bankszövetség elnökségével találkozott, akikkel ismertette a kormány legújabb gazdasági-költségvetési intézkedéseinek bankokra vonatkozó részleteit. A tájékoztatásból vadonatúj információk derülnek ki a tranzakciós illeték változásáról is, egyes esetekben triplázódik az adóterhelés mértéke. A részletek ismeretében számításaink szerint nem rajzolódik ki a kormány által korábban említett 400 milliárd forintos adóemelési hatás, valami még hiányzik.

A Gulyás Gergely kancelláriaminiszter által a kormányinfón bejelentett „védelmi hozzájárulásról” mi is írtunk részletesebben:

Az úgynevezett „háborúellenes akcióterv” a bankok esetén az extraprofitadót és a tranzakciós illetéket érinti.

Mi történik az extraprofitadóval?

A kormány döntése értelmében

"a bankok csak abban az esetben csökkenthetik az extraprofit-adó befizetési kötelezettségüket a 2024-es évben, amennyiben növelik a teljes állampapír-állományukat úgy, hogy 2027 után lejáró állampapírokat vásárolnak".

"A kormányzati elvárás tehát az, hogy az állampapír-portfolió átrendezése helyett a szektor hosszú lejáratú állampapírok vásárlásával a teljes állampapír-állományát növelje" - áll az NGM közleményében. Lényegében ezt vetítette előre Lóga Máté, a minisztérium államtitkára a Portfolio-n megjelent múlt heti cikkében.

Arról itt írtunk, hogy a bankok hogyan reagáltak a kormányzat korábbi elvárására:

"A kormány rögzítette azt is, hogy az 50 százalékos adókedvezmény igénybevételéhez a teljes állampapír-állomány névértékének is növekednie kell, nem elég a hosszú lejáratú, azaz 2027 után lejáró állampapír-állomány névértékét növelni" - szögezte le a tárca.

A minisztérium ismertetése szerint "ebből fakadóan a 2024-es évre vonatkozóan mind a teljes állomány, mind a 2027 után lejáró állampapírállomány-növekmény figyelembe vételével kerül megállapításra az adókedvezmény". "A vizsgált időszakot 2024 első 11 hónapjában látott napi átlagos állampapírállomány fogja jelenteni a megelőző év, azaz 2023 első 4 hónapjához képest. 2024-ben az extraprofit adó alapja a 2022-es korrigált, adózás előtti eredmény. 2024-ben a bankszektor teljes extraprofitadója tervezetten 260 milliárd forint, amely az előírásoknak megfelelő állampapírvásárlás teljesülése esetén az 50 százalékos adókedvezménnyel 130 milliárd forintra csökkenthető" - részletezte a minisztérium.

Majd így folytatja a Nemzetgazdasági Minisztérium: "a kormány döntése értelmében a banki extraprofitadó 2025-ben úgy marad érvényben, hogy annak nominális értéke nem csökken és az adó alapja a 2023-as korrigált, adózás előtti eredmény lesz. Jövőre az állampapír-állomány növelésénél a vizsgált időszakot 2025 első 11 hónapja fogja jelenteni 2024 első 11 hónapjához képest".

Így változik a tranzakciós illeték

A tranzakciós illeték tekintetében a kormányzat az alábbiakról döntött a jelenleg is érvényben lévő tételek esetében:

  • általános esetben (ideértve az értékpapír tranzakciókat is) az illeték mértéke 0,45 százalékra emelkedik (0,3 százalékról), de fizetési műveletenként legfeljebb 20 ezer forint lehet (ez utóbbi 10 ezer forintról emelkedik);
  • készpénzfelvétel esetén a pénzügyi tranzakciós illeték 0,9 százalékra emelkedik (0,6 százalékról).

Az új szabályozás 2024. augusztus 1-jétől érvényes, a kormány az intézkedéstől 2024-ben 85 milliárd forint többletbevételt vár,

2025-ben pedig a teljes évet tekintve elérheti a 200 milliárd forintot.

Vagyis a normál tranzakciós illeték esetében a terhek az eddigiek másfélszeresére növekednek. A nagyobb ügyletek esetén pedig duplázódásról beszélünk, hiszen a felső limit 10 ezer forintról 20 ezer forintra emelkedik.

Érdemes megemlíteni, hogy eddig 3,333 millió volt a 10 ezres illetéklimit eléréséhez szükséges határ, most ez tisztán forint ügyleteknél 4,444 millióra, devizakonverziósoknál 2,222 millióra változik.

Ez az igazi meglepetés: jön a kiegészítő tranzakciós illeték

Az eddigi kommunikációhoz képest fontos tisztázó részleteket ismerünk meg az NGM közleményéből a konverzióval járó ügyletek tranzakciós illetékével kapcsolatban is.

A jelenleg hatályos pénzügyi tranzakciós illeték mértékének emelése mellett október 1-jétől bevezetésre kerül egy kiegészítő illeték is a konverziót tartalmazó ügyletek esetén, amely a jelenlegi tranzakciós illetéken felül fizetendő meg az érintett tranzakciók esetében.

  • A döntés értelmében amennyiben egy ügylet a különböző pénznemek közötti átváltást (konverziót) tartalmaz (ideértve a deviza swap-ügyleteket is), úgy ezt az ügyletet magasabb tranzakciós illetékfizetési kötelezettség terheli.
  • A kiegészítő illeték mértéke – az általános tranzakciós illetéken felül – tranzakciónként 0,45 százalék, és szintén a 20 ezer forintos limit alkalmazandó.

Értelmezésünk szerint tehát a pénzváltásra jelenleg érvényben lévő 0,3%-os (legfeljebb 10 ezer forintos) tranzakciós illeték 0,45%-ra megemelt mértékéhez adódik hozzá az új kiegészítő illeték 0,45%-os mértékben. Vagyis itt egy adótehertriplázásról beszélhetünk a gyakorlatban, devizakonverziós ügyletek esetében.

"Az általános szabályoktól eltérően, ez a kiegészítő illeték belföldi természetes személy vagy vállalati ügyfél által ugyanazon pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett számlák közötti ügyleteket, a hitelintézeteken és központi szerződő félen kívül a pénzügyi és befektetési vállalkozásoknak, befektetési alapkezelőknek és befektetési alapnak vezetett számla terhére megvalósított fizetési műveleteket is terheli, de nem vonatkozik a bankkártyás műveletekre" - olvasható a közleményben.

A kiegészítő tranzakciós illetékből származó bevétel 2024-ben 7 milliárd lehet, 2025-ben elérheti a 30 milliárd forintot

– áll az NGM közleményében.

A tranzakciós illeték tekintetében külön döntéseket is hozott a kormány a minisztérium közlése szerint:

  • A jövőben a magánszemélyek átutalása, postai befizetése és értékpapírügyletei esetében az illetékmentes határt a kormány 2,5-szeresére emeli, azaz a jelenlegi 20 ezer forintról 50 ezer forintra tranzakciónként.
  • A bankkártyás műveletekre nem vonatkozik a kiegészítő tranzakciós illeték.
  • A bankkártyák esetében tételes illeték van érvényben, ami érintéses bankkártyák esetében 500 forint évente, míg egyéb bankkártyáknál 800 forint. A kormány a bankkártya-használat utáni illeték mértékén nem változtat, így az továbbra is rendkívül alacsony marad.
  • A pénzügyi terhek növekedésének megakadályozása érdekében a kormány díjemelési stopot vezet be a lakossági fizetési számlákhoz kapcsolódó díjak, költségek és egyéb fizetési kötelezettségek vonatkozásában. E szerint 2024. december 31-ig a lakossági ügyfelek esetében a bankszámláknál egyoldalú díjemelést közvetlen és közvetett formában sem valósíthatnak meg a pénzügyi szolgáltatók. Ez a tiltás az összes fizetési számlához kapcsolódó díjra vonatkozik, amely a már fennálló szerződésekre és az új szerződésekre is irányadó.

Mekkora ez az adóemelő csomag?

Ha a bankoknak sikerül a jobb likviditási helyzetüket kihasználva az extraprofitadó-terhelésüket felezni, akkor a kormány nem tud beszedni plusz 130 milliárd forintot az idei évben.

A tranzakciós illeték emelése 85 milliárd forintot hoz az államkassza konyhájára, a kiegészítő tranzakciós illeték pedig az NGM közlése szerint plusz 7 milliárd forintot hoz 2024-ben.

Mindezek alapján kijelenthető, hogy

alapesetben a kormány a bankokat terhelő adóemeléssel 92 milliárd forintnyi plusz bevételhez jut, (ha a bankok viszont nem tudják felezni az extraprofitadójukat) a másik forgatókönyv szerint pedig plusz 222 milliárd forinthoz.

Ez messze van a hétfőn már elhangzott 400 milliárd forintos egyenlegjavító hatástól, még úgy is, ha beleszámoljuk az energetikai szektor többletbefizetését.

Ezek után kérdés, hogy a kormány a 400 milliárd forint méretű idei csomagjába bepakol-e még új intézkedéseket, vagy más, már ismertetett bejelentéseket bont ki részletesen, ahogyan tette azt most is a banki tehernövekedések esetén (multik extraprofitadója nem csökken, kiskereskedelmi szektor terhelése hogyan változik, mit okoz az adóemelés az energetikai szektorban pontosan).

Címlapkép forrása: MTI Fotó/Hegedüs Róbert

https://www.portfolio.hu/bank/20240708/megvannak-az-adoemeles-reszletei-bejelentest-tett-nagy-marton-miniszteriuma-697361?utm_source=hirkereso_es_kapu&utm_medium=portfolio_linkek&utm_campaign=hiraggregator

3 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr7218443127

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

guma70 2024.07.09. 10:30:15

komolyan ki kell nyirni az embereket csak azért, mert nem tudnak egy normális költségvetést összehozni, csak folyamatosan a holdudvar, család luxusát megteremtsék?

s 2024.07.09. 21:25:54

orbán mesternek fogy a della, ezért kurvanagy márton azt eszelte ki, hogy simán tönkrebassza a gazdaságot. Ezek ilyen utolsó akciók, mint amikor a gazella is rúg néhányat, amikor a tigris átharapta a torkát, és a szorítástól rövidesen megfullad.

jaegtoer 2024.07.12. 15:12:37

@guma70: A sajátlábonállásnak komoly ára van. Tudja ezt az orbán-klán. Valakinek meg csak ki kell fizetni a a cechet. A csálád meg nagy, az udvaroncoknak hossza, se vége. Meg kell érteni, el kell fogadni, hogy kell a zseton. Nehogy már az unokák unokáinak nélkülözni kelljen.
süti beállítások módosítása