Vízhiány Magyarországon? Baljós közleményt adtak ki. Rendkívüli intézkedéseket hirdettek Pintér Sándor segítségével. Valóban ekkora lenne a gond?
A belügyminiszter 2024. május 24-i kezdettel az ország teljes területére kihirdette a tartósan vízhiányos időszakot. Ezt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) is megerősítette közös közleményükben.
Mit jelent a tartósan vízhiányos időszak?
A tartósan vízhiányos időszak kihirdetése lehetővé teszi, hogy a gazdálkodók vízjogi engedély nélkül használhassanak öntözési célra vizet 30 napig. Csupán egy egyszerű bejelentést kell tenniük. Emellett a vízkészletjárulék fizetése is felfüggesztésre kerül. Ez a könnyítés jelentős segítséget nyújt a gazdálkodóknak a rendkívül száraz tavaszi időszak negatív hatásainak mérséklésében.
A tartósan vízhiányos időszak kihirdetésének szükségességét a NAK és a MAGOSZ már április elején kezdeményezte a Belügyminisztériumnál. A közlemény szerint az Országos Aszálytérkép, az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai, valamint a NAK megyei szervezeteinek jelzései alapján Magyarország teljes területe vízhiányos állapotba került. Az elmúlt évben több havi melegrekord is megdőlt Európa-szerte, ami tovább súlyosbította a helyzetet. A hosszú távú meteorológiai előrejelzések az átlagosnál melegebb és szárazabb nyarat prognosztizálnak. Emiatt a NAK és a MAGOSZ fenntartotta a tartósan vízhiányos időszak kihirdetésének szükségességét.
A rendkívüli öntözési célú vízhasználat szabályai
A közlemény részletezi, hogy a rendkívüli öntözési célú vízhasználat feltételei közé tartozik, hogy a gazdálkodók közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, legfeljebb 120 milliméter/hektár (1200 köbméter/hektár) vízmennyiséget használhatnak 100 hektár nagyságot meg nem haladó területre, legfeljebb egy hónap időtartamig. Az ilyen jellegű vízhasználatot a területileg illetékes vízügyi hatósághoz (megyei katasztrófavédelmi igazgatósághoz) írásban kell bejelenteni. A bejelentéshez csatolni kell a vízkivétellel érintett felszíni víz kezelőjének (területileg illetékes vízügyi igazgatóság) hozzájárulását is.
A tartósan vízhiányos időszak kihirdetése gyors és rugalmas megoldást biztosít a magyar gazdálkodók számára, hogy megfelelő vízgazdálkodással szembenézhessenek a száraz időszak kihívásaival. Ez a döntés különösen fontos a mezőgazdasági termelés folyamatosságának biztosítása érdekében, hiszen a megfelelő vízellátás nélkülözhetetlen a termés minőségének és mennyiségének megőrzéséhez. A NAK és a MAGOSZ továbbra is szorosan együttműködik a hatóságokkal annak érdekében, hogy a gazdálkodók minél hatékonyabban tudjanak alkalmazkodni a változó hidrometeorológiai viszonyokhoz.
https://ellenszel.hu/2024/05/27/vizhiany-magyarorszagon-baljos-kozlemenyt-adtak-ki/