Míg az emberek többsége a fehér homokos, pálmafás, paradicsomi vidékekre vágyik, egy különös kisebbség a városi hanyatlást és a sötét dimenziókat keresi.
A manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvendő urbex, vagyis az urban exploration, világszerte elterjedt hobbi, mely köré mára egy egész szubkultúra épült. Lényege, hogy olyan helyekre jussunk el ahova tilos, vagy nehezen megközelíthető és semmiképpen sem hétköznapi. A városfelfedezés középpontjában olyan ember alkotta épületek és szerkezetek állnak, melyek már vagy romosak és elhagyatottak, vagy éppen ellenkezőleg aktívak, de a hétköznapi emberek számára nem látogathatók, mint például: elhagyatott városok, épületek, csatornahálózatok, alagutak, katakombák, ipari és katonai létesítmények stb.
Kik is az urbexesek? Felelőtlen vandálok? Adrenalinra szomjas fiatalok? Vagy csak hétköznapi emberek, akik más "szépségre" vágynak? Sokak számára elképzelhetetlen, hogy a fizikai pusztulásban egy sajátos szépség is rejlik: " A látszat csal", "Ne ítélj elsőre!" vagy a "Szépség csak a felszín." közhelyes mondatok mind érvényesek az urbex célpontjaira.
Nézzünk szembe a tényekkel, az urbex nem épp a legbiztonságosabb hobbi. Mérgező hulladék, omladozó épületek, illetéktelen behatolók, csak néhányak a ránk leselkedő veszélyek közül. Jól jön tehát tisztába lenni a veszélyekkel és adott esetben speciális felszerelésekkel készülni a helyzetekre. A veszélyesség mellett sokszor tilosban járást is jelenthet, de az igazi urbexesek szigorú magatartási kódexe tiltja a vandalizmust és az egyéb törvénysértéseket.
Elhagyatott helyek
Az urbex legfontosabb célpontjai az egykor működő és funkcionáló épületek felderítése, mint például kórházak, iskolák, gyárak, vidámparkok stb.
Mesen kastély, Belgium
Egy elhagyatott vidámpark: Joyland, USA
Elhagyatott elmegyógyintézetek
Csernobil kórháza, Ukrajna
Szellemvárosok
A szellemvárosok többsége hivatalos turisztikai attrakció is, de a városi felfedezők számára is vonzó célpontok és nem utolsó sorban a többi helyhez képest alacsony kockázattal jár a meglátogatásuk.
Néhány szellemváros mára igazi turistalátványossággá vált, mint a sugárfertőzött Pripjaty, az amerikai aranyláz idején virágzó Bodie, a Namíb-sivatag egykori "gyémántvárosa", Kolmanskop, Taiwan- San Zhi elhagyatott luxus nyaralói vagy Hashima, Japán egykori szénbányászati központja. Az okok különbözők, háború, természeti katasztrófák vagy gazdasági összeomlás, kitelepítés vagy menekülés, bármi is volt az ok, ma már üresen állnak az egykor élettel teli városok.
Kolmanskop a "gyémántváros", Namíbia
San Zhi elhagyatott luxus nyaralói, Taiwan
Carrie Kellenberger I globetrotterI
Pripjaty, a csernobili atomkatasztrófa "áldozata", Ukrajna
Hashima, a Csatahajó-sziget, Japán
Temetők, katakombák és géptemetők
Ha városi felfedező vagy, szükséged lesz némi bizarr érdeklődésre a halál és a másvilág iránt, a látszólagos vég csak egy kaput nyit egy más minőségű létezés felé. A legfelkapottabb urbex célpontok között foglalnak helyet a katakombák, csonttárak, ezek közül is kiemelkedik a párizsi katakomba rendszer, melynek csak egy része látogatható legálisan. Hasonlóan népszerű, de nehezebben megközelíthető célpontok a géptemetők, mint a tucsoni repülőgép-temető vagy a híres hajótemető a Csontvázparton.
Nouadhibou, a legnagyobb hajótemető, Mauritánia
Vonattemető
A legnagyobb repülőgép temetők, USA
Aktív épületek, közművek, alagutak
A városi felfedezés nem csak az elhagyatott, pusztulásra ítéltetett helyek bejárásából áll.
Az Undercity című videó New York láthatatlan infrastruktúráját, metróalagútjainak és csatornahálózatának labirintusába kalauzolja a nézőket. A mérges gázok és a fertőzések miatt a legveszélyesebb helyek közé tartoznak.
New York metró- és csatornahálózata, USA
Elhagyatott tengeralattjáró bázis, Szevasztopol
További elhagyatott helyekért kattints ide!
https://utazom.com/cikk/urbex-a-turizmus-egy-szokatlan-fajtaja