Az EU még novemberben dönteni szándékozik a Magyarországnak szánt, de a jogállamisági problémák miatt visszatartott támogatások ügyében – írta a főleg gazdasági kérdésekkel foglalkozó Bloomberg.
A hírügynökség értesülései szerint az EU végrehajtó testülete még ebben a hónapban döntő tanácskozást tervez, ahol majd határoznak arról, hogy Magyarország képes-e teljesíteni az év végére szabott határidőt. Az EU Bizottsága a november 22-re kitűzött kollégiumi tanácskozást kulcsfontosságúnak tekinti abban, hogy az összes tagállam közül utolsóként elfogadják Magyarország újjáépítési tervét – írta a Bloomberg nevük mellőzését kérő uniós tisztségviselőkre hivatkozva.
A cikk szólt arról, hogy mit okoz a gazdaságban a támogatások elmaradása, és többek között arról, hogy a forint árfolyama szeptember óta hétfőn ment első ízben 400 forint alá. A Bloomberg szerint a befektetők arra spekulálnak, hogy a kormány közelebb kerül a tömb pénzneméhez való csatlakozáshoz.
A bizottság annak az értékelésén dolgozik, hogy hogyan halad az Orbán-kormány által javasolt 17 intézkedés megvalósítása. Az uniós tisztségviselők az is vizsgálják, mi lesz akkor, ha a bizottság jóváhagyása a november 22-re kitűzött tanácskozás után érkezik meg, de úgy vélik, az eljárást december 19-ig mindenképpen be kellene fejezni.
Egyelőre nem világos, hogy Magyarországnak sikerül-e időben biztosítania az újjáépítési alapból származó összeget, és azt sem tudni, hogyan reagálna Orbán Viktor, ha nem tudja megkapni a pénzt.
Uniós tisztségviselők és diplomaták figyelmeztettek arra, hogy Orbán megtorpedózhatja számos fontos terv megvalósulását, amelyekhez egyhangú döntés szükséges.
***
*A PwC Magyarország Kft. tanácsadó cég már bekerült a hírekbe többször is a magyar kormánnyal való együttműködését tekintve: az Átlátszó írta meg, hogy 445 ezer euróért (160,2 millió forintért) készíthetik el az Adria Port Zrt. számára a trieszti kikötő megvalósíthatósági tanulmányát. A PricewaterhouseCoopers Magyarország Kft. végezte továbbá a Mátrai Erőmű vételár-meghatározását célzó vállalatértékelést is, minderről a Népszavában olvashattunk:
“Az állami MVM vevőként biankó szerződésben az eladóhoz közelebb álló PricewaterhouseCooperst bízta meg a Mátrai Erőmű méltányos árának megbecslésével. A neves szakértő ceruzája talán tényleg kicsit vastagon fogott.”
A G7 úgy fogalmazott, hogy
“Megmentette Mészárosék milliárdjait az állam a Mátrai Erőmű megvásárlásával”.
Azt szintén az Átlátszó derítette ki 2016-ban, hogy a PwC kapott 240 milliót a budapesti olimpia megvalósíthatósági tanulmányára, amit már egyszer megírtak 480 millióért.
Van kérdés?
Fotó: Novák Katalin és az Integritás Hatóság vezetői (Novák Katalin/FB)
Szerző: Huppa-értesülésForrás: Huppa