A Halálos iramban-sorozat kilencedik alkalommal söpör végig a világon. Elpusztíthatatlan, mint egy vírus, és oltásra, köszönjük, nincs is szükség. Ki ne akarná látni, amint Vin Diesel magára robbant egy bányát, tankkal kilő egy vadászrepülőt, vagy megsimogatja a kisfia arcát? Számít az, hogy a Kengyelfutó Gyalogkakukk üldözésjelenetei kisrealista pszichodrámák ehhez a filmhez képest? Egy filmsorozat kilencedik részénél már fölösleges fanyalogni. Kritika.
A művészetek alapszabálya, hogy ha elég hosszú ideig csinálod ugyanazt, előbb-utóbb közönséged is lesz, amely értékel majd. Vincent van Gogh pályáján sajnos csak a halála után érkezett el ez a pillanat, de Vin Diesel még életében megcsinálta.
Az irónia az, hogy nincs irónia: ma az emberek, köztük olyanok, akik azzal hízelegnek maguknak, hogy maradtak ép agysejtjeik, alig várják a következő lehetőséget, hogy két és fél órán át nézzenek egy szénné gyúrt, tarkopaszra nyírt, 54 éves férfit, amint kocsival hozzávág egy tankot egy vadászrepülőhöz.
Sosem volt kétséges, hogy az ilyen filmeknek mindig lesznek lelkes nézői, de valamikor a harmadik rész környékén azért felvetődött, hogy mindez megmarad a dvd-tékák alsó polcain. Ám a végén Vin Diesel nevetne, ha képes lenne rá, mert a dvd-tékáknak se híre, se hamva, ő viszont még mindig a volán mögött ül. A siker egyik záloga Justin Lin rendező volt, akinek a mostani epizódot is köszönhetjük. Vezényletével tíz éve a sorozat szintet lépett, és a piti autóversenyek meg a nyugati parti kokainbárók lábszagú vidékéről átlépett a hatalmas költségvetésű városnéző túrák világába.
A visszatérő szereplők néha jók, néha gonoszak, aztán cserélnek. Két kivétel van, akik csak a jófiúk posztján játszanak: Vin Diesel, aki soha nem inog meg, és Paul Walker, aki 2013-ban meghalt, de a Halálos iramban-filmekben még mindig úgy csinálnak, mintha a karaktere, Brian életben lenne. Az új epizódban ő vigyáz Diesel, azaz Dom gyerekeire, amíg apa rárobbant valami bányát egy fél hadseregre.
A Halálos iramban 9 története lényegtelen. Visszatérnek benne a Diesel-féle törzsgárdához menet közben, sok pénzért csatlakozó filmsztárok: Kurt Russell, Helen Mirren és Charlize Theron, aki egy dobozban tölti a játékidő jelentős részét. Felidézik, hogy egyszer régen Gal Gadot is játszott ebben a sorozatban, ami őszintén meglepett, noha láttam az összes részt. Dwayne Johnson nem ért rá – ő a ráadásként forgatott Hobbs és Shaw-ban vitézkedett –, de az alkotók gondoskodtak arról, hogy ne maradjon pankrátor nélkül a csapat. John Cena ugrik be főgonoszként, aki egyben Dom Toretto öccse. Kicsi a világ, de a család nagy.
Ez a mondat nem hangzik el a filmben, de biztosan csak véletlenül hagyták ki. A Halálos iramban 9 ugyanis, előzményeihez hasonlóan, az egymondatos, óceánmély bölcsességek filmje. A szövegeket Friedrich Nietzsche Így szólott Zarathustrájának modorában vetették papírra az egzisztencialista filozófia, a Dodge Charger és a latino hip-hop iránt egyformán lelkesedő szerzők:
- „Meghaltam, hogy túl tudjunk élni.”
- „Aki vigyáz, az sérül meg.”
- „Meg kell békélnie a múlttal, aki tervez a jövővel.”
- És persze a legjobb: „Imádok gazdag lenni!”
Valójában alig van értelme önálló filmként kezelni a Halálos iramban 9-et, a sorozat ugyanis már régóta egy olyan mozgóképfolyamként működik, amelynek csak szükségből vannak különálló darabjai, egyébiránt összetartozó és egymásba mosódó szappanopera-folytatásokat látunk. Volt idő, amikor még el lehetett különíteni egymástól az epizódokat. Ott az első és eredeti, aztán a gettós, amelyben a két éve elhunyt John Singleton rendező gondoskodott Tyrese Gibson és Chris „Ludacris” Bridges gondtalan, kényelmes öregkoráról, ők ugyanis a Halálosabb iramban óta majdnem minden részben megjelennek és felveszik a csekket. A harmadik rész volt a tokiói futam, ismeretlen arcokkal, de közülük is behívják a mai napig azt, aki éppen ráér. Általában mindenki ráér, mert más munkájuk nem nagyon van Hollywoodban.
Innentől kezdve rajongó legyen a talpán, aki szét tudja szálazni az egyes részeket. Meglepetésre a sorozat pontosan itt lényegült át azzá a benzingőzös, agyatlan filmmasszává, amely ellen már képtelen volt védekezni a nemzetközi közönség kollektív immunrendszere.
2015-ben a sorozat katartikus pillanattal szolgált: a Halálos iramban 7 végén úgy búcsúztatták el a forgatás közben életét vesztő Paul Walkert, hogy Diesel karaktere egyszerre beszélt a filmbeli Brianről és az elhunyt színészről. A gyászszünet után az üzem újraindult és azóta is működik, de hasonlóan megrendítő jelenetet nem láthattunk, és nem is fogunk.
A Halálos iramban 9 bemutatójának napjára 38 fokot jósol az időjárás-jelentés. A film két és félórás, a moziban megy a légkondi. Jó szórakozást!
Halálos iramban 9 (F9), 2021, 145 perc. 24.hu értékelés: 5,5/10
https://24.hu/kultura/2021/06/24/halalos-iramban-9-kritika-vin-diesel/