Az emberiség már az újkőkorban is egész évben figyelemmel kísérte a Nap helyzetét, és tisztában volt a téli napforduló jelentőségével. A régészek több olyan helyszínt feltártak, melyek úgy lettek kialakítva, hogy a téli napfordulókor felkelő vagy lenyugvó Naphoz igazodjanak, ilyen például a képen látható Stonehenge is. Az ősi civilizációk ezzel a módszerrel tudták kijelölni az egyik év végét s a következő kezdetét. Túl azon a mindnyájunk által könnyen észlelhető tényen, hogy az északi féltekén a téli napfordulókor legrövidebb a nappal, van még pár érdekes dolog, amit érdemes tudnia erről a napról.
• A napforduló latin neve solstitium, mely körülbelül annyit jelent: a nap megállása.
• Mivel a Föld forgástengelye kicsit ferde, ezért a napforduló pontos napja változhat.
• Az északi féltekén a téli napforduló időpontjában az északi sark 23,5 fokos szögben áll a Naphoz képest.
• A téli napforduló pontos dátuma december 20. és december 23. közé eshet. Igaz, a legközelebbi 23-ai téli napforduló csak 2303-ban fog bekövetkezni, a december 20-aira pedig 2080-ig kell várnunk.
• Bár a Föld északi felén a téli napforduló jelenti azt a napot, amikor a legkevesebb a napfény, mégsem ekkor van a leghidegebb: az óceánok ilyenkor még mindig tartják a nyáron elraktározott meleget.
• Az ókori Rómában ezen időpontban, december 17-étől kezdve hét napon át tartott a Saturnalia ünnepe. Saturnus isten tiszteletére minden háborút felfüggesztettek, az üzleteket és közigazgatási hivatalokat bezárták. Az ünneplés ideje alatt a rabszolgákat saját gazdájuk szolgálta ki.
• Akik a déli sarkkörön belül élnek, azok a téli napfordulókor - velünk ellentétben - éjfélkor is láthatják a Napot.
http://blog.xfree.hu/myblog.tvn?SID=&from=60&pid=&pev=2013&pho=12&pnap=&kat=&searchkey=&hol=&n=kirscha