He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Naptár

november 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Tudod melyik maszk véd?

2020.10.03. 04:29 guma

Koronavírus: kiderült, melyik maszk mennyi vírust enged át

A legújabb amerikai kutatások eredményei szerint vannak olyan maszkok, amelyek annyira hatástalanok, hogy gyakorlatilag feleslegesen hordjuk őket. Milyen maszkot érdemes viselnünk?

Mára tudjuk, hogy a koronavírus fertőzés átadása leginkább a maszkhordással előzhető meg. Sőt, néhány vizsgálat arra mutat rá, hogy a maszk magát a viselőjét is védi bizonyos fokig. Egy friss európai teszt kiderítette, milyen anyagot érdemes választanunk, ha magunk varrunk vagy varratunk mosható maszkot.

Orvosi kell, kétrétegű pamut? Vagy a csősál is elég?

Köhögés, tüsszentés, de még beszéd közben is páraszemcsék és velük együtt kórokozók kerülnek a levegőbe. A helyesen viselt és kellően tiszta szájmaszk abban segít, hogy minél kevesebb kórokozó jusson át a fertőzöttből valaki másra. Amikor azonban a különféle maszkok szűrési hatékonyságát vizsgálták, kutatók azt találták, hogy bizonyos maszktípusokat gyakorlatilag hiába hordjuk.

Néhány hónapja látott napvilágot az az eredmény, amelyben kutatók egy csoportja 14 általánosan elérhető maszktípust, köztük az egészségügyben használatos N95 (KN95) maszkot, pamut maszkokat, Bandana kendőt és csőalakú nyakmelegítőt tesztelt áteresztőképességük szerint.

A megfelelő maszk védi a viselőjét is Forrás: Tudatos Vásárlók Egyesülete

Az észak-karolinai Duke University fizikus kutatói egy feketedoboz, egy lézersugár és egy mobiltelefon kamerája segítségével mérték, átlagos beszéd közben mennyi csepp jut át a különféle maszkokon. (A CNN látványos videót készített a tesztelésről.) Minden maszkot tízszer teszteltek le.

Az eredmények szerint a leghatékonyabb maszk a szelepes N95-ös volt (2. fotó). Az eldobható háromrétegű sebészeti maszkok (1. fotó) és a házilag varrt pamutmaszkok szintén jól teljesítettek.

A legkevésbé hatékonyak azok a fleece anyagból készült csősálak, amelyeket például futáshoz árulnak nyakmelegítőként (11. fotó). Ez az anyag a légzés során keletkező nagyobb cseppeket kisebb részecskékre bontja, ezek pedig utána könnyebben áramlanak a levegővel. A kendőből hajtogatott, kötözött maszkok (12. fotó) szintén rosszul teljesítettek.

Forrás: Tudatos Vásárlók Egyesülete

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr9416223294

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása