A Nébih megerősítette: tényleg készült terv a házi sertéstartás felszámolására
A Nébih szerint a háznál tartott sertéseknél a legnagyobb az ASP kockázata és a fertőzött területeken, akár fel is számolhatják a disznótartást.
Valóban készült terv a minisztériumban a háztáji sertések leölésére a sertéspestis által veszélyeztetett területeken - ismerte el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az Indexnek.
Mint a szerda reggeli cikkünkben írtuk, az Agrárminisztérium kidolgozott egy javaslatot, ami alapján Belgium példáját követhetnénk, a sertéspestissel fertőzött területen – a tulajdonost kártalanítva – le kellene ölni minden háznál tartott sertést, mert túl nagy kockázatot jelentenek az ágazat egészére, illetve az exportra nézve. A nyáron készített, a hvg.hu birtokába került tervezetet viszont jegelhetik, mert számolni kell a radikális járványügyi lépés politikai hatásaival – ami az önkormányzati választás előtt rosszul jönne az Orbán-kormánynak, illetve a vidéki szavazatokra pályázó Fidesznek.
A Nébih azt írta az Indexnek, ahogy több, az afrikai sertéspestis (ASP) betegségben is érintett EU-s tagországban, így hazánkban is felmérték a fertőzött területeken a háztáji sertéstartás megszüntetésének kockázatait, lehetőségeit. Azt is hozzátették, hogy a fertőzött területen végzett felmérések szerint a kis létszámú, háztáji udvarokban teljesülnek legkevésbé a járványvédelmi minimum feltételek, így ezek jelentik a legnagyobb kockázatot.
A hivatal szerint a szakemberek folyamatosan vizsgálják és követik a járványhelyzet alakulását, és a legkisebb gyanú alapján elrendelhetik az állományok leölését.
A legnagyobb horderejű döntés az lenne, ha a háztáji sertéstartást felszámolnák a fertőzött területeken, ez lehet az egyik megoldás a Nébih szerint az ASP terjedésének megakadályozására.
https://hvg.hu/gazdasag/20190918_A_Nebih_megerositette_tenyleg_keszult_terv_a_hazi_sertestartas_felszamolasara
Ilyen súlyos a helyzet? Terv készült a magyar házisertés-állomány felszámolására
A Nébih megerősítette, hogy készült terv a házi sertések leölésére az afrikai sertéspestis által veszélyeztetett területeken. Ugyanis a háznál tartott sertéseknél a legnagyobb az ASP kockázata.
Az index.hu kérdésére írta meg a Nébih hogy – úgy, mint az afrikai sertéspestis (ASP) betegségben érintett többi EU-s tagországban – hazánkban is felmérték a fertőzött területeken a háztáji sertéstartás megszüntetésének lehetőségeit és kockázatait.
A hvg.hu korábban megírta, hogy az Agrárminisztérium kidolgozott egy javaslatot, ami alapján az afrikai sertéspestissel fertőzött területen – a tulajdonost kártalanítva – le kellene ölni minden háznál tartott sertést, mert túl nagy kockázatot jelentenek az ágazat egészére, illetve az exportra nézve.
A Nébih azt írta az Indexnek, hogy a fertőzött területen végzett felmérések szerint a kis létszámú, háztáji udvarokban teljesülnek legkevésbé a járványvédelmi minimum feltételek.
Ezek a gazdaságok jelentik a legnagyobb kockázatot.
A háztáji-állományok zártsága jellemzően nem elégséges. A többszöri figyelemfelhívás ellenére még mindig előfordul a moslék etetése, ami a nemzetközi járványügyi tapasztalatok alapján a legnagyobb veszélyforrások közé tartozik.
A hivatal szakemberei folyamatosan vizsgálják a járványhelyzet alakulását, és ennek megfelelően hoznak intézkedéseket.
A legkisebb gyanú alapján elrendelhetik az állományok leölését.
Teljesen tünetmentes, egészséges állományok leölésére viszont jelenleg nem kerül sor.
A fertőzött területeken a háztáji sertéstartás felszámolása az egyik lehetséges – nagy horderejű, hatékony – megelőzési megoldás lehet az ASP terjedésének megakadályozására. Ez azonban nem az érintett állományok azonnali leölését jelentené, hanem egy hosszabb folyamatot takar.
A Nébih leszögezte, ha ilyen döntés születne az ügyben, a gazdákat időben értesíteni fogják, hogy biztosítsák a megfelelő felkészülést.
https://www.agroinform.hu/allattenyesztes/ilyen-sulyos-a-helyzet-terv-keszult-a-magyar-hazisertes-allomany-felszamolasara-41273-001?utm_source=hirkereso&utm_medium=cpc&utm_campaign=HIRpromo&utm_content=41273