Eltünteti az utcákról a HVG-plakátokat a hatalomközelivé tett Mahir
A HVG-címlapok plakátjai negyven éve, a lap megjelenése óta minden héten kikerültek a hirdetőoszlopokra – mostanáig. A Mészáros-birodalomba beszippantott Mahir ugyanis egyoldalúan és azonnali hatállyal, jogszerűtlenül felmondta a kiadónkkal kötött szerződést. Semmilyen magyarázatot nem adtak.
Minden előzetes jel nélkül, egy április 12-i keltezésű levélben a Mahir Cityposter Kft. arról értesítette a HVG Kiadó Zrt.-t, hogy azonnali hatállyal felmondja a két cég között fennálló, a HVG hetilap címlapjairól készített plakátok kihelyezéséről szóló, nem felbontható szerződést. Indoklás gyanánt azt magyarázták, hogy a Mahir nem tud teljes mértékben eleget tenni vállalt kötelezettségeinek, nem képes garantálni a teljes darabszám megjelenítését, ezért a szerződés értelmében nem lesz jogosult hirdetési díjra, ez pedig nem szolgálja a cég érdekeit.
Hogy erre a helyhiányra (?) miért éppen most döbbentek rá, és ez mivel áll összefüggésben, azt nem részletezték. Miként érdemben nem tárgyaltak a szerződéses feltételek esetleges újragondolásáról sem, részükről jelen állás szerint ez egy véglegesnek szánt döntés: a HVG-címlapok a jövőben nem jelenhetnek meg az ország különféle pontjain a Mahir oszlopain.
Negyvenéves hagyomány szakad meg ezzel, ezek a plakátok az éppen aktuális hatalomtól függetlenül, kereken negyven éve, a lap 1979-es alapítása óta hetente kikerültek az utcára, és ezzel részévé váltak Magyarország városai, az itt élők életének.
Ezt törölte most el a döntés, amelyet a jelenleg Mészáros Lőrinc ügyvédjéhez köthető cég vezetésében és/vagy tulajdonosi körben és/vagy egy ennél még befolyásosabb szinten meghoztak.
A HVG Kiadó természetesen megpróbál jogi úton érvényt szerezni a megkötött szerződésben foglaltaknak, közben keressük annak a módját, hogy olvasóink ne maradjanak le a hetilap immár ikonikus címlapjának megismeréséről.
Az e hetit például már itt megmutatjuk
https://hvg.hu/kkv/20190417_Eltunteti_az_utcakrol_a_HVGplakatokat_a_hatalomkozelive_tett_Mahir
Nagy Iván Zsolt: Cenzúra
Hazug és életszerűtlen az érvelés, amely mögé bújva a kormányközelivé vált Mahir eltünteti az utcákról a HVG-címlapokat. Valakik egyszerűen félnek a kritikától, a humortól, és félnek attól, hogy az emberek elkezdenek gondolkodni úgy, ahogy ők nem szeretnék.
„A magát függetlennek tartó sajtónak továbbra is küzdenie kell, hogy az maradhasson, ami mellett hitet tett” – egy évvel ezelőtt, a parlamenti választás másnapján, a HVG Pártoló tagság program bemutatásánál írtam ezt. Azóta külföldi újságírók sora szegezte nekünk a kérdést: Van-e még sajtószabadság Magyarországon?
Válaszként elég volt sorolni a tényeket: csaknem ötszáz lap/portál/tévé/rádió sorolt be önként egy kormányhű médiabirodalomba; az újságként viselkedő Magyar Nemzet megszűnt, hogy aztán propagandakiadványként támadjon fel; mások mellett legyalulták a kormány kritikusává lett Hír Tv-t is.
Ha pedig ez nem lenne elég világos válasz a kérdésre, akkor tisztázzuk, mit is értünk a sajtószabadság alatt. Igen, az igaz, hogy mi itt vagyunk, a hetilapunk és a hvg.hu is, és vannak még mások is, hozzánk hasonlók, akik a lehető legjobban szeretnék művelni azt a szakmát, amelyben hiszünk. Kétségtelenül azt írunk, amit gondolunk – mindarról, amihez nem tudják megakadályozni, hogy hozzáférjünk. A véleményünk szabad ugyanis, az információszerzés azonban mindennapos küzdelem: kérdéseink válaszok nélkül maradnak, és már nem is titkolják, hogy az elutasítás a HVG-nek szól. Nyilvánvalóan azért, mert valódi kérdéseket teszünk fel, és válaszként nem érjük be a propagandaszólamokkal.
Nincs tehát sajtószabadság.
És most már van szerződésszegésnek álcázott cenzúra is.
Mi másnak nevezhetnénk ugyanis a Mészáros Lőrinc ügyvédjének befolyása alá került Mahir Cityposter előzmények nélküli döntését, amellyel azonnali hatállyal felmondták azt a HVG-vel kötött szerződésüket, amely révén a HVG hetilap címlapjainak plakátjai negyven éve minden héten kikerültek Budapest, illetve az ország hirdetőoszlopaira. A hivatalos magyarázat valami piszkolás arról, hogy kevés a hely, nem tudnak teljesíteni, nem éri meg nekik.
Hazug és életszerűtlen érvelés ez: az elmúlt negyven év alatt bőven volt Magyarországon kampány, dübörgött a hirdetési piac is, volt, hogy a mostaninál is több cég akarta elhelyezni a reklámjait, a HVG-nek azonban mindig volt helye. Nem szólt közbe a Kádár-rendszer, amikor a gazdasági gondokról szólt a címlap, nem avatkoztak be Antallék, ha az MDF volt a célpont, nyeltek a szocialisták és a szabad demokraták, csak a Fidesz nem tűri ezt. Pontosan emlékszünk (nem is tudnánk nem emlékezni): Orbán Viktor éppen egy HVG-címlap miatt jelentette ki, hogy soha többé nem ad lapunknak interjút.
A valóság tehát sokkal egyszerűbb a Mahir-felmondás sunnyogó próbálkozásánál, és arcátlanul nyilvánvaló: a HVG mindenkor szókimondó címlapja nemkívánatos elem az utcákon.
Nem lehet másra gondolni, mint arra, hogy valakik dühöngenek és félnek. Félnek egy képtől, amely másnak mutatja őket, mint aminek látszani akarnak, a nyílt beszédtől, a humortól, a kritikától, de főleg attól, hogy ezt akár milliók is láthatják, és netán elgondolkodnak rajta.
Egy Patyomkin-demokráciában ugyanis nem férnek meg a kémlelőlyukak, mert ezektől gyengébbek lesznek a felhúzott álfalak, és idővel leomlanak.
Kényszerhelyzetbe hoztak minket. Nyilván előttünk van még a jogi út, és végig is megyünk rajta. És természetes, hogy a plakáthelyek kiesésétől függetlenül olvasóinkat továbbra is kiszolgáljuk hírekkel, feltárt ügyekkel és megalkuvás nélküli véleményekkel – a HVG-ben és a hvg.hu-n egyaránt.
A hetilap címlapjából pedig nem engedünk, az ezután is őszinte lesz, épp úgy, ahogy azt mindenki megszokhatta. És igen: azon leszünk, hogy mindenkihez eljusson, akinek ez fontos.
Olvasóinktól, barátainktól és szurkolóinktól pedig egyet kérünk: maradjanak velünk! Vegyék a lapot, legyenek pártoló tagok vagy támogatók, higgyenek bennünk. A tiltások sosem örök érvényűek, csak egy időre bonyolultabbá teszik az életünket.
A szerző a hvg.hu felelős szerkesztője
https://hvg.hu/velemeny/20190417_Nagy_Ivan_Zsolt_Cenzura