Felfüggesztették a Fidesz tagságát a Néppártban
Az Európai Néppárt politikai gyűlése szerdán megszavazta, hogy felfüggesztik a Fidesz tagságát a jobbközép pártcsaládban. Illetve az történt, hogy módosítottak az eredeti javaslaton, és végül arról szavaztak, hogy a Fidesz önként felfüggeszti tagságát a Néppártban, amíg a vele szemben indított vizsgálat tart, és ezzel mindkét fél egyetért. Erre utal a szavazatarány is: 190-en szavaztak az indítvány mellett és mindössze hárman ellene.
Ezzel eldőlt, hogy a magyar kormánypártot egy jó darabig, a vizsgálat végéig biztosan nem zárják az Európai Néppártból.
A döntést Joseph Daul, a Néppárt francia elnöke jelentette be a Twitteren, e szerint a döntés azonnali, a Fidesz nem vehet részt a pártgyűléseken, nem szavazhat és nem állíthat jelöltet semmilyen pártos posztra.
A tárgyalás majdnem három órán át tartott. Három opció volt, 13 tagpárt eredetileg a Fidesz kizárását javasolta, a párt vezetése és a Néppárton belül meghatározó német CDU viszont az enyhébb szankció, a felfüggesztés mellett tette le a voksát.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség korábban azt mondta: ha felfüggesztik a Fideszt tagságát, akkor kilépnek a Néppártból, mert ez elfogadhatatlan a párt számára. Ezért volt fontos az az aprónak látszó módosítás a szövegben, hogy a felfüggesztés helyett a Fidesz maga függeszti fel a tagságát, amit mindkét fél elfogad. Így a magyar kormány kommunikálhatja azt, hogy kompromisszum született, és Gulyást se vádolhatják azzal, hogy órákkal a döntés előtt hazudott volna.
A döntés értelmében a Fidesz helyzetét egy bölcsek tanácsa vizsgálja majd, ennek vezetője Herman van Rompuy, az Európai Tanács korábbi belga elnöke lesz. 2000-ben egy hasonló testület ellenőrizte a szélsőjobboldallal összefogó Osztrák Néppártot, amelynek vezetője Wolfgang Schüssel kancellár volt, aki most a Fideszt ellenőrzi majd. Akkor a bizottság végül azt állapította meg, hogy az osztrák kormány megfelel a jogállamiság elveinek.
Orbán Viktor miniszterelnök a döntés után azt mondta: ha az osztrákok számára ez a vizsgálat csaknem húsz évvel ezelőtt elfogadható volt, elfogadható neki is, és arra számít, hogy a végkimenetel is hasonló lesz. A Fidesz jogainak egyoldalú felfüggesztését nem fogadták volna el. De megjegyezte: az EP-választás után a Néppárt és a Fidesz is szabadon dönthet a jövőről, ami szerinte jó döntés, addig pedig támogathatják Manfred Webert, aki jó jelöltnek tartanak az Európai Bizottság élére. Utána pedig eldöntik, mihez kezdenek a mandátumaikkal.
A Fidesz maga is kijelölt egy háromtagú, Novák Katalin alelnökből, családügyi államtitkárból, Varga Judit európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkárból és Szájer József EP-képviselőből álló bizottságot, ők tárgyalnak majd a néppárti bölcsekkel.
Manfred Weber, a Néppárt bajor csúcsjelöltje, aki korábban három feltételt szabott a Fidesz maradásához, azt mondta: örül, hogy vége ennek a vitának, és most már szeretne elkezdeni kampányolni.
https://24.hu/belfold/2019/03/20/fidesz-epp-szavazas-felfuggesztes/
Orbán Viktor: minket nem lehet kizárni és felfüggeszteni sem
Kompromisszummal zárult a Fidesz és az Európai Néppárt további viszonyáról döntő brüsszeli tanácskozás, ezt értékeli a magyar miniszterelnök; közös megegyezéssel felfüggesztették a Fidesz néppárti tagságát.
Belekényszerítették-e ebbe az alkuba a Fideszt?
Orbán Viktor: nem a "kényszer" a jó szó, hanem a megtámadottság, 13 párt megtámadott bennünket, el akartak távolítani. De nem ez a lényeg, hanem az, hogy átalakítsák a párt karakterét, kizárva a keresztény-konzervatív szárnyalt. Úgy ültem ott, hogy ott ott volt a kezemben a kilépésről szóló határozat, de úgy ültem ott, hogy egyben tartsuk a Néppártot. Az Európai Néppárt legerősebb pártja a Fidesz, tehát a tiszteletnek kölcsönösnek kell lenni. Ha a baloldaliak sikerrel jártak volna, el kellett volna battyognunk - fogalmazott a miniszterelnök.
Soros?
Az Európai Néppárt balliberális szárnya mögött Soros György pénze és infrastrukturális állománya áll Orbán Viktor szerint, ezt ma minden magyar ember tudja, de erről nem volt szó a mostani tanácskozáson.
Magyarország támogatja-e az Európai Ügyészséget?
Orbán Viktor: nem.
Beülnek-e a fideszes képviselők az Európai Néppárt padsoraiba?
Orbán Viktor: ez egy nyitott kérdés. Magyarországon azért magas az Európai Unió támogatottsága, mert az európai kulcskérdésekben a kormány kikéri az emberek véleményét. Az emberek eldöntik a választásokon a kérdéseket. A Fidesz csak olyan frakcióba tud beülni, ami nem köt titkos paktumokat, keresztény alapokon áll és bevándorlásellenes.
Milyen időtávra szól a "bölcsek tanácsa" mandátuma?
Orbán Viktor: nincs jelentősége ennek. De a választásokig nem várható döntés, mert egy ilyen lerontaná az Európai Néppárt eredményét. A mi három emberünk tárgyalni fog a "bölcsek tanácsával" - közölte Orbán Viktor.
CEU?
Orbán Viktor: A bajor kormánnyal fogunk együttműködni.
Vége lesz-e a Juncker-ellenes kampánynak?
Orbán Viktor: semmiféle Juncker-ellenes kampányunk nem volt, az egy információs kampány volt. A magyar kormány tájékoztatta a magyar lakosságot egy fontos ügyben, a migráció kérdésében. Ez a kampány véget ért. Ez volt Manfred Weber kérése is. A kampány pedig nem is kezdődött meg, majd akkor kezdődik meg, ha erre lehetőség van, ezt pedig a Fidesz végzi.
Nem kell a spekuláció
Orbán Viktor szerint most nem azon kell spekulálni, hogy mi lesz akkor, ha már nem lesz a Néppárt tagja a Fidesz. "Jó mulatság, férfimunka volt" - zárta szavait. Kérdések jönnek.
"Politikánkon nem kívánunk változtatni"
Orbán Viktor erős nemzetek Európáját akarja, ezen nem hajlandó változtatni, ugyanígy a migráció kérdésében sem képes kompromisszumot elképzelni, és a keresztény Európát tartja az egyetlen járható útnak.
Három bölcs fideszes
Orbán Viktor is kiáll három bölcs emberével: Novák Katalin Fidesz-alelnökkel, Varga Judit EU-ügyi államtitkárral (Miniszterelnökség) és Szájer József EP-képviselővel.
A végeredmény
"Mi szeretnénk, ha egységes kampányt tudnánk folytatni, és nem a baloldali, liberális irány kerekedne felül az Európai Néppártban" - folytatta a miniszterelnök. Szerinte elő kellett venni a 2000-es osztrák forgatókönyvet, amikor is az osztrák jobboldali középpárt összeállt a szélsőjobboldallal, ami miatt "autodafékra" kellett járniuk. Ugyanaz a megoldás született Orbán Viktor szerint, mint akkor, három bölcs embert kértek fel jelentéstételre. Addig nem lehet kizárni őket és felfüggeszteni sem. "Mi egyoldalúan felfüggesztjük a tagságunkat" - jelentette be.
"Választási kampány előestéjén"
Orbán Viktor szerint saját maga "felszeletelésébe" kezdett az Európai Néppárt.
"A vita az Európai Néppárt jövőjéről szól"
Egymástól nagyon távol eső pártokat próbál az Európai Néppárt egy táborban tartani - mondta a magyar miniszterelnök. "Az elmúlt hetekben az Európai Néppárt 13 tagpártja azzal állt elő, hogy zárják ki azokat, akik a keresztény-konzervatív oldalon vannak, ezek vagyunk mi. A vita tehát arról szólt, hogy mi az Európai Néppárt jövője" - tette hozzá.
"Érdekes, izgalmas, tanulságos vita utána vagyunk"
"Vén csatalónak számítok, de mindig tudnak történni olyan dolgok, amik korábban nem történtek" - kezdte Orbán Viktor.
Kezdődik a sajtótájékoztató
Havasi Bertalan rövid felvezetője után Orbán Viktor azonnal belekezdett.
Orbán Viktor 18.45-re sajtótájékoztatót hirdetett meg Brüsszelben, de az Európai Néppárt vezetésének tárgyalása igencsak elhúzódott a tagpárt és a Néppárt közös jövőjével kapcsolatban. Erről Manfred Weber néppárti csúcsjelölt Orbán Viktor sajtótájékoztatóját megelőzően elmondta, a Fidesz EPP-tagságát 190:3 arányban felfüggesztették egy későbbi vizsgálódás idejére, amit egy háromfős "bölcsek tanácsa" folytat le.
Előzőleg órákig zajlott a vita, az Európai Néppárt elnöke, Joseph Daul a lemondását is belengette arra az esetre, ha nem születik megoldás a Fidesz és a Néppárt kapcsolatának ügyében.