Általánosságban elmondható, hogy amikor az emberek a természetben túráznak, akkor nem értékeli a kerítések, táblák és megfigyelő tornyok telepítését, akkor sem ha egyszerűbbé is tennénk a túrázást, hiszen nagymértékben tönkreteheti a környezet csodáját. De van valami provokatív az égbe nyúló lépcsőkben, amelyek valóban növelhetik a hely szépségét és rejtélyeit. Talán azért, mert gyakran durván kőből vagy fából faragottak, esetleg csak a feljutás nagyszerű érzését segíti - fentről letekinteni a lenyűgöző tájra. Tehát ismerjünk meg, illetve nézd meg a világ legszebb, lenyűgöző lépcsőiből párat.
1. EL PEÑON DE GUATAPE
El Penol, Colombia
(Photo: Dtarazona/Wikipedia)
(Photo: Javadumper/Wikipedia)
(Photo: Dtarazona/Wikipedia)
2. HA’IKU STAIRS
Kaneohe, Hawaii
(Photo: Kelsie DiPerna/Flickr)
A Haiku Stairs, más néven a Stairway to Heaven vagy Haiku Ladder egy nagyon meredek turista ösvény Oahu szigetén. Végig lépcső vezet rajta és a Puu Keahiakahoe hegy tetejére lehet felmászni. 853 méteres magasságban van a csúcs. A Haiku egy hawaii szó, ami egy virágnak a helyi neve.
A lépcsőfokok 48 centiméter szélesek és a lépcső összesen 1.2 km hosszú. Az átlagos meredeksége 30°, ennek köszönhető, hogy 6-7 óra megtenni a teljes utat (a cikk végén találhattok egy videót, amin felgyorsítva végig lehet nézni az utat!). A lépcső szakaszokból áll, minden szakaszban 7 lépcsőfok található. A szakaszok növekvő számozással vannak jelölve. Van néhány lépcsőfok az ösvényen kívül is, ezért eltérő adat van arról, összesen hány lépcsőfokból áll az egész, de a szám közelíti a 4000-et. Azért is találó név rá a Stairway to Heaven (lépcsők a menyországba) mert útközben végig buja zöld, érintetlen természetben és néha mostoha időjárási körülmények között, ködben, felhőben vezet az út. Aki ezen felmászik, jogosan érezheti azt, hogy az út végén a mennyországba jut. A növények közt, miközben mászunk, rengeteg őshonos fajjal találkozhatunk. Ahogy emelkedünk, úgy változik a növényzet is.
(Photo: Kelsie DiPerna/Flickr)
Az ösvény első részét 1942-ben építették fából, hogy felhúzzák rajta azt a kábelt, ami összeköti a Haiku völgy két csúcsát. Erre a kábelre az itt felépített Naval Rádio Központ miatt volt szükség. A II. világháború során az amerikaiak titkos rádió kommunikációját segítette elő. A rádió alacsony frekvencián sugárzott és elérte a Tokiói öbölben állomásozó amerikai tengerészgyalogosokat is. A háború sújtotta szigeten különösen nehéz volt az építkezés: nem volt követendő példa, teljesen új feladatot adott a mérnököknek, ráadásul a nehéz hegyi terep és a folyamatos támadások sem segítették elő a munkát. Az eredmény viszont egy rendkívül látványos, mérnöki remekmű lett. A teszt adást még az Indiai öbölben is tudták fogni, ami 10.000 km-re található az adótól. Miután a tengerészgyalogság 1950-ben kivonult, a parti őrség kezdte el használni a rádió állomást, a lépcsőket pedig fém lépcsőkre cserélték. 1987-ben végül lezárták a lépcsőt és az állomást a nagyközönség elől. Ennek ellenére bátor látogatók százai mászták meg a lépcsőt a rendkívüli panoráma és az út különlegessége miatt.
(Photo: Brock Roseberry/Flickr)
3. CHILZINA AND THE FORTY STEPS OF KANDAHAR
Kandahar, Afghanistan
(Photo: 43D SB PAO/Flickr)
4. PUNTA PITE
Zapallar, Chile
(Photo: pruned.blogspot.com)
Ez a M.C. A chilei partszakaszból kanyargós lépcsők és csavart ösvények Escher-szerű felszerelését nem gyakorlati célból, hanem a szárazföldi művészet munkájaként vetették ki. Teresa Moller építész, 2006-ban befejeződött, a helyszínen a lépcsők és az utak közvetlenül a tengerpartok természetes görbéi közé tartoznak. Majdnem természetesen előfordulnak, ha nem a természetellenes és kissé szürreális csavarásokra vonatkoznak. Hónapokig tartott 40 kőfaragó, hogy a kőzeteket Moller terveihez alakítsa. Most a 27 hektáros ingatlan nyitva áll a nyilvánosság számára, aki átmegy a furcsa utakon a tengerpartról a tetején a tenger sziklák és fordítva.
(Photo: pruned.blogspot.com)
(Photo: pruned.blogspot.com)
5. TIANMEN SHAN
Zhangjiajie, China
(Photo: huangdan2060/Wikipedia)
Ez az epikus lépcső közvetlenül egy természetes formációba vezet, amely az "Mennybe jutó átjáró" néven ismert. A lépcsők a szinte 500 láb magas kőívszámú 999-es tágas kúszónál vezetnek, és egy olyan úton találják magukat, amelyről 99 hajlítás van. Az a sűrű köd, amely néha takaró a területre, csak a sziklafelszerelés közelítő erejének növelésére szolgál, és az átjáróhoz való felemelkedés valóban olyannak tűnik, mintha egy gyalogtávolságra való felemelkedés lenne. Visszatérve a Földre, a webhely sajnos eléggé zsúfoltá válik, köszönhetően a site jól ismert szépségének, de még az emberek is, a 999 lépcső csodálatosnak tűnhet.
(Photo: huangdan2060/Wikipedia)
6. THE GIANT STAIRWAY
Katoomba, Australia
(Photo: Yves Dohogne/Flickr)
(Photo: kari/Flickr)
(Photo: Nancy White/Flickr)
7. GIANT’S CAUSEWAY
Portballintrae, Ireland
(Photo: Ty/Flickr)
A természet minden lépcsőjét nem az emberek építették. Néha a természet természetesen előforduló természete önmagában spontán módon előállít néhány könnyedén felemelkedett és vizuálisan lenyűgöző lépést. Ilyen a helyzet az óriás-úttörővel Írországban. Az éles geometriai pillérek a helyszínen évezredek óta alakultak ki, mivel a láva lehűlt, és szabálytalan oszlopokba került, amelyek elsüllyedtek és egymás felé emelkedtek, ami egyenetlen, de egyedülállóan szögletes lépcsők cölöpökét hozta létre. A bazaltoszlopok gyűjtése viszonylag ritka előfordulás, és az óriás útja lehet az egyetlen olyan eset, ahol valójában kaotikus lépcsőnek tűnnek.
(Photo: David McSpadden/Flickr)
(Photo: Jennifer Boyer/Flickr)
8. SCALA DEI TURCHI
Realmonte, Italy
(Photo: Sandy Kirchlechner/Flickr)
(Photo: Edoardo Costa/Flickr)
(Photo: Alexander van Loon/Flickr)
https://www.atlasobscura.com/articles/step-up-2-nature-8-staircases-that-make-nature-better?utm_source=zergnet.com&utm_medium=referral&utm_campaign=zergnet_1488230