Orosz régészek újra ásatásokat folytatnak azon a területen, ahol néhány évvel ezelőtt több, rézmaszkban eltemetett múmiára bukkantak.
A nagyjából 1000 éves holttestekre 1997-ben találtak rá az Északi- Sarkkör közelében elhelyezkedő Zeleniy Yar település mellett. A régészek 34 sekély sírra bukkantak a területen, bennük 7 felnőtt férfi, 3 fiú csecsemő és egy lánygyermek múmiájára, a legtöbbjük arcát rejtélyes rézmaszk fedte.
Az előkerült holttestek közül 5 medve, rozsomák, rénszarvas és hód prémekbe volt bugyolálva, míg a csecsemőkre réz abroncsokba helyezve találtak rá. A legjobb állapotban egy vörös hajú férfi múmiája maradt fenn, egy fából készült koporsóban. Testét a mellkasától a talpáig rézlemezek borították, holtteste mellé egy vasszekercét, szőrmét, illetve egy medvét ábrázoló bronzcsatot is elhelyeztek.
A tudósok szerint a permafroszt területeken és a mocsaras vidékeken őrződnek meg leginkább a holttestek. A lelőhely klímája hűvös, ám a talaj nem állandóan fagyott, a titokzatos múmiák valószínűleg véletlenül mumifikálódtak a területre jellemző éghajlati adottságok miatt. Ezen kívül a réz is megakadályozhatta a holttestek oxidációját valamilyen mértékben.
Egyéb érdekesség, hogy az összes holttest lába a közeli Gorny Poluy folyó irányába áll. A halottak ilyen irányú elhelyezésének vallási jelentősége lehetett. Az orosz szakemberek az egyik férfi múmiánál harci kést, ezüst medált, egy bronzból készült madárfigurát és Perzsiából származó, 10-11. századi bronztálakat találtak. A kutatók szerint ez alapján a terület fontos kereskedelmi útvonal lehetett egy évezreddel ezelőtt.
A régészek elismerték, hogy hasonló temetkezési rítusokat eddig sehol nem fedeztek fel. Az ásatások 2002-ben leálltak, a helyi emberek nyomására, akik szerint a régészek megzavarták őseik nyugvó szellemét. A munka azonban idén folytatódik, a kutatás további részében genetikai vizsgálatnak is alávetik a múmiákat.