Nem mellékes kérdés, hogy mire számítsunk a külföldi mosdókban.
Amikor nyaralást szervezünk, akkor nagy gondot fordítunk arra, hogy mi legyen az úti cél, milyen tenger, időjárás, szállás felel meg leginkább az igényeinknek, mely programokon vegyünk részt, összeírjuk a legfontosabb látnivalókat, útvonalat készítünk, és megtanulunk néhány szót az adott nyelven.
Az alapos felkészülésből azonban rendszeresen kimarad egy nagyon fontos dolog, a vécé és annak használata, hiszen ez is országonként különböző. Például azon nem lepődünk meg, ha egy bácsinak, néninek kell fizetni a mosdóhasználatért, ám az már meglepő, hogy a londoni Victoria pályaudvaron 3 év alatt 3,3 millió dollár, vagyis majdnem 1 milliárd forint gyűjt össze a vécéhasználatból.
A nyilvános mosdók esetében érdekesség, hogy először 1739-ben, egy elegáns párizsi bálon különítették el a női és férfi mellékhelyiséget. A másik érdekesség, hogy Tajvanon nyitottak egy olyan éttermet, ahol az ételeket kis vécécsészékben szolgálják fel, az italokat pedig piszoárban hozzák ki.
Ha Kínában járunk, akkor ott találhatjuk a világ legdrágább vécéjét, aminek ára 29 millió dollár, vagyis több, mint 8 milliárd forint. Új-Delhiben vécémúzeumba térhetünk be, és tekinthetjük meg a mosdók 4500 éves történelmét bemutató kiállítást. Ugyanitt tudhatjuk meg, hogy volt, aki már a XIX. században beleejtette a telefonját a vécécsészébe.
Utazáskor az adott hely szokásairól se feledkezzünk el! Európában elterjedtek azok a piszoárok, amelyek semmilyen privát szférát nem biztosítanak a férfiaknak. Gondoljunk csak a fesztiválokra, ahol az erősebb nem képviselő eggyé válhatnak a természettel, miközben mögöttük téblábol a tömeg.
Franciaországban a nyilvános mosdókban is elterjedt a bidé, mint a papír alternatívája. A németeknél kuponos megoldást vezettek be, tehát a vécéhasználat árát levásárolhatjuk, például a benzinkúton.
A németeknél felhívják a figyelmet a laposöblítésű vécécsészékre, amiben lehúzás előtt megszemlélhetjük az eredményt. Ez számunkra nem újdonság, hiszen hazánkban is elterjedt típusról van szó.Ázsiában népszerűek a guggolós vécék, amelyekben vagy van vécépapír, vagy nincs. Tajvan esetében egyébként nem azért kell fizetni, hogy használhassuk a vécét, hanem a papírért. Mexikóban forgóajtós megoldás létezik, tehát belépéskor kapjuk meg a vécépapírt.
A japánoknál sokszor futurisztikus és bonyolult a mosdó. Találkozhatunk itt beépített bidével, fehér hanggal, esetleg hangulatzenével. Indiában általában fizetős mellékhelyiséget vehetünk igénybe. Ezeket a Sulabh International nevű szervezet üzemelteti azért, hogy a bevételt a szegényebb régiók higiéniai felzárkóztatására fordíthassák.
Ha elutazunk, akkor mindenképpen vigyünk magunkkal aprópénzt, vécépapírt és kézfertőtlenítőt, ugyanis ezekre a világ bármelyik területén szükségünk lehet, tehát még akkor is, ha belföldön maradunk!
Amennyiben van rá módunk, akkor keressük az éttermek, múzeumok, turistahelyek mellékhelyiségeit, mert általában ezeken a helyeken nem kell fizetni a használatért. Praktikus megoldás, ha esernyőt is viszünk magunkkal, mert ezzel jelezhetjük, hogy foglalt a vécé, amennyiben esetleg elromlott a zár.
Utazás előtt pedig ne csak annak nézzünk utána, hogy mit érdemes megnézni, milyen ételeket, italokat kóstolhatunk meg, hanem a vécé kérdésének is járjunk utána, hogy ne az adott helyen érjen meglepetés.
(Forrás: divany.hu)