Egy szempillantás alatt eltűnhet a szegények fele Magyarországon
Jövőre eltűnhet a létminimum alatt élő emberek fele, de nem azért, mert hirtelen mindenki meggazdagszik. A KSH csavar egyet a számítási modellen.
Egy szempillantás alatt akár meg is feleződhet a létminimum alatt élők száma, ha a Központi Statisztikai Hivatal átáll egy új számítási modellre. Az eddig 3,6-3,8 millióról legalább 1,2 millióval, de az is lehet, hogy 2 millió fővel csökken a létminimum alatt élők száma a jövő évtől, pusztán a modellváltás miatt, amely a hivatal szerint jobban tükrözi majd azt, hogy valójában hány ember él szegénységben.
"A KSH nem győzte magyarázni, hogy a létminimum nem azonos a szegénységgel, hanem az a küszöb, amely alatt különböző hiányokat szenvednek el az emberek” – hangsúlyozta lapunknak Ferge Zsuzsa szociológus. A létminimum alatt élők aránya jelenleg 36-38 százalékos a Világgazdaság információi szerint, s ez összhangban van azoknak a számával, akik anyagi nélkülözésben élnek. A kilenc alapvető anyagi javak közül háromhoz az emberek 35 százaléka nem jut hozzá. Ők azok, akik nem tudnak fedezni egy váratlan kiadást, nem mehetnek el évente nyaralni, esetleg hiteltörlesztési gondjuk van, vagy kétnaponta nincs hús az asztalukon.
A KSH szerint mégsem ők élnek a létminimum alatt, hanem egy sokkal szűkebb réteg. Még nem döntötték el, hogy az amerikai módszert veszik-e át az új létminimum-számításhoz, vagy az eddigit módosítják úgy, hogy csökkentik a napi minimális kalóriabevitel-szükségletet. (Szerintük ugyanis akár 1800 kalória is elég lehet egy napra, pedig az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet ennél jóval magasabb bevitelt tart szükségesnek.) Egy biztos: az új mutatószám 18 és 25 százalék közé teszi majd a létminimum alatt élők arányát.
A megszüntetett számítás szerint tavaly a létminimum 87 300 forint volt egy felnőttnek, de a tipikus kétszülős és kétgyermekes háztartásban 253 ezer forint kellett ahhoz, hogy a család életszínvonala elérje a létminimumot. Ha az amerikai modellt veszi át a hivatal, akkor már csak 76 ezer forint kell ahhoz, hogy egy fő szerény anyagi körülmények között megéljen, de ha az eddigit módosítja, akkor is több ezer forinttal lejjebb viszik a létminimum határát. A tipikus család pedig szerintük 160-180 ezer forintból meg tud élni szerény körülmények között, ami 30-35 százalékkal alacsonyabb a régi modellnél. Ferge Zsuzsa ezzel szemben úgy látja, hogy egy négytagú család szerény körülmények közötti megélhetéséhez 250-300 ezer forint minimálisan szükséges.
Táguló különbség
Nemcsak a régi és a két új számítás között van drasztikus különbség, hanem a most kiszámolt modellek is eltérnek egymástól. A KSH kiemeli: a két számítás között a különböző háztartástípusok szerinti eltérések jelentősek. Míg az egyszemélyes háztartások esetében kisebb a különbség, addig a két felnőttből és három gyermekből álló háztartásokra körülbelül 24 ezer forintos, a három felnőttből és három gyermekből állók esetében pedig több mint 28 ezer forintos különbség adódik.Lebuktatta az MTI a kormányt
A szociális dolgozók átlagos keresete a statisztikai trükközések ellenére is a létminimum alatt maradhat – az MTI egy mai adatsora (lásd alább) feketén-fehéren lebuktatta a kormányt.
Ahogy arról a Propeller is beszámolt, a Statisztikai Hivatal jövőre úgy módosítaná a létminimum számításának módszertanát, hogy papíron csökkenjen, gyakorlatilag megfeleződjön a szegények száma.
Most a létminimum 87 351 forint fejenként, az új módszertan ezt az összeget akár 76 000 forintra is csökkenthetné – ezáltal számos alacsony keresetű magyar hirtelen elmondhatná, nem a létminimum alatt él.
Az MTI most lebuktatta a kormányt és megmutatta a számokat, amelyek bizonyítják: a Fidesz kormányzásának, a stadionpolitikának, az egykulcsos adónak egyértelmű károsultjai a szociális dolgozók, akiket kemény kormányzati munkával sikerült lenyomni a létminimum alá, és 2012 óta ott is tartani.
Ezeken a "keményen dolgozó kisembereken" a statisztikai trükközés vajon mennyit segít majd?
http://propeller.hu/itthon/3177577-lebuktatta-mti-kormanyt
Magyar csoda – eltűnik a magyar szegények fele
Mint a mesében. Varázsütésre eltűnnek és úgy, hogy meg sem gazdagodnak.
Akár meg is feleződhet a létminimum alatt élők száma jövőre Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) új modellje alapján. A Világgazdaság számításai szerint az eddigi 3,6-3,8 millióról legalább 1,2 millióval, de akár 2 millió fővel is csökkenhet számuk, pusztán az új számítás miatt, amely – a hivatal szerint – jobban tükrözi, valójában hány ember szegény. (Korábban ezt az ellenzék trükközésnek minősítette – a szerk.
A KSH nem győzte magyarázni, hogy a létminimum nem azonos a szegénységgel, hanem az a küszöb, amely alatt különböző hiányokat szenvednek el az emberek.
Ezt mondta Ferge Zsuzsa szociológus a lapnak, amelynek információi szerint a létminimum alatt élők 36-38 százalékos aránya összhangban van azok számával, akik anyagi nélkülözésben élnek. A kilenc alapvető anyagi javak közül háromhoz az emberek 35 százaléka nem jut hozzá. Ők azok, akik nem tudnak fedezni egy váratlan kiadást, nem mehetnek el évente nyaralni, esetleg hiteltörlesztési gondjuk van, vagy kétnaponta nincs hús az asztalukon.
Minek ennyit enni?
A KSH szerint azonban ők nem élnek a létminimum alatt. Az egy sokkal szűkebb réteg. A hivatal még nem döntötte el, hogy az amerikai módszert veszi-e át az új számításhoz, vagy az eddigit módosítja úgy, hogy 1800-ra csökkenti a napi minimális kalóriabevitel-szükségletet. (Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet ennél jóval több kalóriát tart szükségesnek.)
A megszüntetett számítás szerint tavaly a létminimum 87 300 forint volt egy felnőttnek. Az amerikai modellel ez már csak 76 ezer forint és az eddigi modell módosítása is több ezer forinttal lejjebb viszi a létminimum határát. Egy tipikus (kétszülős, kétgyermekes) háztartásban a 253 ezer forint helyett 160-180 ezer lenne a létminimum. Ferge Zsuzsa úgy látja, hogy egy négytagú család szerény megélhetéséhez is 250-300 ezer forint kell, minimálisan.
http://24.hu/kozelet/2015/12/05/magyar-csoda-eltunik-a-magyar-szegenyek-fele/