He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Naptár

április 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

A szlovákok, románok miért köröznek minket le a bérben is?

2015.07.14. 08:02 guma

Így keresnek többet, adóznak kevesebbet a szlovákok és a románok

Nem könnyű a magyar munkavállaló élete. Míg a bérünk alacsony, sokat adózunk, magas az áfa és társasági adó. Az összehasonlításokból rendre kiderül, hogy a magyar munkavállaló kerül a legtöbbe a munkáltatójának, és ő kapja majdnem legkevesebb pénzt az adott bruttó fizetéséből.

Bár sokan tartanak attól, hogy a bevándorlók elveszik a munkájukat, azért Magyarország korántsem olyan csábító munkakörnyezet, mint hinnénk. Itt kerül a legtöbbe egy munkavállaló egy munkáltatónak, itt a legmagasabb az áfa, és az egyéb adónemek is igen megnövelik a költségeinket. Magyarország a szomszéd államok, Görögország, Oroszország, Ukrajna, valamennyi volt jugoszláv utódállam, valamint a Baltikum államainak és Albániának összehasonlításában nem mutat könnyű megélhetési lehetőségeket.

 

Munkabér

Ha 500 eurós bruttó (azaz 156 ezer forint körüli) átlagfizetéssel számolnánk, a kelet-európai és balkáni országok közül majdnem mi vinnénk haza a legkevesebbet - derül ki a MAZARS Adótanácsadó cég adataiból. Egyedül Bosznia-Hercegovina Szerb Köztársaság munkavállalói kapnak kézhez még nálunk is kevesebbet, az ő zsebükben körülbelül 300 euró, azaz 94 ezer forint marad havonta. A magyarok az 500 euróból csak 327 eurót, 102 ezer forintot látnak havonta.

Minimálbér

Az Eurostat legfrissebb adatai szerint míg az unió legmagasabb összegű minimálbére (Luxemburgban) majdnem bruttó 600 ezer forint, addig nálunk ez az összeg 105 ezer forint. Az adatokból kiderül az is, hogy az átlagminimálbér az EU-ban 250 ezer forint körül van. A huszonkét vizsgált ország közül Magyarország az utolsók közt kullog, csak Csehországban, Litvániában, Romániában és Bulgáriában alacsonyabb a minimálbér. A legjobban a Benelux Államok lakosai járnak, Luxemburgban 1923, Belgiumban és Hollandiában pedig 1502 euró a havi minimálbér összege. Ez azt jelenti, hogy 500 ezer forint körüli a legrosszabb fizetés, amit hazavihetnek.



A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) pedig az egyes országok minimálbérét a vásárlóerő paritáson (egyenértékűségen) keresztül vizsgálta, azaz úgy, hogy mennyi terméket és szolgáltatást lehet vásárolni egy valutában egy másik valutához mérve, hiszen a különböző országokban eltérőek az árak. Az adatok szerint Magyarországon vásárlóerő paritáson 2,58 dollár volt a nettó minimálbér óránként 2013-ban, ettől csak az észt, a chilei, a lett és a mexikói adat maradt el. Az utolsó helyen álló mexikói bérek mindössze egy dollárt értek el óránként. A több mint 720 forintos magyar minimális órabérrel 115 ezer forintos havi fizetés adódik heti 40 óra munkával és négy héttel számolva.

ÁFA és társasági adó

Az áfakulcs régiós átlaga 21 százalék, Magyarország régiós viszonylatban és az EU-s országok között is a legmagasabb, 27 százalékos áfakulccsal továbbra is fölényesen vezeti a felmérésben szereplő országok mezőnyét. A legalacsonyabb adókulcsot a volt Jugoszlávia utódállamaiban találjuk (Bosznia-Hercegovina: 17 százalék).



A társasági adó kulcsa Görögországban a legmagasabb, 26 százalék, rögtön a nyomában van Ausztria 25 százalékkal. A legalacsonyabb társasági adó Montenegróban van, ott 9 százalékos. Magyarországon sávos a társasági adókulcs, 10 és 19 százalék közötti. A kisebb adókulcs egy társaság 500 millió forintot meg nem haladó adóalapjára érvényes.

http://www.penzcentrum.hu/karrier/igy_keresnek_tobbet_adoznak_kevesebbet_a_szlovakok_es_a_romanok.1045341.html

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr897592306

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása