Fotó: Fülöp Máté
Lázár elismerte, hogy hibázott a kormány
Újabb csütörtök, újabb kormányinfo: Lázár elismerte, hogy félreérthetően kommunikáltak a dublini szerződésről, mert azt igazából tiszteletben tartjuk, csak a visszatoloncolandó bevándorlókat akarjuk továbbküldeni Görögországba. A kormány eldöntötte a kerítés megépítését, de lehet, hogy két kerítést is emelnek a határra.
http://hvg.hu/itthon/20150625_lazar_giro_kormanyinfo
Itt az újabb buborék - Nagyot fog szólni, ha kidurran
Nem sok jót ígér a következő időszak, amennyibe igaza lesz Carl Icahnnak. Az aktivista befektető szerint ismét csapdába sétálunkk, mint tettük ezt 2007-ben. Icahn szerint különösen a bóvli kötvénypiaci árazások miatt lehet aggódni, de a részvénypiaci árazások is elrugaszkodottak.
Kerítés, rezsicsökkentés és Gyurcsány
Lázár János nem fárad, pontosan ugyanazzal lendülettel, sőt vehemenciával fogott bele az aktuális kormányzati intézkedésekről szóló tájékoztatójába a Kormányinfo újabb, 14. epizódján. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a minap elfogadott jövő évi költségvetést dicsérő szavai után, hamarosan eljutott a bevándorlás, pontosabban a népvándorlás témájához. Ennek során egyebek mellett kiderült: az Európai Bizottság és az Európai Parlament elnökének írt levélben kért segítséget Európától Orbán Viktor miniszterelnök az illegális bevándorlás ügyében. Ja, és el ne felejtsük: Gyurcsányról is szó került.
http://nepszava.hu/cikk/1061531-kerites-rezsicsokkentes-es-gyurcsany
Orbán levezette saját irgalmatlanságát
Orbán Viktor szerint a menekülteket a keresztény irgalmasság jegyében ugyan segíteni kell, és ennek megfelelően mi is szívemberek vagyunk, most azonban mégsem szabad engedni sem a szép szavak csábításának, sem az együttérzésnek. Pedig arra mindig szükség van. A miniszterelnök Brüsszelben arról is beszélt, hogy mi nem kaptunk annyi pénzt a menekülthelyzet kezelésére, mint Olaszország és Görögország, de nem is kuncsorgunk a pénzért.
http://hvg.hu/itthon/20150625_Orban_levezette_sajat_irgalmatlansagat
Szabadságot követelnek a Röszkén elhelyezett migránsok – kommandósok a helyszínen
A rendőrség golyóálló mellénnyel felszerelt bevetési egységekkel és helikopterekkel vonult ki ahhoz a röszkei épülethez, ahol illegális határátlépésen kapott migránsokat helyeztek el– írja a SzegedMa. A bevándorlók szabadságot követelnek.
A feneketlen mélység legalját is elérte a köztévé Híradója
Tegnap este több mint harminc percig csak a menekültügyről volt szó a köztévé Híradójában, miután bejelentette a kormány, hogy ideiglenesen nem fogad több menekültet. Meszes Boglárka műsorvezető hosszan olvasta, mennyire drámai a helyzet az országban menekültügyben. Ezután egy helyszíni riport jött Szegedről, majd a kormány aznapi bejelentése, ezután pedig percekig beszéltek a kerítésről.
folytatás: http://comment.blog.hu/2015/06/25/a_feneketlen_melyseg_legaljat_is_elerte_a_kozteve_hiradoja
Törcsi, kommentek felolvasása, Béla – nagyot ment az M1 Híradó
részlet:Mindig van szakértő is Híradóban, általában ez Ifj. Lomnici, a CÖF jogásza. A CÖF-öt ugye nem kell bemutatni, egy független, saját lábon álló civil szervezet …. (LOL).
De azért néha megkeverik a kártyákat, tegnap bedobták a Törcsit.
(Nem a South Park szereplőt.)
http://vastagbor.atlatszo.hu/2015/06/25/torcsi-kommentek-felolvasasa-bela-nagyot-ment-az-m1-hirado/
Nem adta ki az adatokat az MTVA, ezért körözik a munkatársukat
Nem adta ki az adatokat az MTVA az Átlátszónak a jogerős bírósági döntések ellenére sem, ezért a felelős ellen elfogatóparancsot adott ki a rendőrség. A gyanúsítottat közérdekű adattal visszaélés vétségével vádolják, jelenleg ismeretlen helyen tartózkodik.
Elfogatóparancsot adtak ki közérdekű adattal visszaélés vétsége miatt az MTVA egyik munkatársa ellen. Az Átlátszó által közölt dokumentum szerint a rendőrség azután döntött az elfogatóparancs kiadása mellett, hogy 2013 óta a jogerős bírósági döntések ellenére sem szolgáltatták ki a kért adatokat az adatgazdák.
Az MTVA nem teljesítette az első adatigénylést 2013-ban. Az Átlátszó ezután bíróságra vitte az ügyet: a Fővárosi Törvényszék és a Fővárosi Ítélőtábla is úgy határozott, hogy az adatokat ki kell adni. Az MTVA ennek ellenére nem adta ki az adatokat a jogerős ítélet után 15 napon belül, illetve az általuk kért haladék után sem.
Az elfogatóparancsra azért van szükség, mert a gyanúsított jelenleg ismeretlen helyen tartózkodik.
http://media.mandiner.hu/cikk/20150625_nem_adta_ki_az_adatokat_az_mtva_ezert_korozik_a_munkatarsukat
Balesetet szenvedett leszállás közben egy magyar katonai repülő
Balesetet szenvedett leszállás közben a Magyar Honvédség egyik kiképző repülőgépe csütörtökön - közölte a Honvédelmi Minisztérium. A két pilóta elhagyta a gépet, de egyiküket a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjába (Honvédkórház) égésplasztikai osztályára szállították, a másiknak nem esett baja. Szolnokon történt a baleset egy Jak-52-essel.
Ma délelőtt 11:10-kor kiképzési repülés kezdődött, két pilóta volt a fedélzeten. Egy óra repülés után megkezdték a földre szállást, de közben észrevették, hogy a gép motorteréből láng csapott fel. A gépet sikerült letenni, a tüzet pedig a katonai bázis személyzete eloltotta, de az egyik pilóta, az első ülésen ülő súlyos égési sérüléseket szenvedett - tudatta Benkő Tibor vezérkari főnök a kórház előtt tartott sajtótájékoztatón.
A honvédségen belül a repült órák száma megnövekedett, a légi járműveknél pedig a legkisebb gond is nagy balesethez vezethet - magyarázta a vezérkari főnök azt, hogy miért lehet manapság egyre több katonai repülőbaleset.
A balesetet szenvedett gépet 1994-ben állították szolgálatba, 200 repült óránként vizsgálják felül műszakilag, az utolsó ilyen tavaly októberben volt, azóta 97 órát repült. A honvédségnek három ilyen kiképzőgépe van.
Legutóbb június 10-én adtunk hírt arról, hogy kényszerleszállást hajtott végre a Magyar Honvédség Saab JAS 39 Gripen a kecskeméti légibázison. A pilóta sikeresen katapultált, az ernyője is kinyílt, de túl közel volt már a talajhoz, ezért súlyos sérüléssel vitték a Honvédkórházba.
Ez előtt májusban volt hasonló eset Csehországban, akkor egy kétüléses Gripen tört össze, mert leszállás közben nem tudott megállni, és a kifutópálya vége után felborult, és összetört. Előtte pár héttel készített az Index interjút a Gripen-pilóták egyikével, aki elmondta, hogy a katapultálás az utolsó utáni lehetőség.
A fekete-sárga kart nem húzzuk meg
Nem lehet belőle katapultálni
2003-ban történt Szolnokon egy nagyobb baleset Jak-52-essel, amikor két pilóta vesztette életét, ekkor is kiképzési repülés folyt. A Jak-52-es kiképző repülőgépből nem lehet katapultálni, mert ez egy egyszerű, légcsavaros kisrepülőgép.
http://index.hu/belfold/2015/06/25/lezuhant_egy_katonai_repulogep/
Rés és bástya - Belső kör: Kövér és Orbán. Külső kör: Szijjártó, Lázár és Rogán
Lázár új őszödi beszéddel rukkolt ki.
- Kövér valószínűleg nem lesz államfő – csak Orbán „túlélési” kacsájáról volt szó.
- A háttérben a frakcióvezető és a Miniszterelnökség ura javában kaszabolja egymást.
Tétje van az őszi Fidesz-tisztújításnak: a kongresszus (és a rákészülés is) erőpróbává súlyosbodhat. A kormánypárt nagyemberei nem a papírforma megszokott magabiztosságával néznek a belső választások elé. A Miniszterelnökséget irányító Lázár János és az országgyűlési frakciót kommandírozó Rogán Antal a háttérben kaszabolja egymást – hogy melyikük marad állva, az dönti el, merre tolódik a Fidesz. Lázár és Rogán azért kakaskodik, mert Orbán Viktor ősszel kabinetfőnökévé emelné az utóbbit, így a fejlesztési pénzeken át a közigazgatásig minden felett diszponáló főminiszternek két főnöke lenne – és Lázár ezt aligha szeretné.
Pénzcentrum kontra klientúra
Személyükben két hatalomtechnológia is birkózik. Rogán a kormányfő feltétlen szolgálatában (és környezetébe való beépülésben) hisz, illetve egy már-már megkerülhetetlennek látszó körhöz csatlakozott. (A társaság főbb szereplői: a pénzügyi árnyékkormányzatként dolgozó Matolcsy György jegybankelnök; a miniszterelnök főtanácsadója – hivatalosan e tevékenységéért pénzt soha nem vett fel – Habony Árpád; továbbá Andy Vajna és végül a Századvéget – a kormányzati agytrösztöt – áttételesen megjelenítő Giró-Szász András.) Ezzel szemben Lázár „teríti” befolyását: egyrészt a pártszervezetekbe építette be klienseit (ebben segített például a trafikok „reprivatizálása”), másrészt a közbeszerzések és pályázatok helyi nyertesei (beleértve az agrárpályázatokat) tudják, mivel tartoznak. Azaz, ha úgy tetszik, Rogán a csúcsról próbálja akaratát ráerőltetni a Fideszre, Lázár pedig egyszerre támad felülről és alulról. Egyelőre az ő stratégiája tűnik menőbbnek (a miniszterelnök hiába akarta korábban elmozdítani), és Rogán is úgy döntött: gyökeret ereszt a pártban, és elindul egy alelnökségért.
Üzletfelek, nem szövetségesek
„Megnyúlt János arca, amikor ismertették, hogy ki hány vokssal lett alelnök”, idézi vissza egyik forrásunk a 2013-as Fidesz-kongresszust. Emlékeztetőül: az alelnökjelöltek közül Kósa Lajos 1236 voksot söpört be, Pelczné Gáll Ildikónak 1160 jutott, Pokorni Zoltánt 1082-en szerették, Lázár Jánost pedig 1005-en gondolták jó befutónak.
Az akkor már Orbán jobbkezének számító Lázár megdöbbenését az okozhatta, hogy kevesebb szavazatot kapott, mint amennyit ígértek neki. „Lázárnak csak üzletfelei vannak a pártban, barátai és szövetségesei elvétve”, állítja egy miniszterelnökségi forrásunk, „azaz, ha úgy érzi a Fidesz, hogy a főminiszter meggyengült, kongresszusi támogatói is kihátrálhatnak mögüle”. (Egy belső mérés szerint a főminiszter pont annyira népszerű a választók körében, mint Gyurcsány Ferenc DK-elnök.)
Kit utálnak jobban?
A kongresszusi küldöttek napról napra szembesülnek a kormánypárt népszerűségének erodálódásával – már helyben sem a kismutyikra buknak ki, hanem az országos balhékra. „A kérdés az, hogy helyreállítjuk-e a párt becsületét, vagy továbbra is mohó tolvajbandának tűnünk”, fogalmaz sarkosan egy középkáder. Aki úgy véli, a kongresszus arról is határoz, hogy lophatnak-e tovább a fejesek. A pártpletykák szerint leginkább Giró-Szászból, Rogánból és Lázárból van elege a Fidesznek – ebben a sorrendben. A főminiszter pedig azt a toposzt építi, hogy amíg ő vért izzad az állam működtetésével, addig a többiek – lobbiérdekeknek engedve – szétzilálnak mindent, és elütik a helyi vállalkozókat a kisebb munkáktól is.
Orbán a háttérben gyúr
Azt még nem tudni, hogy Lázárnak sikerül-e kellően kívánatosra csiszolnia imidzsét, de ha Orbánnak nem sikerül Rogánt kabinetfőnökké emelni, akkor ez a kormányfő gyengülését jelzi – akkor is, ha primátusát nyíltan senki nem kérdőjelezi meg. Ennek tudható be, hogy az őszi kongresszuson nemcsak pártelnöknek, de miniszterelnöknek is jelölte magát. Egyben azt is kijelentve, hogy a köztársasági elnöki poszt nem neki való. Alighogy ezt kimondta, fideszes vezetők szivárogtatni kezdték, hogy Kövér Lászlónak viszont nagyon is való lenne, és Orbán is szívesen látná a jelenlegi házelnököt államfőként.
Lapunk információi szerint azonban Kövér nem nagyon készül a Sándor-palotába. Egyrészt a hivatalos ceremóniákat nehezen viselő házelnöknek nincsínyére egy ilyen poszt. Másrészt a Vasárnapi Hírek tudomása szerint Áder újrázni készül, és ebben a Fidesz „veteránjai” támogatják, úgyhogy lecserélése komoly feszültségekhez vezetne.
A mondás szerint akkor költözne ki az elnöki rezidenciáról (minimális eséllyel), ha valamilyen nemzetközi szervezetnél érdemi posztra tudná belobbizni a magyar kormány. Harmadrészt pedig Orbán állítólag „nem kérte fel” informálisan Kövért, nevét pusztán azért dobta be, hogy pacifikálja a népszerűségvesztés és a folyamatos botrányok okán kiakadt pártot.
Az utolsó bástya
Másrészt, állítják forrásaink, Kövért azért sem lenne célszerű kiszerelni a pártból és a napi politikából, mert ő az, aki egyrészt védi a belső vitákban Orbánt, másrészt képes bármilyen korrekcióra rábírni. Viszonyuk bizalmas voltát jelzi, hogy egyedül a házelnök ordibálhat a kormányfővel. (Nem véletlen, hogy Hegedűs István, aki a Fidesz meghatározó tagja volt a ’90-es években, korábban azt nyilatkozta lapunknak, hogy Orbán akkor bukik el, ha két ember – Simicska Lajos és Kövér – kiáll mögüle. Nos, az előbbi, legalábbis látszat szerint, már odahagyta a Fidesz elnökét.)
Kövér pártbéli presztízsét részben az alapozza meg, hogy egyrészt ideológiai iránytűként működik, másrészt beéri a pozíciója biztosította előnyökkel, illetve azzal, hogy megkerülhetetlen hatalmi tényező (értsd: nem ragad a keze). És mindig kiáll Orbánért. Valószínűleg ennek tudható be, hogy a miniszterelnök mindenáron védeni próbálja, példának okáért nem veszi jó néven, ha az ellenzék vagy a sajtó támadja, illetve belső kritikákat kap. (Tény: a köteles beszéd óta érdemben senki nem repült rá, házelnöki „reformjait” legfeljebb szakmai kritikával illették, noha azok alaposan visszanyesték az ellenzék opponálási jogait.)
http://www.vasarnapihirek.hu/fokusz/res_es_bastya