EZÉRT JÓ, HA EGY HÉTEN LEGALÁBB3X SZAUNÁZIK
A szaunát ugyan eredetileg fürdésre és melegedésre találták ki az északi népek, de áldásos hatásai miatt hamar a nyugati kultúra is átvette.
Régen, amikor még nem volt minden wellness központban, edzőteremben vagy akár otthon lehetőség szaunázni, egy megfáradt vándornak nagy megtiszteltetés volt, ha igénybe vehette szállásadója gőzfürdőjét. Nagy tévhit, hogy ehhez egészen a finnekig kellett volna utazni, hiszen nem ők, hanem a közép-amerikai indiánok, maják és aztékok építettek először szaunákat.
Az ok nagyon egyszerű: ők tudták, hogy sok egészségügyi probléma megelőzésében, és gyógyításában is segít a szauna. Érdekes egyébként, hogy olyan népek építettek először ilyeneket, akik naturális, spirituális és lelki-testi harmóniában élek önmagukkal és a környezettel.
A szauna napjainkra az egészséges életmód egyik szinonimájává vált, és nagyon jogosan.
Jótékony hatásai közé sorolható, hogy immunerősítő, érregeneráló hatású, használatával javíthatunk testünk anyagcsere folyamatain. A szauna javítja a vérkeringést, és edzi a szívet. Viszont pont ezért kell fokozottan figyelni azoknak, akik szív vagy vérkeringési problémákban szenvednek. A szauna használatával fokozódik a szervezet vérellátása, erősödik szervezetünk öngyógyító tevékenysége. Fokozódik a belső elválasztású mirigyek működése, ezáltal intenzíven izzadunk, és a bőrön át távoznak a salakanyagok, a melegben kitágult pórusokon keresztül.
A szaunának is van több változata.
FINN- VAGY INFRASZAUNA?
Az előző cikkből már kiderült miért egészséges a szauna. Most arról olvashat, hogy egyes fajtái mire javallottak.
A szaunának megnevezés szerint két fő válfaját különíthetjük el, a finn és infraszaunát. A különbséget alapvetően a működésük és használati módjuk közt kell keresni, hiszen mindkettő azt a funkciót tölti be, hogy hőt ad és ezáltal izzasztó hatást fejt ki a szervezetre.
A finn szaunában a szaunakályha melegíti fel a levegőt 70-100 fokra, az infrakabinokban úgynevezett infrasugárzó működésével emelkedik a hőmérséklet 45-65 fokra.
Ugyan az infraszaunában kevésbé melegszik fel és lassan a hőmérséklet, így is fokozottan méregteleníti és regenerálja a szervezetet. Ez az infravörös sugaraknak köszönhető, amely a bőr alsó rétegeibe is eljut. Hatásával a sportsérülések, húzódások, rándulások gyógyulási idejét is lerövidítheti.
Ami mér érdemes figyelembe venni, mielőtt kiválasztanánk melyikben is regenerálódjunk:
Az infraszuna szívbarát megoldás, hiszen ott nem melegszik 70°C-100°C-ra a hőmérséklet.
A finn szauna kizárólag a meleg levegő hatásával éri el jótékony hatását, míg az infraszauna az infrasugarak segítségével a bőr mélyebb rétegeibe hatol, hőenergiává alakul és minden szervhez eljut.
Viszont a finn szaunában átélhetjük a szaunafelöntés élményét, ami a testet is felötli teljesen.