A palota Isztambul, és a Boszporusz európai oldalán található, 1856 és 1922 között az ottomán birodalom fő adminisztratív központja volt, eltekintve egy húsz éves időszaktól.
Ma a palota lenyűgöző szobákkal, muzeális műtárgyak gyűjteményével, csodálatos csillárokkal textiliákkal várja az érdeklődőket. Talán egyszer még én is láthatom... Az épület tervezésével a császár Garabet Balyant és fiát, Nikoğost bízta meg. Ők is annak az örmény építészcsaládnak tagjai voltak, akik a Boszporusz mentén számos épületet kiviteleztek. A jelenlegi épület a régi Beşiktaş palota helyén épült fel. A palota 14 595 m² területet foglal el, 285 szobája, 46 terme, 6 fürdője (hamam) és 68 mellékhelyisége van, valamint 25 bejárata, 1427 ablaka van, valamint 4500 m² szőnyeg borítja a padlóit. A palotát három különálló rész alkotja: a Mabeyn-i Hümayun vagy Selamlik amely a férfiak lakrésze volt, a Muayede Salonu, vagyis a díszterem, illetve a Harem-i Hümayun, azaz a hárem, ahol a szultán családja lakott.
A palota építését a birodalom 31. szultánja, Abdülmecid I szultán rendelte el 1843-ban, és 1856-ra el is készült. Építészeti szempontból a palota a rokokó, a neokalsszikus, és a barokk stílus eklektikus elemeit tartalmazza, keveredve a tradícionális ottomán építészettel. Az építkezés ötmillió ottomán mecidiye aranypénzt (35 tonna arany) emésztett fel; csak aranyfüstből tizennégy tonnát használtak fel a 45.000 négyzetméter alapterületű palota mennyezetének borítására.
Az európai módi térhódítását jelezte az is, hogy míg a Topkapi palotában elsősorban izniki csempe és tradicionális fafaragások voltak a díszítőelemek, addig a Dolmabahce palota aranytól és kristályoktól roskadozott.
Ezért az épületen látható az akkroiban egyre növekvő európai befolyás is.
A palota összesen hat szultánnak adott otthont Isztambul városában 1856-tól, egészen 1924-ig.
A palota számos érdekességet kínál a látogatóknak, köztük például a hatalmas kristály csillárt a főteremben, melynek 750 égője van, és 4.5 tonnát nyom. A csillárt Viktória királynő ajándékozta. Ezen kívül még számos kristály csillár is megtalálható a palotában, egy hatalmas gyűjtemény keretein belül. A csillárok mellett számos érdekes szoba is megtekinthető, mint például Atatürk hálószobája.
Ezen a linken virtuálisan is körbe játhatod a palotát: http://www.3dmekanlar.com/en/dolmabahce-palace.html