Socotra szigete az Indiai-óceán észak-nyugati részén fekszik, 250 km-re keletre Afrika szarvától. Nagysága 3.25 km2 és kb 70 ezer ember lakja. A 250 kilométer hosszan elterülő Socotra-szigetcsoport négy szigetből és két kisebb, sziklás szigetecskéből áll, melyek magukénak tudhatják a Földünk egyik legelszigeteltebb tája címet.
A szigetet egyedülálló élővilága miatt gyakran nevezik az Indiai-óceán Galapagoszának. A növényvilágának 37%-a ugyanis a Földön egyedül itt található meg, és a a furcsa hüllők és csigák - előbbiek 90%-a, utóbbiaknak pedig 95%-a sehol máshol nem fordul elő. A szigetcsoport emellett 192 madárfajnak, környéke pedig 253 korallfajtának, 730-féle halnak és 300-féle ráknak ad otthont.
Socotra egyik legszembetűnőbb növénye a sárkány vére fa, ami egy rendkívül furcsa kinézetű, esernyő alakú fa. Vörös nedvéről a régen itt élő őslakosok úgy hitték, hogy a sárkány vére. Gyógyszerként és festékként használták, a fából kinyert nedvet ma is festéshez és lakkozáshoz használják.
A sziget másik különleges növénye az aloe, melyet gyógyászati és kozmetikai célokra használnak. További endemikus növények közé tartozik a Dorstenia gigas, Moraceae, a Dendrosicyos socotranus nevű uborkafa, a ritka Socotran gránátalma (Punica protopunica), az Aloe perryi és a Boswellia socotrana.
Hófehér, homokos tengerpart, napsütés, égbe magasodó hegyek, buja növényzet - mindezek alapján Socotra egy átlagos trópusi sziget is lehetne, azonban az arab világ gyöngyszemének is nevezett hely mesébe illő élővilágával, soha nem látott, esernyő alakú fáival és a természet oly sok más meghökkentő csodájával az evolúció igazán különös megnyilvánulása, futurisztikus tájaival egyúttal a világ egyik legfurcsább úti célja.
A civilizációtól sokáig elzártan létező, napjainkban a Jemeni Köztársasághoz tartozó Socotra már mintegy 70 ezer lakossal rendelkezik, kiknek nagyobb része azonban máig a nomád életmódra jellemző körülmények között él, zárt közösségekben.
2008 óta a Természeti Világörökség része a csak itt élő 380 féle növény és állatfajával, egyedi kultúrájával.