He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Naptár

május 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Elveszett városok, letűnt civilizációk

2014.02.05. 08:08 guma

Csodálatos képeket és "jó" szöveget kaptam ismét. Tehát kontárkodom megint a régészet világában...

Leptis Magna 

Leptis Magna

Leptis Magna vagy Lepcis Magna kiemelkedően fontos város volt a Római Birodalomban, a mai Líbia területén található. Természetes kikötője megkönnyítette a város fejlődését, ami hamarosan a mediterrán és a szaharai kereskedelem központja lett, egyúttal a legfőbb piaca a környék termékeny földjein termelt mezőgazdasági termékeknek. A római császár, Septimius Severus (193-211), aki Leptis-ben született, a város támogatója lett. Az ő irányítása alatt hatalmas építkezések indultak. A következő századokban azonban Leptis hanyatlani kezdett a Római Birodalommal együtt. A 642-es arab hódítás után az elveszett város romokban hevert és évszázadokon át homok borította.

Szakkara

Szakkara egyiptomi falu Gíza tartományban, Kairótól 30 km-re, nem messze Heluántól. Itt található az ókori Egyiptom egyik fővárosának, Memphisznek legősibb temetője, 7 km hosszú nekropolisza. Wikipédia

 

Skara Brae

Skara Brae

Az Okrney-szigeten található Skara Brae egyike a legjobb állapotban fennmaradt kőkori falvaknak Európában. Évszázadokon át homokdűnék takarták, míg egy hatalmas vihar 1850-ben felfedte a települést. A kőfalak viszonylag jó állapotban őrződtek meg, mivel a barlangokat megtöltötte a homok szinte azonnal, amint a lakók elhagyták a települést. Mivel a szigetek nem voltak fák, a bútorokat és egyéb berendezéseket mind kőből faragták, ezért ezek is megmaradtak. Skara Brae i.e. 3180-2500 között volt lakott. Miután az éghajlat megváltozott, sokkal hidegebb és nedvesebb lett, a települést elhagyták a lakók.

Caral

Caral

Peruban, a Supe-völgyben található Amerika egyik legősibb elveszett városa. I.e. 2600-2000 táján éltek itt emberek. Több mint 3000 ember számára volt szállás, így ez az egyik legnagyobb városa a Norte Chico civilizációnak. Központi területén egy hatalmas teret hat platform fog közre. A Sube-völgy összes elveszett városa hasonlóan nézett ki, kis emelvények vagy kő körök találhatók bennük. Caral valószínűleg a civilizáció központja volt.

Memphis 

Memphis

Az i.e. 3100 körül alapított Memphis, a legendás Ménész városa, a királyé, aki egyesítette Alsó- és Felső-Egyiptomot. Korábban Memphis inkább egy erődhöz hasonlított, ahonnan Ménész irányította a vízi és szárazföldi utakat Felső-Egyiptom és a Delta között. A harmadik dinasztia idejére Szakkara méretes város lett. Nagy Sándor alatt a város és Nubía, Asszíria, Perzsia és Macedónia egymás után estek el. Vallási központként jelentőségét a kereszténység és az iszlám térhódításával vesztette el. 640-ben a muszlimok megtámadták Egyiptomot, a város ekkor vált lakatlanná. Romjai között látható a hatalmas Ptah templom, királyi paloták és II. Ramszesz kolosszális szobra. Szakkara közelében találhatók a piramisok. Memphisz az alsó-egyiptomi első nomosz fővárosa volt, az Óbirodalom idején végig, az Újbirodalom idején rövidebb időszakokra Egyiptom fővárosa, az ország fő közigazgatási központja és egyik legfontosabb vallási központja. Wikipédia

Babilón

Babilón

Babilón, Babilónia fővárosa egy ősi birodalom az egykori Mezopotámiában, egy város az Eufrátesz-folyó partján. A várost i.e. 1180 körül anarchia ingatta meg, majd újra talpra állt és az Asszír Birodalom rész lett az i.e. 9. század után. Babilon ragyogó színei és luxusa legendás volt már Nabukodonozor uralkodásától (i.e. 604-562) kezdve, aki megépítette a híres Függőkerteket. A híres város összes maradványa ma egy halom leomlott, sárga téglaépület és törmelék a termékeny mezopotámiai síkságon, a Tigris- és az Eufrátesz-folyók között, Irakban.

Taxila

Taxila

Pakisztán észak-nyugati részén található Taxila ősi városa, melyet a perzsa király, Nagy Dáriusz foglalt el i.e. 518-ban. A város megadta magát Nagy Sándornak. Egymást követték a hódítók, végül a város fontos buddhista központ lett. Tamás apostol az 1. században látogatott el Taxilaba. A város ókori fejlődése kiváló elhelyezkedésének volt köszönhető, mivel három fontos kereskedelmi út találkozásánál feküdt. Amikor a kereskedelem visszaesett, a város hanyatlásnak indult. Végül a hunok rombolták le az 5. században.

Mohendzsodáró

Mohendzsodáró

A jelenlegi Pakisztán területén található az i.e. 2600 körül épült Mohendzsodáró, mely egyike a világ legősibb városainak. Gyakran nevezik az Ősi Indus-völgyi Metropolisznak is. Rács alakzatban húzódó utcái tökéletes alkazatot adnak ki, előzetes tervek alapján készítették őket. A város fénykorában kb. 35.000 ember élhetett itt. A város épületei fejlett technikával épültek, azonos méretű, nap által szárított téglákból és égetett fából álló szerkezetek voltak. A Mohendzsodáró és az Indus-völgyi civilizáció nyom nélkül eltűnt i.e. 1700 körül, mígnem az 1920-as években felfedezték.

Ciudad Perdida

Ciudad Perdida

Ciudad Perdida (spanyolul az “Elveszett Város”) egy ősi város Sierra Nevadaban, Kolumbiában, melyet a feltételezések szerint 800 körül alapították. Az elveszett városban a hegyoldalon teraszok, kövezett utak és kör alakú terek láthatók. Teyuna, ahogy a helyi törzsek nevezik a várost, valószínűleg több falu központja volt, melyeket a Tairona törzs tagjai laktak. A spanyol hódítás során teljesen elnéptelenedett.

Karthágó

Karthágó

A mai Tunézia területén található Karthágót a főníciai telepesek alapították és a Földközi-tenger téréségének vezető hatalmává vált. A Szirakúzával és Rómával folytatott versengés számos háborút hozott magával, melyek közt a legjelentősebb Hannibál támadása volt Itália ellen. A várost a rómaiak rombolták le i.e. 146-ban. A római katonák házról házra jártak, megerőszakolták, foglyul ejtették és rabszolga sorba kényszerítették az itt lakókat, mielőtt lángba borították a várost. A rómaiak aztán újra megalapították Karthágót, mely a birodalom legnagyobb és legfontosabb városa lett. Jelentőségét lerombolásáig megőrizte, 698-ban a muszlim hódítás során másodszor, immár végleg elpusztult.

Hatra

Hatra

A Pártus Birodalom fennhatósága alá tartozó, erődített város Hatra, mely az Arab Királyság fővárosa volt, ellenállt számos római támadásnak, köszönhetően vastag, magas, tornyokkal megerősített falainak. 241-ben a várost elfoglalta az I. Sápur vezette iráni Szasszanida Birodalom és lerombolták. Hatra romjai Irakban, különösen a hellén és római építészet és a keleti dekoratív elemek keveredésével készült templomok mutatják ennek a civilizációnak a nagyságát.

Sanchi

Sanchi

Sanchi épületeinek története több mint 1000 éves múltra tekint vissza, kezdve az i.e. 3. századi sztúpáktól egészen a mára rommá vált buddhista templomokig és kolostorokig, melyek a 10-11. században épültek. A 13. században, miután a buddhizmus Indiában hanyatlani kezdett, Sanchi elnéptelenedett és hamarosan a dzsungel vette birtokba. Az elveszett várost 1818-ban angol hivatalnokok fedezték fel újra.

Hattusa

Hattusa

Hattusa az i.3. 17. században lett a Hettita Birodalom fővárosa. A várost lerombolták magával a hettita állammal együtt i.e. 1200 körül, a bronzkorban. A vidék lakatlanná vált. Becslések szerint a város lakossága 40-50.000 fő körül lehetett fénykorában. A fából és sártéglából épült házak nyomtalanul eltűntek, csupán a kőből épült templomok és paloták romjai maradtak meg. Az elveszett város a 20. század közepén fedezte fel Törökország középső részén egy német régész csapat. Egyike az itt talált legjelentősebb leleteknek egy agyagtáblára vésett jogi kódex, leírásokkal az ősi Közel-Kelet jogi ügyeiről.

attusa az i.3. 17. században lett a Hettita Birodalom fővárosa. A várost lerombolták magával a hettita állammal együtt i.e. 1200 körül, a bronzkorban. A vidék lakatlanná vált. Becslések szerint a város lakossága 40-50.000 fő körül lehetett fénykorában. A fából és sártéglából épült házak nyomtalanul eltűntek, csupán a kőből épült templomok és paloták romjai maradtak meg. Az elveszett város a 20. század közepén fedezte fel Törökország középső részén egy német régész csapat. Egyike az itt talált legjelentősebb leleteknek egy agyagtáblára vésett jogi kódex, leírásokkal az ősi Közel-Kelet jogi ügyeiről.

Vijayanagara

Vijayanagara

Vijaynagar 500.000 lakójával egykor a világ legnagyobb városa volt. Az indiai város a 14-16. században élte virágkorát, a Vijayanagar Birodalom hatalmának csúcsán. Ebben az időben a birodalom gyakran került összetűzésbe a muszlim királyságokkal. 1565-ben a birodalom seregei katasztrofális vereséget szenvedtek és Vijayanagra elesett. A győztes muzulmán csapatok több hónapon át rombolták, megsemmisítették a várost és a hindu templomokat. Annak ellenére, hogy a birodalom továbbra is fennállt, a fővárost már nem építették újjá. Azóta is lakatlan.

Ctesiphon

Ctesiphon

A 6. században Ctesiphon egyike volt a világ legnagyobb városainak és az ősi Mezopotámia leghatalmasabb városainak. Jelentősége miatt a Római Birodalom egyik fontos katonai állomása lett, a rómaiak után a bizánciak foglalták el, összesen ötször. A város Perzsia iszlám meghódítása során megadta magát a muszlimoknak 637-ben. Miután a 8. században megalapították Bagdadban az Abbasid fővárost, a város gyors hanyatlásnak indult és hamarosan szellemváros lett. Cresiphon feltehetően az Ezeregy éjszakában Isbanir városa volt. Ma Irak területén található és egyetlen látogatható romja a nagy Taq-i Kisra diadalív.

Ani 

Ani

A fő keleti-nyugati karavánút mentén található Ani, mely az 5. században vált jelentőssé, majd a 10. században Örményország fővárosa lett. Számos templomát ebben az időben építették, némelyik nagyon szép példája a középkori építészetnek, innen ered beceneve is: “1001 Templom Városa”. Fénykorában 100-200.000 lakója lehetett. Egészen a mongolok 13. századi betöréséig Örményország fővárosa maradt, majd 1319-ben földrengés pusztította és a kereskedelmi utak miatt is hanyatlásnak indult. A város elnéptelenedett és évszázadokra eltűnt a történelemből. Romjai a mai Törökország területén találhatók.

Palenque

Palenque

A mexikói Palanque jóval kisebb, mint a maják többi elveszett városa, de itt találhatók a legszebb épületek és szobrok, amiket a maják valaha készítettek. A legtöbb építmény Palenque-ban 600-800 között épült. A város a 8. században indult pusztulásnak. A mezőgazdasággal foglalkozó lakosság még néhány generáción át itt élt, aztán az elveszett város lakatlanná vált és lassan benőtte az erdő.

Tiwanaku

Tiwanaku

A Titacaca-tó dél-keleti partjainál, Boíviában található Tiwanaku, mely az Inka Birodalom egyik legfontosabb városa volt. I.e. 300-tól i.sz. 300-ig Tiwanaku spirituális központ is volt, ahova sok ember elzarándokolt. A közösség várossá nőtte ki magát a 7-9. században, regionális központtá vált az Andok déli vidékén. Maximum népessége ekkor 15-30.000 fő körül mozoghatott, bár a műholdas felvételek alapján népessége ennél jóval nagyobb volt. 1000 körül jelentős éghajlati változás történt, Tiwanaku ezután már nem tudott több élelmet termelni, megszűnt a birodalmat ellátó szerepe és kiszáradt.

Teotihuacan

Teotihuacan

Az i.e. 2. században egy új civilizáció emelkedett fel Mexikó völgyében. Ez a civilizáció építette Teotihuacan hatalmas metropoliszát és óriási, lépcsős piramisát. A népesség 6. századi csökkenése már mutatja az éghajlatbeli változásokat. Hét évszázaddal Teotihuacan bukása után az elveszett város piramisait az aztékok zarándokhelyként tartják tiszteletben.

http://www.jqjacobs.net/mesoamerica/images/piramide_sol.jpg

PyramidOfTheMoonFromPyramidOfTheSun.jpg

Teotihuacan-architecture.jpg

c.Pyramid_of_Quetzalcoatl_Teotihuacan_Mexico_image_1.jpg

Facade_of_the_Temple_of_the_Feathered_Serpent_(Teotihuacán).jpg


Pompeii

Pompeii

Pakisztán észak-nyugati részén található Taxila ősi városa, melyet a perzsa király, Nagy Dáriusz foglalt el i.e. 518-ban. A város megadta magát Nagy Sándornak. Egymást követték a hódítók, végül a város fontos buddhista központ lett. Tamás apostol az 1. században látogatott el Taxilaba. A város ókori fejlődése kiváló elhelyezkedésének volt köszönhető, mivel három fontos kereskedelmi út találkozásánál feküdt. Amikor a kereskedelem visszaesett, a város hanyatlásnak indult. Végül a hunok rombolták le az 5. században.

Pakisztán észak-nyugati részén található Taxila ősi városa, melyet a perzsa király, Nagy Dáriusz foglalt el i.e. 518-ban. A város megadta magát Nagy Sándornak. Egymást követték a hódítók, végül a város fontos buddhista központ lett. Tamás apostol az 1. században látogatott el Taxilaba. A város ókori fejlődése kiváló elhelyezkedésének volt köszönhető, mivel három fontos kereskedelmi út találkozásánál feküdt. Amikor a kereskedelem visszaesett, a város hanyatlásnak indult. Végül a hunok rombolták le az 5. században.

Pakisztán észak-nyugati részén található Taxila ősi városa, melyet a perzsa király, Nagy Dáriusz foglalt el i.e. 518-ban. A város megadta magát Nagy Sándornak. Egymást követték a hódítók, végül a város fontos buddhista központ lett. Tamás apostol az 1. században látogatott el Taxilab 79. augusztus 24-én a Vezúv kitört és földdel, hamuval borította el a közeli Pompeii városát, melyek úgy konzerválták a települést, amilyen az a végzetes napon volt. Az edényektől és asztaloktól kezdve a festményeken és embereken át minden mintha megfagyott volna. Pompeii Herculaneummal együtt lakatlanná vált, nevük a feledés homályába merült. Ásatások során fedezték fel őket a 18. században. Az elveszett városok részletes bepillantást engednek az emberek életébe, akik 2000 évvel ezelőtt itt éltek.

10 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr455780560

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

PeniValdes · http://asikerutjain.blog.hu/ 2014.02.05. 17:33:46

meginditó az elmúlás a képeken.
vajon értékelik ezeket a kincseket?

guma 2014.02.06. 05:55:49

@Penivaldes: :)

egyszerűen nem tudok betelni ezekkel a fantasztikus munkákkal...

gondolj bele mennyi tudás, tapasztalat és szépérzék kellett, hogy még ma is csak ámulunk a romokon...

PeniValdes · http://asikerutjain.blog.hu/ 2014.02.06. 08:19:59

@guma: ez történik ha az ember azt csinálja amire teremtették. teremt.

Knósszosz 2014.02.18. 14:20:46

Ezek fantasztikus kincsei az emberiségnek, bár a felsorolásból sok minden kimaradt… azért ne legyünk telhetetlenek.
Palmyra, Halikarnasszosz, Antiókhia, Petra és a többi csoda… de, hogy is férne el minden egy ilyen felsorolásban? Sehogy. Viszont ezt így összeszedve is érdemes böngészni és utána olvasni némelyiknek.

Fantasztikus, ahogyan sok-sok évszázadon keresztül dacoltak ezek a „rom”-ok az időjárás viszontagságaival és sajnos majdnem minden esetben az esztelen emberi pusztítással is. Szerencsére túlélték és szerencse az is, hogy ezek az értékek nem nálunk vannak, mert ha a Műemlékvédelmi Hivatal ( ma Kulturális Örökségvédelmi Hivatal ) a „gondjaiba” venné őket, az utókor szart se látna belőlük. Olyan pusztítást három évezred sem tud okozni, mint itthon a kézivezérelt szakértelem.
Sajnos, ezek közül a távolság okán csak egyet láttam a maga valóságában, az pedig Pompei.

Fantasztikus és egyben hátborzongató a kővé dermedt holttestek látványa, ugyanakkor le is térdel az ember az egykori városépítészek tudása előtt, hogy micsoda ésszerű módon tudtak építkezni, illetve egy egész várost úgy „összerakni”, hogy az funkcionalitásában mindenben megfeleljen a kor igényeinek… csodálatos! Hippodamoszi városépítészet… Pireusz, Alexandria etc… persze ez nem az és annál fiatalabb is, de nem kevésbé fantasztikus! Mindenkinek, aki eljut dél Olaszországba, feltétlenül meg kell néznie aztán a nápolyi kikötőben burkolni valami valódi pizzát, ugyanis mint az köztudott, Nápoly a hazája.

Na tessék, most éhes lettem…
Kösz a posztot, keresgélek a többi után mert van jó pár, amit nem ismerek.

guma 2014.02.20. 08:43:43

@Knósszosz: ez az én nagy hibám :)

annyi anyagot kapok néha, hogy nagyon szubjektíven válogatok.
sokszor azért marad ki nagyon lényeges terület, mert visszaszeretnék rá térni és némelyikkel egyedileg foglalkozni...
aztán valamiért kimarad ez a folyamatból...
(ne gratulálj hozzá! xDDDD)

Knósszosz 2014.02.20. 17:53:54

@guma:
A szubjektivitás ez esetben teljesen nooormális.
Nem egy gőzgazdasági fórumot moderálsz, ahol tényszámokkal kell dolgozni különben hiteltelen lenne az egész, ez itten egy szórakoztató blog és kell bele egy kis ez is, meg egy kis amaz is... szujjektíven oszt jónapot!-:)))

(a fickót avval a kriglivel nem tudod átküldeni?? - olyan kis kackiás... meghagyom nektek, csak a sört haggyamán itt!!))

Kyria 2014.07.10. 15:22:01

A fentiekből csak Karthago romjait és Teotihuacan-t láttam a saját szememmel. Teotihuacan-ban a Nap Piramisa számomra szavakkal nem leírható élmény, mert ahogy az ember közelít, teljesen ledöbben a monumentalitásától. Én kb. a 2/3-dig jutottam, mert onnan már annyira keskenyek a lépcsők, hogy nem akartam megkockáztatni. De így is bőven belátni a területet és tényleg elképesztő, hogy mire voltak képesek.
Nagyon jó a poszt, nekem több könyvem van ilyen "elveszett városok"-ról, de a Kolumbiában találhatóról egyáltalán nem emlékszem, hogy olvastam volna valaha is.

guma 2014.07.10. 18:11:28

@Kyria: azt a mindenit!

kerestem most képet a keskeny lépcsődről! :D
valóban nagyon keskeny lehet. ezért szeretem a megjegyzéseket, javításokat, kiegészítéseket mert olyant is megtud az ember amire ebben a nagy csavargásban nem is gondol...
(közben láttam, hogy a fotót törölték, tehát raktam újat... :DDD)
kösz mindent, fantasztikus vagy. további jó csavargást (blogunkon is)! :)

guma 2014.07.10. 18:37:48

@Kyria: ! :)

nekem csak most tudatosodott. ezeket az új képeket nézve, hogy itt minden eszméletlenül nagy...

www.richard-seaman.com/Travel/Mexico/Teotihuacan/

ha nem inspirálsz, ezt fel sem fogom. :D

PeniValdes · http://asikerutjain.blog.hu/ 2014.07.11. 11:04:57

Tikal.
www.airpano.ru/files/tikal_02_big.jpg
a hangok helye.
egyébként a felfedezésének pillanata megdöbbentő lehetett. Hogy egyszer csak az vad őserdő közepén megpillantották a romokat.
süti beállítások módosítása