Itt sem jártam még - csak vonz a történelme a tájak, épületek szépsége.
Az Amboise-i királyi kastély
Párizstól egy órányira, a Loire völgyének szívében található Amboise, a világörökség része, egy bájos történelmi helyszín, melynek legfontosabb része a királyi kastély.Kiemelkedő történelmi helyszín, a kastély otthont adott a királyi udvarnak VIII. Károly és I. Ferenc idejében. A reneszánsz idején számos irodalmi és művészeti személyiség látogatta a kastélyt, mint például Leonardo da Vinci, aki a kastély kápolnájában nyugszik. A kastély egész évben látogathatü (kivéve 01.01 és 12.25.) reggel 9-től. Brosúra 17 nyelven (köztük magyar), valamint audió túravezetés (újdonság) 9 nyelven (köztük francia, német, angol és orosz).
A Chambord terület
Chambord az egyik leghíresebb Loire-völgyi kastély, mely messze a városi stressztől, a természet lágy ölén található. Kevesebb, mint két órára található Párizs déli részétől (180 km) a Loire-völgyében, mely folyó az UNESCO világörökség része. Chambord a legnagyobb és a leglenyűgözőbb kastély a francia reneszánsz korából. 156 m hosszú, 117 m széles és 440 szobával rendelkezik.
Chambord kastélyát egy hatalmas nemzeti park övezi, melyet egy I. Ferenc korabeli 32 km-es fal vesz körül. A Párizs nagyságú nemzeti park különleges növényi- és állati fajokban is gazdag. Fedezze fel gyalogosan vagy kerékpáron a természet nyugalmát és az állatok világát.
Leonardo da Vinci építészeti újítása a dupla csigalépcső, amin úgy közlekedhetnek az emberek mindkét irányba, hogy nem ütköznek egymással össze. Ne hagyja ki: az audio digitális termet, a dupla lépcsősort, I. Ferenc és XIV. Lajos lakosztályait, a második emeleti díszes boltozatot, az erkélyeket...
A Blois-i királyi kastély
A Loire völgyének első kihagyhatatlan helyszíne Párizs felől közelítve, a Blois királyi kastély, mely a Loire menti kastélyok történelméről és művészetéről nyújt egy igazi panorámát, és ez csakugyan a legjobb kezdet a látogatáshoz.
Az I.Ferenc által emeltetett fenséges lépcsőkkel övezett udvar körül, a francia építészet igazi gyűjteménye, gótikus stílus a Reneszánsztól a Klasszicizmusig.
A Blois királyi kastély 7 francia király és 10 francia királynő rezidenciája, mely feleleveníti a Reneszánsz udvar hatalmát és hétköznapi életét, erről tanúskodnak a bebútorozott és sokféle dísszel berendezett királyi apartmanok.
Több mint 35000 művel, a gyűjteményének egy részét a királyi apartmanokban láthatjuk, de szintén megtalálható számos időszaki kiállítás során.
A Chenonceau-i kastély Chenonceau kertjéből csak úgy árad a természet, a víz, a levegő és a növények harmóniája. Mindezt megkoronázza a vízen ülő csodálatos kastély, mely egy igazi építészeti remekmű.
Az Udvar tulajdona, később királyi székhely. Chenonceau kastélya kivételes történelmi helyszín, melynek eredeti építészeti megoldásai, kertjei, valamint a XVI. század flamand mestereinek festményeiből és faliszőnyegeiből álló gyűjteménye egyaránt figyelemre méltó. Bútorzatának gazdagsága és díszítése egyedülálló, csakúgy, mint a története… olyan asszonyok szerették, vezették és védték, akik többségének nevét jegyzi a történelem. Medici Katalin királynő építtette Diane hídján a két szintes galérát. A női kezek nyoma mindenütt jelen van, megvédte a kastélyt a harcoktól és háborúktól, és a béke szigetét hozta létre ezen a helyen. Chenonceau jelenleg Versailles után, a második leglátogatottabb francia kastély.
Medici Katalin és Diane de Poitiers kertjei elegánsan kialakított növényi kreációk. Lenyűgöző látványt nyújtanak a Bernard Palissy által tervezett Jardin Vert, és az olasz labirintusok egyaránt… Különlegesebbnél különlegesebb virágokat, dísznövényeket használnak a kertek kialakításához és gondozásához.
Clos-Lucé-i kastély 300 méterre található az Amboise-i királyi kastélytól, a Clos Lucé-i kastély 1490 óta királyi székhely. Itt telepedett le Leonardo da Vinci I. Ferenc király invitálásának eleget téve.
1516-ban elhagyta Olaszországot és magával viszi a legnagyobb műveit, a Mona Lisa-t, Madonna a gyermekkel, Szent Annával és Keresztelő Szent Jánossal, valamint vázlatait és kéziratait. Franciaország királya kinevezte "a király elsőszámú építészévé, mérnökévé és festőjévé". A szájhagyomány szerint, a fiatal uralkodó igen gyakran meglátogatta azon a földalatti átjárón keresztül, ami összekötötte a két kastélyt. Leonardo da Vinci és környezete inspirálta a gondolkodást és a divatot. A mester igen aktív Clos Lucé-i műhelyében is, ahogy arról számos, ebben az időben készült vázlata és rajza tanúskodik. Pompás ünnepeket szervezett I.Ferenc és udvara számára, melyeken perspektivikus ábrázolást mutatott be és grandiózus építészeti projektet tárt a király elé. 1519. május 2-án hunyt el Clos Lucé-i szobájában, hátrahagyva egy olyan örökséget, mely tele van több ezernyi gondolattal és felfedezéssel, melyek századok óta bűvölik el az emberiséget. Utolsó lakhelyének meglátogatása során bepillantást nyerünk Leonardo da Vinci hétköznapi életébe, a botanikus kert és park a Reneszánsz látnoki zsenijének sokféle tudását rejtik.
Kiegészítve a kedves kommentelő kérdése után:
Da Vinci nyomában a Loire mentén
A Loire folyó völgyének nyírfás lankáin az 1400-as évek végén, már szinte divat lett fülledt úri mulatságokat szervezni, bűnös vétkekbe esni, szerelmi intrikákba keveredni és az államkincstár elleni bűncselekményeket kipihenni. A kastélyok közül néhány Leonardo da Vinci nevéhez és életéhez is köthető.
A Loire menti kastélyok története Párizs feldúlásának idején kezdődött, amikor VI. Károly egyik hűséges embere a királyi palotába sietett, és a tizenöt éves francia trónörököst lovagi kísérettel Párizsból kimentve, Chinon kastélyában helyezte biztonságba. Először tehát rejtekhely, búvóhely, majd dorbézolások színhelye lett a vidék, később benépesült, a királyok völgye lett, aztán kedvelt üdülőhellyé szelídült, manapság pedig a világörökség része, és két és fél millió turista célállomása.
A folyó
A Loire folyót tápláló forrás a 1400 méteres magasságból a Cévennes fennsíkról ered. Onnan leereszkedve 1012 kilométer hosszan kanyarog saját völgyében, szőke homokdűnék, nyírfás rekettyék, kristálysziklák, erdők, legelők változatos tájain keresztül.
A Loire-völgyi programok általában a Párizshoz legközelebb eső két-három kastély látogatását tartalmazzák 1-2 napos program keretén belül. Ezzel szemben az igazi utazók a világhírű folyóvölgyet 330 km hosszban hajózzák be, Angers-től Gien-ig. Ezek a turisták nemcsak a Loire-menti kastélyokat, műemlékvárosokat fényképezgetik a hajókról, hanem ha végre lehorgonyoznak és kikötnek, barlangi lakomákon mulatnak, marokra fogják a kappan combot, jó francia borokat iszogatva, kissé illumináltan lődörögnek a borpince-labirintusokban, és teljesen belefeledkeznek az Anjou korba.
A folyami turizmus a Loire kereskedelmi múltjának köszönhetően az egész Anjou vidéken megőrizte fejlett, hajózató folyóhálózatát. Összesen mintegy 400 km vízi út áll a hajók rendelkezésére. Érdekes, hogy a Loire vízhozama igen nagy, ezért óceánjáró hajókkal Nantes-ig (35 km) hajózható.
Nem csak hajózható, de végíg biciklizhető a völgy:
http://loirevolgyikastelyok.hu/Fedezze-fel-a-Loire-volgyet/Edito/207970.html
További városok, látnivalók, ötletek az úthoz?
http://hu.franceguide.com/A-Loire-volgye-bemutatasa-varosok-latnivalok.html?NodeID=1&EditoID=191140