http://ehk.bme.hu/media/nyilatkozat_valasztas_elott.pdf
Matolcsy (ezért jobb a keleti rendszer) a Heti Válaszban : „Kínában érdemek, és nem választás nyomán választják ki a vezetőket” – méltatja ezt a rendszert, és megjegyzi: a 78 millió párttag egyre nagyobb része a középosztályt képviseli.
Ami igazán durva, munkahely nincs a továbbtanulás útja elvágva - de havi 6000 forintot kell fizetnie az oktatásból kimaradt gyereknek... Mi van itt? Az emberek meg otthon tv-t bámulnak???
Talán arra kellett volna a változások során koncentrálni, hogy erős és ütőképes diplomákat adó egyetemeink, főiskoláink legyenek és a nyelvoktatást legalább középfokú szinten minden diák megkapja de ne csak papíron! "Nyíltan folyik a társadalom tömegeinek lebutítása, kizárólag ezt jelenti a magyar oktatási rendszer "reformja". A cél olyan szintre levinni az emberek tájékozottságát, ismeretszintjét, ambícióját a tudás megszerzésére, hogy igénye se legyen nagyobb összefüggések megismerésére. Érje be a lózungokkal. Legyen neki fontosabb egy-két korsó sör, egy Fradi-meccs vagy a Dankó rádió műsora, mint hogy elmenjen mondjuk például regisztrálni a választásokra."
"A helyzet úgy áll, ha tandíj lett volna, akkor én ma nem állnék itt. Ha tandíj lett volna akkortájt, Önök közül nagyon sokan nem ülnének ma itt. Beszéljünk ismét egyenesen: a tandíj a magunkfajtákat kirekeszti az egyetemekről. A tanulás a mi időnkben sem volt ingyenes - én emlékszem -: albérlet, kollégium, különórák, nyelvórák, tankönyvek
...
Ha azonban tandíj lett volna, kedves Barátaim, az már egy elkerülhetetlen és kivédhetetlen csapást jelentett volna a számunkra. Gondoljanak bele abba, mit érezhet ma egy diplomás házaspár, vagy mit érezhet egy munkás, aki látja a gyerekében a tehetséget, észreveszi a felvillanó észt, mit érezhet, amikor azt kell mondania, jövőre nem tudom fizetni az egyetemi tanulmányaidat. Ha nincs pénzed, nem tanulhat a gyereked! Ezt jelenti egész Magyarország számára a tandíj.
...
Én öt gyermeket nevelek. Ha bármelyik közülük azért nem tanulhatna, mert én nem volnék képes előteremteni a tanulásukhoz szükséges összeget, ha nem tudnám kifizetni a tanulás árát, akkor ezt én az életem kudarcának érezném, és ezért sohasem fogok belenyugodni abba, hogy Magyarországon tandíj zárja el a gyerekek előtti felemelkedés lehetőségét.
...
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Nem tudom, Önök közül kik azok, akik elgondolkodtak a tandíj távlatosabb következményeiről. A tandíj ugyanis nemcsak az egyetemekről szorítja ki az okos, de szegény családba született gyerekeket, hanem előbb-utóbb a gimnáziumból is. Mert minek járjon gimnáziumba a gyerek, ha úgysem tudjuk majd utána fizetni az egyetemet? Az út vége belátható, nem a tudás alapú iparágakba, nem az igazi európai jövőbe kapcsolódunk be, még csak nem is az idetelepített gumigyárakban fogunk dolgozni, hanem a végén majd szemetet fogunk égetni, mint ahogy a harmadik világ országaiban teszik."
Orbán Viktor, 2008