Véleményem : Imádom, hogy ebben a lehetetlen helyzetben "a zemberek" érdekében újra egyoldalú törvénymódosítást lép meg a hatalom! A színes kiemelések azt szemléltetik, hogy amikor családok ezreit érinti otthonuk elvesztésének réme, akkor még bejöhet egy ilyen lépés is a képbe... Szóval már erre is fáj a foguk, nem csak a vagyonra, a földekre - a bérlőnek joga kuss lesz nem az őt megillető minőségi cserelakás! Nem is oly rég hazugság miatt felforgatták az országot - mos a 2 éves mindenkit kizsebelő, megnyomorító ámokfutó törvénykezés után csak menekül az országból mindenki, aki megteheti!
Debrecen polgármestere a bérlakások bérlőit könnyebben utcára tenné.
Kósa Lajos javaslata szerint a bérbeadó állam vagy helyi önkormányzat felmondhatná a szerződést, ha közérdekből szüksége van a bérlakásra, és felajánl legalább két, a törvényi előírásoknak megfelelő ingatlant a bérlőnek, ám az egyiket sem fogadja el.
A fideszes politikus csütörtökön nyújtotta be a parlamentnek a lakástörvény módosítására tett javaslatát. Arra szerinte a lakások és helyiségek bérleti szabályainak egységesítése, a bérlakásrendszer ellentmondásainak csökkentése, az önkormányzatok tulajdonában lévő helyiségek piaci alapú kezelése érdekében van szükség.
Kósa úgy véli, a jelenleg hatályos rendelkezések akadályozzák a bérlakás-építési programok megindulását. Szerinte jelenleg az önkormányzati lakások bérlőit kiemelt védelem illeti meg a felmondással kapcsolatban.
A felmondási szabályok mellett Kósa Lajos a cserelakás-felajánlásra vonatkozó rendelkezést is átalakítaná, mégpedig úgy, hogy a cserelakás megfelelőségénél a jövőben nem kellene figyelembe venni az ingatlanok településen és épületen belüli fekvését.
A kormánypárti képviselő megszüntetni javasolja továbbá az önkormányzati és állami tulajdonban lévő helyiségekre vonatkozó bérlői elővásárlási jogot. A megváltozott szabályok a törvény kihirdetését követő negyedik hónap első napján lépnének hatályba, az új rendelkezéseket pedig a hatálybalépéskor fennálló bérleti és használati jogviszonyokra is alkalmazni kellene.
forrás : http://www.hir24.hu/belfold/2012/05/24/kosa-nekimegy-a-lakasberloknek/
20 ezer ember is elveszítheti otthonát Magyarországon
A pénzintézetek a második negyedévben 3185 hitelfedezetként szolgáló lakóingatlant jelöltek ki kényszerértékesítésre, 2011. október 1-je óta pedig összesen 8067-et - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) statisztikáiból. Mivel Magyarországon átlagosan 2-3 ember él egy háztartásban, így akár 15-25 ezer ember is elveszítheti feje fölül a hajlékát.
A PSZÁF honlapján ismertetett adatok szerint a második negyedévben 107 302 darab jelzáloggal terhelt lakóingatlan esetében állt fenn több mint 90 napos fizetési késedelem. Ezekből a 3 százalékos kvóta alapján 3792-t kényszerértékesíthettek volna, de csak a kvóta 84 százalékát használták ki a bankok, így 3185 lakóingatlan jut erre a sorsra.
A devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszerértékesítésének rendjéről szóló törvény alapján a kvóta 2011-ben az utolsó negyedévben az érintett lakásállomány 2 százaléka volt, 2012-ben pedig negyedévenként 3 százalék. Jövőre a kvóta a lakásállomány 4 százaléka, 2014-ben pedig 5 százaléka lesz. A követelésérvényesítés csak 2015 januárjától működik újból korlátozás nélkül.
A kvóták rendszere szabályozza azt, hogy a 30 millió forintot meg nem haladó értékű ingatlanok közül a hitelezők negyedévenként és megyénként hány lakást adhatnak át a végrehajtóknak. A kvótát a kormány azért vezette be - a bankokkal egyeztetve -, hogy a lakáshitelek fedezetéül szolgáló ingatlanok ne kerüljenek egy időben piacra.
A kényszerértékesítési kvótára vonatkozó szabály 2011. október 1-jei hatálybalépését követően, 2011 negyedik negyedévében 1932, az idén az első negyedévben pedig 2950 nem fizető hiteladós lakóingatlanát jelölték ki kényszerértékesítésre; a több mint 90 napos fizetési késedelemmel érintett lakóingatlanok száma mindkét negyedévben meghaladta a százezret, a kvótakihasználtság 72, illetve 82 százalék volt.
A második negyedévben a kvóta alapját képező 107 302 lakóingatlan közül a legtöbb Budapesten (12 574), illetve Pest megyében (15 569) található. A többi megye közül a legtöbb bedőlt hitelű ingatlan Borsod-Abaúj-Zemplén megyében (8915), Hajdú-Bihar megyében (5774), Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (5705), Békés megyében (5620) és Fejér megyében (5090) van.
A legtöbb kényszerértékesítésre kijelölt ingatlan (356) ugyancsak Budapesten, illetve Pest megyében (457) található, ahol a három negyedév alatt összesen 940, illetve 1134 ingatlan kerülhet kalapács alá), a legkevesebb pedig Tolna (59), illetve Vas megyében (76).
A kényszerértékesítésre kijelölt ingatlanok egy részét a Nemzeti Eszközkezelő (NET) vásárolja meg, és így az adós bérlőként benne maradhat, más részüket pedig a bankok vagy követeléskezelőknek adják el, vagy maguk próbálják értékesíteni
forrás : http://penzcentrum.hu/lakas/20_ezer_ember_is_elveszitheti_otthonat_magyarorszagon.1032696.html
+ hír:
Soha nem akarták még ennyien elhagyni Magyarországot
Az elmúlt 20 évben sose volt ilyen magas a magyarok körében a migrációt tervezők aránya: mára minden ötödik magyar felnőtt tervezi, hogy rövid- vagy hosszú távon külföldön vállal munkát vagy véglegesen kivándorol. Mindez egy néhány éve tartó, egyértelműen növekvő trend eredménye, hiszen 2010 óta másfélszeresére nőtt a külföldi munkavállalást vagy kivándorlást tervezők aránya – derül ki a TÁRKI Társadalomkutatási Intézet márciusi kutatásából.
A migrációs szándék alakulása a tervezett migráció időtávja szerint, 1993–2012 (%)
Az átlagosnál magasabb migrációs hajlandóságú társadalmi csoportok (%)forrás : http://www.tarki.hu/hu/news/2012/kitekint/20120523_migracio.html
http://www.vg.hu/kozelet/tarsadalom/soha-nem-akartak-meg-ennyien-elhagyni-magyarorszagot-375980