Kappadókia legnagyobb természeti látványosságát az elképesztő alakzatú és színű sziklaformációk, az ún. "tündérkémények", valamint a hihetetlen tagoltságú völgyek és kanyonok alkotják. Keletkezésük 2 közeli vulkánnak köszönhető a területtől DNy-ra lévő Hasan-, illetve a DK-re található Erciyes Dagi-nak. A mintegy 8 millió évvel ezelőtti kitörések következtében nagy vastagságban halmozódott föl a tufa, amelyet egy vékony rétegben bazaltláva borított be.
Ahol a természet áttörte a kőzetet, könnyen utat talált a víz és szél. A bazalt láva néhol fennsíkszerű platókat hozott létre, melyek szélén elképesztő árkok és völgyek barázdálják a tájat.
A puha vulkáni tufa csak ott maradt meg teljes magasságában, ahol a kemény bazalt megvédte a lepusztulástól, s ezek a sziklaképződmények csak oldalirányból történő eróziós folyamatok következtében tudtak tovább formálódni. Hasonlóan mint a mi tanúhegyeink, vagy ingóköveink. Így keletkeztek a kősapkával védett hihetetlen sziklaformációk. A tufa jól faragható, így már az ősidőktől kezdve elterjedt építkezési mód volt a lakások sziklába faragása, ami számtalan módon tetten érhető a térség történelmében. Kappadókia nevét az időszámításunk előtti 6. században említik először, méghozzá a három nyelven írt, úgynevezett akhaimenida feliratokon, Dareiosz és Xerxész idejében, mint a Perzsa Birodalomhoz tartozó országot. Hérodotosz szerint a Katpatuka nevet a perzsák adták a kappadókiaiaknak, míg a görögök leucosyrieknek, fehér szíreknek nevezték őket.
Kappadókia a mai Törökország területén lévő Anatólia ókori tartománya volt. A kopár, kietlen, sziklás területet valaha sűrűn lakták. Volt a Hettita, az óperzsa, majd a Római Birodalom része is.
Az aszkézist vállaló keresztények vonultak vissza ide a hétköznapi élet elől, Isten közelségét keresve. Számukra a kappadókiai Göreme-völgy tökéletes választásnak bizonyult. Felfedezték, hogy a sziklákba könnyen vájhatnak barlangokat, folyosókat, cellákat. Kappadókia Göreme-völgye a keresztény remeteközösségek templomairól lett ismert.
A templomok belső téralakítása változatos képet mutat. Vannak köztük egyszerű, szerény helyiségek, míg másokban boltívek, kupolák is megfigyelhetők. Kappadókia templomai közül 365 a Göreme-völgyben található. Nem mindig volt a terület a mostanihoz hasonlóan kihalt, régen komplett városok lehettek itt, több ezer tagot számláló közösségekkel.
A keresztények az itt kialakított barlangrendszerekbe rejtőztek az iszlám térhódítása elől. Később ezeken a helyeken freskókkal díszített, bizánci stílusú templomokat vájtak a sziklákba.