He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Naptár

szeptember 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Nemzetgazdasági szintű zavart okozhatnak a magántőkealapok

2024.09.17. 07:03 guma70

Central European Opportunity II. Magántőkealap tulajdonában lévő Mövenpick BalaLand Resort bejárata – Fotó: Kisbenedek Attila / AFP 

A magántőkealapok nemcsak a vagyonelrejtés, hanem a közpénzek kiszivattyúzásának eszközévé váltak Magyarországon, rendkívüli mértékben férnek hozzá közpénzekhez, annak ellenére, hogy működésük, tulajdonosi struktúrájuk és az állami tőkebefektetések nem átláthatóak. Ezekkel a szavakkal foglalta össze Zeisler Judit, a Transparency International (TI) Magyarország szakpolitikai vezetője friss tanulmányuk fő állítását, mely a hazai magántőkealapok helyzetét mutatja be.

A magántőkealapok az elmúlt években egyre népszerűbbek itthon, elsősorban a kormányközeli üzleti körökben: a TI kimutatása alapján míg 2016-ban mindössze öt alap működött az országban, 2023-ra számuk már meghaladta a 160-at.

A magántőkealapokban lévő vagyon szintén meredeken emelkedett, ma már mintegy 2400 milliárd forintot ért el, ami a hazai GDP 3 százalékának felel meg.

A TI tanulmánya arra kereste a választ, hogy milyen jogszabályi és gyakorlati hiányosságok vezettek oda, hogy a magántőkealap a gyakorlatban a legalizált vagyonelrejtés formájává válhatott.

A magántőkealapok egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy a tulajdonosokat nem kell felfedni. A tőkealapok működését szabályozó előírások alapvetően a befektetők és a befektetések biztonságát szolgálják, a titoktartási kötelezettség miatt a magántőkealapokat regisztráló és az alapkezelők egy részét felügyelő jegybank sem fedheti fel a tőkealapok befektetőinek személyét, hiába áll rendelkezésére az adat.

Senki sem láthatja át

A magántőkealapok kérdése két okból aktuális most Magyarországon: egyrészt azért, mert az egyébként külföldön is népszerű alapok itthon elkezdtek sajátos, nem a klasszikus üzleti logika alapján működni; másrészt pedig azért, mert erre a magyar sajátosságra az EU is felfigyelt. Az uniós és az arra épülő hazai pénzmosás elleni rendelkezések előírják a tényleges tulajdonosok (vagyis a szervezetek végső haszonélvezőiként, illetve irányítóiként fellépő természetes személyek) azonosítását és nyilvántartását. A hazai tényleges tulajdonosi regiszterből azonban a kormány 2023-ban eltávolította a magántőkealapokra vonatkozó adatokat, miután a Direkt36 hosszú cikkben fedte fel több magántőkealap és alapkezelő tulajdonosainak kilétét. A TI a tanulmány elkészítése során rákérdezett a Nemzetgazdasági Minisztériumnál is a szabályozásra, a tárca pedig megerősítette, hogy jelenleg sem szerepelnek az adóhatóság tényleges tulajdonosokról vezetett nyilvántartásában a magántőkealapok.

Így ezek az információk nem elérhetőek összesítve sehol, nemcsak a nyilvánosság számára, hanem a hatóságok részére sem. Mindez azonban ellentmond az uniós szabályozásnak.

Az Európai Bizottság a TI kérdésére nyilvánvalóvá tette, hogy Magyarországon is pontos és teljes körű nyilvántartást kellene vezetni a magántőkealapok tényleges tulajdonosairól. A hiányosságok miatt a TI bejelentést is tett az EB felé, 2024 júliusában megindult a kötelezettségszegési eljárás Magyarországgal szemben.

A kérdés komplexitását viszont jelzi az is, hogy egyáltalán nem egyértelmű, mely érintett magánszemélyek azonosíthatók a magántőkealapok végső tulajdonosaként. A tényleges tulajdonos fogalmának értelmezését nehezíti, hogy elkülönül a döntéshozó, vagyis az alapkezelő vezetősége, valamint a magántőkealap befektetője, azaz a befektetési jegyeit birtokló magánszemély. Egy idén elfogadott uniós pénzmosás elleni szabályozás ebben változást hozhat, de a nemzeti jogrendbe átültetésig még 2026-ig várni kell.

Addig csak hosszas újságrói nyomozásokkal lehet kideríteni, hogy kik állhatnak az egyes magántőkealapok mögött. A Válasz Online a nyáron úgy számolt, hogy a NER négy nagy oligarcha-csoportja nagyjából 1452 milliárd forint vagyont tart magántőkealapokban:

  • a Mészáros Lőrinchez köthető alapkezelők és fontosabb alapok 770 milliárd forintnyi;
  • a Tiborcz István köreihez tartozó alapkezelők 487 milliárd forintnyi;
  • a Matolcsy Ádám köreihez tartozó Quartz Befektetési Alapkezelő és a hozzá tartozó fontosabb alapok 116 milliárd forintnyi;
  • Szijj László alapkezelő cége és az ahhoz tartozó alap pedig 79 milliárd forintnyi vagyont kezel.

A portál újságírói az alapján kötötték az alapokat az ismert kormányközeli üzletemberekhez, hogy azokat melyik alapkezelő kezeli.

Pénzelrejtési hungarikum

A tanulmány bemutatása során Zsembery Levente, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi docense kiemelte azt, hogy az iparág már a kialakulása idején rejtőzködésre rendezett be, a magántőkealapok „genetikájában” benne van, hogy ne legyenek átláthatóak. Így arra a kérdésre, hogy a rejtőzködés magyar sajátosság-e, szerinte nem a válasz. „De az, ahogyan mi használjuk a magántőkealapokat, az már hungarikum” – mondja. Magyar sajátosság például a befektetések fordított logikája: azaz itthon a magántőkealapok nem úgy működnek, hogy elkezdenek forrást keresni, hanem a források egyszerűen csak maguktól megjelennek, kicsit úgy, mint amikor vagyonos külföldi milliárdosok létrehoznak maguknak egy vagyonkezelői csapatot a családi vagyon kezelésére.

„Az is hungarikum, hogy mekkora érték van ezekben.”

„A magyar gazdaság kimutatható százaléka egy olyan tulajdonos kezében van, aki elvileg 5–10 év múlva ezt el akarja adni. A magántőkealapok olyan méretűek lettek, ami már nemzetgazdasági szinten is zavart okozhat.”

A TI szerint az, hogy a magántőkealapok tulajdonosainak kilétét homály fedi, több okból is veszélyes. Az ismeretlen eredetű források bevonása pénzmosási kockázatokat vet fel, az EB kifejezetten a magyar magántőkealapok esetében is rögzítette ezt mint rizikót. A Bizottság 2023. júliusi jogállamisági jelentésében ajánlotta a magyarországi magántőkealapok átláthatóságának növelését, mivel ezek az alapok „szerepet játszanak a korrupcióból származó, jogtalanul szerzett nyereség elrejtésében”.

https://telex.hu/gazdasag/2024/09/12/transparency-international-tanulmany-magantokealapok-szabalyozas

 

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr4318491234

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

jaegtoer 2024.09.18. 06:39:40

Nem baj. Könnyebb lesz államosítani.

guma70 2024.09.18. 20:20:13

@jaegtoer:

szerinted lesz még mit?
süti beállítások módosítása