A héten valami teljesen új történt az orosz-ukrán háborúban. Ukrán szárazföldi csapatok lépték az az államhatárt, orosz területet megszállva Kurszktól nyugat-délnyugatra. A haború állását ukrán szemszögből (és az általuk cenzúrázott módon) bemutató LiveUAMap térképén is teljesen új színnel, lilával mutatják az elfoglalt területet. Ez nem valami nagy kiterjedésű az Ukrajna déli és keleti részén oroszok által megszállt területhez képest, mégis újdonság.
Egyelőre elég nehéz pontosan követni, hogy hol is folynak a harcok, milyen vonalat ért el az ukrán hadsereg. Ami az eddigiekből nyilvánvaló, hogy ők nyomulnak előre. Feltehetően bekerítették, lehet hogy gyakorlatilag el is foglalták Szudzsa városát, ezzel biztosan elvágták a határral párhuzamosan futó Lgov-Belgorod vasútvonalat. Ennek az a jelentősége, hogy a többi aktív frontszakaszról ennek a vasútvonalnak a maradék, déli ágán lehet ide orosz csapatokat átcsoportosítani, de csak az ukrán betörés jobb szárnyára. A bal szárny (a következőkben említett Koronevo iránya) átcsoportosításokkal támogatása vasúton csak nagy kerülővel, Kurszkon át történhet.
Egyes bloggerek térképein pedig egészen szürreálisan mélyen (35-40 kilométerre a határtól) orosz területen mutatnak ukrán előrenyomulást, egészen szűk folyosókon, hasonlóan ahhoz, ahogy az oroszok próbálkoztak a Kyiv elleni felvonulással a háború első heteiben. Ezek a térképek (képet is adunk) orosz katonai bloggerek információi alapján készültek, és feltehetően a valósághoz közeli állapotot mutatják. Ezen feltűnik egy északnyugat felé, Koronevo felé irányuló támadás is. Egy jelentés szerint (link szintén kommentben) a város a támadó ukránok logisztikai ellátása szempontjából lenne fontos: megszerzésével ide vasúton is szállítható lenne utánpótlás az ukrajnai Vorozsba irányából. Ha ez a manőver megvalósul, az onnantól nem puhatolózó rajtaütés, hanem kezdhet komoly hadműveletbe hajlani.
A szűk folyosón, gyakorlatilag szárnybiztosítás nélkül előrerobogó ukrán támadóékek két lehetőséget is felvázolnak:
1. Ha az oroszok elegendő erővel rendelkeznek itt, akkor az előretört csapatokat könnyen bekeríthetik és felőrölhetik.
2. Ha az oroszok nem rendelkeznek elegendő erővel, akkor ez egy „Prigozsin-reloaded” szituáció lehet, ahol a gyakorlatilag üres területen a támadás hatótávolságát csak a gépekben levő üzemanyag mennyisége (plusz amit visznek magukkal) korlátozza.
Utóbbi lehetőséget különösen érdekessé teszi, hogy a világ legnagyobb atomerőműve, a kurszki (a várostól nyugatra) már nincs is olyan messze a támadó ékektől, ha elhiszem azok aktuális pozícióját, akkor az oda vezető út több mint felét megtették két nap alatt.
Ami egyelőre látszik, az egy hadműveleti mélységű ukrán áttörés Kurszk délnyugati előterében. Mi lehet ezzel az ukránok célja?
1. Valószínűleg van már elegendő, nyugati fegyverrel felszerelt, motivált és támadásra is alkalmas alakulatuk, amelyeket nem akarnak védelemben felőrölni. A tavaly nyári offenzívájuk gyakorlatilag lepattant a Zaporozsje megye déli részén kiépített orosz erődrendszerről. Itt, az orosz-ukrán határon nem volt kiépítve ilyen védelem és/vagy nem volt kellően feltöltve csapatokkal. Ezért Ukrajna inkább itt, egy olyan áttörésre használja ezeket a jobb alakulatokat, amely a megszállt területein nem lenne lehetséges.
2. Ha az áttörés irányában nincs elég orosz csapat, akkor ebből nagyobb területi veszteség is kinézhet az oroszoknak. A beásott védelem után annak visszaszerzése pont olyan nehéz lesz, mint amilyen a front bármilyen mozgatása Ukrajna területén. Akkor pedig egy esetleges fegyverszüneti vagy béketárgyalás felállása nem az, hogy mit tarthatnak meg Ukrajnából az oroszok, hanem a területcsere. Ez teljesen új és Ukrajna számára az eddigieknél sokkal jobb alapállás.
Álmodni azért az ukránok és drukkereik se álmodjanak: amit eddig látunk, hadászati áttörésre, tehát Kurszkig vagy tovább elért támadásra még nem ad komoly valószínűséget. Ezzel együtt ezt az oroszok csúnyán benézték: egy ilyen mértékű ukrán támadáshoz szükséges csapatösszevonást illett volna valamikor a hétvégén észlelniük. És hát itt látszik az, ami Prigozsin futama idején is: az orosz hadsereg annyira ki van feszítve az ukrajnai fronton, hogy itt nem maradt semmi. Ami azért is érdekes, mert azért ez is „ukrajnai front”. Tehát még az is lehet, hogy észlelték a gyülekezést, csak nem volt gyorsan átdobható csapat.
A dolog tehát mindenképp szintlépés, és mindenképp a háború eszkalációja, de persze ukrán szempontból nagyon is logikus, pláne ha az oroszok ebbe ennyire belealudtak. A világ egy újabb atomerőmű miatt izgulhat, és a maradék nyugati szénhidrogén-szállítmányok is ezen a területen lépnek át Oroszországból Ukrajnába Szudzsánál.
-tg-
https://www.facebook.com/kardblog