A The Economist úgynevezett Carrie Bradshaw-indexe szomorú első helyet osztott ki a magyar fővárosnak.
Tavaly készített el a The Economist az első úgynevezett Carrie Bradshaw-indexét, amellyel azt mérte, hogy a legnagyobb amerikai városokban mennyire megfizethetőek az albérletárak. Az elnevezés azért a Szex és New York főhősére utal, mert a sorozat egyik legtöbbet elemzett kérdése, hogy Carrie hogyan elgedhette meg magának a szuperdrága fekvésű lakását.
A lap ezután most elkészítette a Carrie Bradshaw-index európai változatát is, amely összesen 35 nagyvárost rangsorolt Londontól Ankaráig, abból kiindulva, hogy szakértők szerint
az embereknek az adózás előtti jövedelmük maximum 30 százalékát kellene albérletre költeniük.
Az újságírók így számolták ki, hogy egyes városokban mekkora bérre van szükség ahhoz, hogy egy átlagos egyszobás lakást kényelmesen kivehessenek.
Ez alapján Ankarában lehet kijönni a legszerényebb keresetből (18 ezer dollárral, 6,4 millió forinttal), miközben Londonban, illetve Genfben van szükség a legmagasabb éves jövedelemre (95 ezer dollárra, 34 millió forintra) a lakásbérléskor.
Ugyanakkor, mivel az egyes városokban megkereshető átlagos jövedelmek összege nem feltétlenül igazodik a lakáspiaci trendekhez, azt külön vizsgálták, hogy hol van egy átlagos kereső számára elérhető távolságban egy egyszobás lakás.
Az erre megalkotott „Bradshaw-pontszám” akkor lesz 1, ha az adott városban az átlagos jövedelem annyi, hogy abból elég 30 százalékot költeni a havi bérletidíjra egy egyszobás lakás esetében. Ha ennél nagyobb a szám, akkor drágább az ideálinál a lakhatás, ha pedig alacsonyabb, akkor megfizethetőbb.
Ez alapján a The Economist arra jutott, hogy Budapest a legkevésbé albérlőbarát város: itt a legnagyobb a különbség az emberek fizetése és az albérlet árak között.
A vizsgált 35 nagyváros közül egyébként az alábbi huszonháromra igaz, hogy egyes feletti a „Bradshaw-pontszáma”, azaz drágábbak az átlagos jövedelmekhez viszonyítva az ideálisnál drágábbak az albérletei:
- Budapest
- Prága
- Lisszabon
- Zágráb
- Dublin
- London
- Pozsony
- Riga
- Stockholm
- Szófi
- Tallinn
- Athén
- Bukarest
- Madrid
- Ankara
- München
- Varsó
- Párizs
- Koppenhága
- Ljubljana
- Genf
- Reykjavík
- Róma
A cikk szerint a legmegfizethetőbb albérletek ebből a szempontból a németországi Bonnban találhatóak.
Az összesítés külön kitér arra, hogy Magyarországon volt a legmagasabb az infláció az EU országai közül 2023 nagy részében, illetve hogy a magyar fővárosban a bérleti díjak 19 százalékkal emelkedtek 2022 óta.
https://hvg.hu/ingatlan/20240221_Budapesten_a_legdragabb_lakast_berelni_a_keresetekhez_viszonyitva_egesz_Europaban