He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Naptár

november 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Álomotthon kevesebb mint 4 forintért – A budapesti Lottóházak története

2023.09.15. 07:12 guma70

Fotó: We Love Budapest

Augusztus 28-tól – közel 50 év után – újra nyerhetünk lakást a lottón. Bár a mostani sorsoláson szereplő kőbányai penthouse elképzelhetetlen luxust jelentett volna a szocializmus alatt, a Lottóházakban található öröklakások egykor igazi álomotthonok voltak a társbérletekben kucorgó budapestiek számára. Bár fényük mára kissé megkopott, mindenképpen érdekes színfoltjai a városnak.

A Szerencsejáték Zrt. és az OTP Bank közös nyereményjátékának hála egy 100 milliós kőbányai penthouse-t sorsolnak ki a jelentkezők között 2024 tavaszán. A két cég egyébként hosszú közös múltra tekint vissza, 1950-től ugyanis az OTP keretei között működött a Sportfogadási és Lottóigazgatóság, a Szerencsejáték Zrt. elődje, csak később került állami tulajdonba.

Bár Budapesten hosszú hagyományai vannak a lottózásnak (ebben a cikkünkben mutattuk be a témát), az első „modern” sorsolásra csak 1957 elején került sor. A siker óriási volt, több mint másfél millió (3 forint 3 fillérbe kerülő) szelvény érkezett a lottóhúzásra. Ráadásul mindenki nyert, nemcsak az a 7 játékos, akiknek már első alkalommal 4-es találata lett, de az állam is, a szerencsejáték segítségével ugyanis 

javítani lehetett az 56 utáni depresszív közhangulaton, és némi pluszbevétel is keletkezett.

Sőt, a lakáshoz jutást is támogatta a játék, ugyanis havonta tárgynyereményeket sorsoltak ki, a főnyeremény pedig egy-egy álomotthon volt. Bár ezek az ingatlanok a szocialista realizmus jegyében épültek, a házgyári lakások és panelek korában a megszokottnál jóval magasabb minőséget képviseltek. Hideg és meleg vízzel, központi fűtéssel, sok esetben beépített konyhával várták a legszerencsésebbeket.

Fotó: Budapest Főváros Levéltára / Városrendezési És Építészeti Osztályának Fényképei - Fortepan

Fotó: Faragó György - Fortepan

Fotó: Budapest Főváros Levéltára / Városrendezési És Építészeti Osztályának Fényképei - Fortepan

Annyiban nincs új a nap alatt, hogy már az 50-es években sem volt túl sok esélye a budapestieknek saját lakást szerezni a magas ingatlanárak miatt, ám a lehetőségeket emellett a szigorú szocialista szabályozás is szűkítette. A lakást általában a párt utalta ki, az átlag városi ember társbérletekben kucorgott többedmagával, a hiánygazdaság évei alatt pedig nemhogy tisztességes otthont, de jóval alapvetőbb dolgokat sem lehetett beszerezni.

Lottóház a Várnegyedben: Táncsics Mihály utca 20.

Fotó: Wikimedia Commons

1957-től 1973 végéig lehetett ingatlant nyerni a lottón, először csak kiválasztott új lakásokat, a sikeren felbuzdulva azonban később teljes „Lottóházak” épültek. Az akció országos volt, 250 sorsoláson 24 házban összesen 505 darab öröklakás, illetve 224 darab nyaraló talált gazdára. Balatonalmádiban teljes üdülőtelep épült a nyertesek számára, ahova testvéroldalunk, a We Love Balaton is ellátogatott. A lakások egyébként nemcsak több méretben és alaprajzzal készültek, de 

egyeseket bebútorozva, másokat bútor nélkül sorsoltak ki, a legszerencsésebbeknek pedig teljesen berendezett otthon és egy vadiúj Moszkvics is jutott.

Balatonalmádi

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton

A lakásokba nem minden esetben a nyertesek költöztek be, akadt olyan, aki áron alul váltotta pénzre a nyereményt, de olyan is, aki másik lakásra cserélte, mert szeretett volna hamarabb beköltözni, hiszen a Lottóházak lakásait gyakran még az építkezés közben sorsolták ki, és előfordult, hogy csúszott az átadás. Sajnos mára egyre kevesebb „eredeti” lakó él a Lottóházakban. Néhányukkal még 2011-ben, Játék a tér címmel készült film, mely nagyon szerethetően mutat be olyan átlagembereket, akiket egyszer életükben átlagon felüli szerencse ért.

Lottóház: Margit körút 27.

Fotó: We Love Budapest

Fotó: We Love Budapest

Fotó: We Love Budapest

Fotó: We Love Budapest

Az első budapesti Lottóház a Margit körút 27. alatt található. Az egykori Mártírok útján, egy saroktelken Dúl Dezső tervei alapján 1959-re készültek el a lakások, emeletenként egy-egy garzon és két-két többszobás otthon.

Lottóház: Frankel Leó út 84.

Fotó: We Love Budapest

Fotó: We Love Budapest

Fotó: We Love Budapest

Fotó: We Love Budapest

Nem messze ettől az épülettől találjuk a Frankel Leó úti „Ottóházat”, amelynek feliratából sokáig hiányzott a szókezdő L betű. Egyesek szerint egyszerűen leesett és eltűnt, mások szerint ellopták, egy szóbeszéd szerint pedig a betűnek akkor veszett nyoma, amikor a sokáig ebben a házban lakó Orbán Ottó kiköltözött, így a hiányos felirat az ő nevének állít emléket. Ez volt egyébként a hetedik Lottóház a városban, összesen 39 lakás van benne. Mosókonyha és tárolók is kapcsolódtak a házhoz, hátrafelé pedig csinos kert helyezkedik el körülötte, az előtér medencéjében valamikor állítólag víz is volt. Itt láthatjuk, milyen egy csinosan felújított lakás benne mostanság.

Lottóház: Üllői út 39–42.

Fotó: Rockstar Photographers - We Love Budapest

1961: Gagarint várják az Üllői úti Lottóház lakói

Fotó: MTVA Archívum

Az első pesti Lottóház a Múzeum körút 9. alatt áll, 

1960-ban vehették birtokba a lakók. Ezt követte a legismertebb, az Iparművészeti Múzeum mellett (Üllői út 3942.) található épület, amelynek átadását Gagarin ünnepélyes látogatásához időzítették, így a tulajdonosok már a saját erkélyükről szemlélhették az űrhajóst szállító autókonvojt. A házban 53 lakás van.

A Baross téri Lottóház 1964-ben

Fotó: MTVA Archívum

Új lakók a Flórián téri Lottóház előtt 1962-ben

Fotó: MTVA Archívum

De találunk egy 43 lakásos Lottóházat a Flórián téren is, a Várban pedig bizonyára egyszerűbb volt otthont nyerni, mint venni, így különösen szerencsésnek érezhették magukat a Táncsics Mihály utca 20. lakói, de a Galeotti utca 8. és a Dezső utca 5. ingatlanjai is a szerencsejáték nyertesei számára készültek, a Hegyalja úton, a Hunyadi János utcában, a Kárpát utcában és a Baross téren is találunk Lottóházat. Ki tudja, lehet, hogy az OTP és a Szerencsejáték Zrt. közös játéka csak belépő, és hamarosan újra bővülhet majd a számuk.

Folytatnád az olvasást? Szeretsz mindig képben lenni, érdekelnek a legújabb budapesti hírek, történetek? Iratkozz fel heti hírlevelünkre, az Insiderre, és legyél te a társaság iránytűje, ha éttermet, kirándulóhelyet vagy programot kerestek!

https://welovebudapest.com/cikk/2023/8/25/latnivalok-es-kultura-budapesti-lottohazak-tortenete-szerencsejatek-sorsolas?utm_source=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr1418202075

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása