Takács Péter egészségügyi államtitkár az MTI tudósítása szerint arról beszélt, hogy az orvosok többsége többet keres, mint a miniszter. Ha az alapbért nézzük, ez nem igaz: még a legtapasztaltabb orvosok bére sem éri el Pintérét. A fizetést minősítés alapján vagy jelentős pluszmunkával tornászhatják feljebb.
„Méltatlan támadás a kormány és a betegek ellen” – ezzel a címmel tartott sajtótájékoztatót február 5. vasárnap délután Takács Péter egészségügyi államtitkár és Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója.
A sajtótájékoztatóval a Magyar Orvosi Kamara (MOK) előző napi közgyűlésére reagáltak. A közgyűlésen a MOK arról döntött, hogy nyomásgyakorlásba kezd az általuk követelt egészségügyi reform kikényszerítése érdekében.
Takács Péter ezt felelőtlen lépésnek nevezte, és arról beszélt, milyen sokat tett a kormány az elmúlt években az egészségügyért, többek között az orvosok béremelésével.
Ezzel összefüggésben jelentette ki az MTI beszámolója szerint, hogy “az orvosok többsége többet keres havonta, mint az ágazatot vezető miniszter, az államtitkárról ne is beszéljünk”.
Hétfő délután megkérdeztük az egészségügyért felelős Belügyminisztériumtól, milyen adatokra alapozta az államtitkár ezt az állítását, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.
A továbbiakban ezért a nyilvánosan hozzáférhető információk segítségével vizsgáljuk meg, hogyan aránylik az orvosok fizetése Pintér Sándor belügyminiszteréhez.
- Megnézzük, mit lehet tudni a miniszteri és az orvosi fizetésekről.
- Összehasonlítjuk ezeket egymással.
- Végül bemutatjuk, miért van némi bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy mit mondott pontosan Takács Péter a sajtótájékoztatóján.
Legfontosabb megállapításunk, hogy még a bértábla legmagasabb fokozatában lévő orvosok alapbére sem éri el a miniszteri illetményt.
A legtapasztaltabb orvosok fizetése is csak akkor haladhatja meg Pintér Sándor belügyminiszterét, ha plusz juttatásokat kapnak vagy ha jelentős mennyiségű többletmunkát végeznek.
Mennyit keres Pintér Sándor?
A miniszterek és államtitkárok fizetését Orbán Viktor szabadon határozhatja meg.
A kormány honlapján elérhető tájékoztatás szerint Pintér Sándor belügyminiszter havi illetménye 2022. május végétől bruttó 2.632.800 forint.
A miniszternek emellett személyes használatra is biztosítanak egy Mercedes S430 típusú gépkocsit.
2022 második felében bruttó 121.644 forint cafetéria-juttatásban is részesült Pintér Sándor, de az nem derül ki a dokumentumból, hogy idén is kap-e ilyet.
A miniszterek egy kormányrendelet alapján egyéb, nem pénzbeli juttatásokat is igénybe vehetnek, például térítésmentes kiemelt egészségügyi ellátást vagy gépjárművezetőt, és magáncélra is használhatják a repülőtéri kormányvárót. Az szintén nem derül ki a nyilvánosan közzétettek alapján, hogy Pintér ilyen nehezen számszerűsíthető juttatásokban részesül-e.
Takács Péter államtitkár a kormány honlapján fellelhető információk szerint havi bruttó 1.974.600 forintot keres és egy 2019-es Skoda Kodiaq-ot használ.
Mennyit keresnek az orvosok?
Az állami egészségügyben dolgozó orvosok bérét a kormány az egészségügyi szolgálati jogviszony 2021-es bevezetésével párhuzamosan három lépcsőben megemelte.
A 2023. január 1-től érvényes bértábla szerint egy kezdő orvos alapilletménye havi bruttó 687.837 forint, a bértábla tetején lévő, legalább 41 éve praktizáló orvosé pedig 2.380.057 forint.
A legjobban kereső orvosok alapbére is több mint 250 ezer forinttal marad el Pintér Sándor fizetésétől, így ha csak az alapbéreket hasonlítjuk össze, akkor egyértelműen nem igaz, hogy az orvosok többsége jobban keres a miniszternél.
Az államtitkári fizetést a legalább 36 éve pályán lévő orvosok alapbére haladja meg.
Az illetmény a törvény szerint az orvosok munkájának éves minősítése alapján legfeljebb 20 százalékkal növelhető. Azonban még 20 százalékos pluszt feltételezve is csak a legalább 41 éve pályán lévő orvosok fizetése (2.856.068) éri el a miniszteri alapbért.
Hogy az illetményen felül milyen juttatásokat kaphatnak az orvosok, azt az országos kórház-főigazgató 2021-es utasítása határozza meg.
Elég sok jogcímen lehet pluszpénzhez jutni az egészségügyben, így például
- képesítési pótlékra,
- vezetői juttatásra,
- műszakpótlékra,
- kirendelési díjra
- vagy az illetményük legfeljebb 15 százalékának megfelelő szakterületi támogatásra