Tomboló sikert arat Franciaországban az ott turnézó magyar Recirquel társulat My Land című produkciója, melynek hátborzongató aktualitást adott az Ukrajnában zajló háború. Az előadás a produkcióban fellépő hét ukrán artistaművész személyes történeteiből kiindulva mesél a szülőföldhöz való örök hűségről. A háború kitörése óta minden este a hazájukért, családjukért, barátaikért állnak ki a színpadra.
A magyar Recirquel társulat Franciaországban turnézik a My Land című produkciójával, amelyben hét ukrán művész is szerepel.
Misztikus volt a pénteki előadás, mintha egy fenyegető régi jóslat teljesedett volna be. Teljesen átlényegült a darab, az első mozdulattól az utolsó gesztusig minden új értelmet nyert a háború miatt. A művészek úgy dolgoztak, mintha az életükért küzdenének a színpadon. Még soha nem láttam hasonlót
– mondta el az Indexnek Vági Bence, a Recirquel művészeti igazgatója, aki jelen volt az előadáson, melyet az orosz invázió második napján adtak elő a társulat ukrán művészei. Nehezen talált szavakat, miközben leírta az élményt:
Felment a függöny, a női főszereplő a koreográfia szerint belemarkolt a szülőhazát jelképező földbe, és közben patakokban folyt a könnye. Az előadás előtt kapta a hírt otthonról, hogy azt a környéket, ahol az édesanyja él, már bombázzák. Az ikrek egyikének, Mikolának a felesége épp Lengyelország felé menekült a gyerekkel, miközben ő a színpadon dolgozott. Rokonaik, barátaik életét féltve adták elő a My Landet, amelyben most új értelmet kapott a hazaszeretet.
Katartikus előadás jött létre, elképesztő és félelmetes. A francia közönség magánkívül volt, négy és fél percig állva tapsoltak az ukrán zászlóval meghajló művészeknek. Normális körülmények között náluk 25 másodpercig tart a taps, feltéve, hogy tetszett nekik az előadás – foglalta össze Vági Bence.
A szakember úgy látja, hogy kevés olyan produkció látható Európa színpadain, amely kifejezetten Ukrajnáról szól, és amelyben ottani előadók vallanak a tánc és a cirkusz nyelvén a hazájukról.