He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Naptár

Hogy ünneplik a karácsonyt a nagyvilágban?

2017.12.24. 08:00 guma

Itt a tél, mindenki izgatottan várja a karácsonyt. Az izgalom mindenhol ugyanolyan, a szokások azonban a világ tájain különböznek. Alábbi cikkünkből megtudhatod, hogyan ünneplik a karácsonyt a világ különböző országaiban! A Mi MICSODA KLUB és a Tessloff-Babilon Kiadó ezúton kíván szép és boldog ünnepeket kedves olvasóinak! 0ab33fafb76bfffd855e94e02255f958.jpg

A magyar családokban általában a Jézuska vagy a Télapó hozza az ajándékokat, de Európa más országaiban különbözőek a szokások, még az ajándékozás időpontja sem azonos. A velünk szomszédos Ausztriában Christkind, vagyis karácsony gyermeke az ajándékhozó, Németországban Weihnachtsmann, vagyis a télapó (szó szerinti fordításban a karácsonyapó) teszi a fenyőfa alá a csomagokat. Karácsonyfát mindenhol díszítenek, ez a szokás Németországból terjedt el az egész világon a 19. század folyamán. Az angoloknál Father Christmasra (karácsonyapó) várnak a gyerekek. A brit mesék szerint a télapó - aki földig érő, piros köpönyeget visel - a kéményen keresztül érkezik a kandallóba, az ajándékokat pedig a kandallópárkányra akasztott hosszúszárú zokniba rejti el. A legenda szerint ugyanis egyszer a télapó, miközben a kéményben ereszkedett lefelé, véletlenül elejtett egy pár aranyérmét, amelyek a kandallón száradó zoknikba estek. A gyerekek levelet írnak neki, amit nem adnak postára, hanem bedobnak a kandallóba, hogy a télapó a felszálló füstből olvassa ki kívánságaikat. A télapó egyébként rénszarvas-vontatta szánon érkezik a messzi Finnországból, Lappföldről, ahol az év többi részében él.

Az Amerikai Egyesült Államokban hasonló módon várják Santa Claust, akinek csak a ruhája más egy kicsit, mint angol „rokonáé”, ő ugyanis nem hosszú, hanem rövid köpenyt visel, és az Északi-sarkon él.

Svédországban Jultomten, vagyis egy manó hozza a karácsonyfa alá tett ajándékokat. A szomszédos Finnországban – ahol az igazi Télapó lakik - a télapó egyenesen bekopog a házakba, s a házba lépve hangosan megkérdezi: "lakik itt jó gyerek?" Természetesen mindenhol csupa-csupa jó gyerek lakik, akiknek most már átadhatja az ajándékokat. Finnországban a Télapó, "Joulu Pukki” Rovaniemi városában él, és saját irodájában válogatja szét a világ minden tájáról érkező leveleket, amelyekkel a gyerekek árasztják el.

Ausztráliában szintén feldíszítik a karácsonyfát, ami többnyire műfenyő, hiszen ott ebben az időben forró nyár van, az igazi fenyő elszáradna. A Mikulás „szánját” nyolc fehér kenguru húzza. Az ausztrálok a karácsonyi vacsorát kint a kertben fogyasztják el, majd lemennek a tengerpartra egyet fürödni, így ünnepelik a karácsonyt.

Oroszországban teljesen más az ünnep, hiszen az ajándékozás nem decemberben történik, hanem január elsején, de ugyanúgy a feldíszített karácsonyfa alatt. Ennek oka a pravoszlávok eltérő naptára, náluk a karácsony későbbre esik, mint Európában. A kék vagy piros ruhájú, trojkán közlekedő Gyed Moroz segítője Sznyegurocska (Hópelyhecske), Fagy Apó unokája.

Olaszországban és Spanyolországban az ajándékozás fő napja nem Szenteste, avagy karácsony napja, hanem Vízkereszt napja, január 6. Itália több vidékén La Befana, vagyis Vízkereszt szülötte hozza az ajándékokat, bár ma már külföldi hatásra újabban már divatba jött Babbo Natale, azaz a Télapó, aki Karácsonykor hozza az ajándékokat. Az olasz gyerekek nem virgácsot, hanem szenet kapnak a Télapótól, ha nem fogadnak szót. Spanyolországban Vízkeresztkor a gyerekek a kitisztított, kifényesített cipőiket a küszöb elé teszik, és abba kapják - a magyar Mikulás szokáshoz hasonlóan- az ajándékot. A spanyol gyerekek a bibliai napkeleti bölcstől (Háromkirályok) várják az ajándékot.

Az íreknél a karácsonyi ünnep két hétig tart. A karácsonyi mise előtt a Télapónak sört, whiskyt és rétest, a rénszarvasoknak pedig egy csokor sárgarépát készítenek ki az ajtó elé. December 25-én bontják ki az ajándékokat, 26-án pedig az emberek többsége lóversenyre megy.

A karácsony izlandi nyelven Jol, ami a Jolasveinar-nak nevezett manóktól ered. Izlandon 13 Télapó van, akik mindenféle turpisságokat csinálnak - hogy ki mit, azt már a nevük is tükrözi (pl: Ajtócsapkodó, Ablakonkukucskáló, Fakanálnyaló, Láboskikaparó ... stb.) A szüleik Grýla (anyuka) és Leppalúði (apuka). Grýla egy gonosz troll volt, aki a Karácsonymacskával együtt megette azokat a gyerekeket, akik nem kaptak új ruhát karácsonyra - de mivel a gyerekek kaptak új ruhákat, így a Grýla idővel éhen halt. A férje Leppalúði, aki egy naplopó, nem csinál semmit. A 13 Télapó egyesével jön a gyerekekhez, mindegyik egy meghatározott napon - az első december 12-én, az utolsó 24-én. A gyerekek ugyanúgy kedveskednek nekik, mint Magyarországon a Télapónak, csak itt pl a Skýrlopo télapónak skýr-t tesznek ki, aki persze ellopja, a Láboskikaparónak egy ételmaradékos lábost, amit kinyalhat, az Ajtócsapkódónál minden ajtót be kell csukni, különben éjjel becsapkodja őket... stb. A gyerekek a kapott pici ajándékokat természetesen nem karácsonykor nyitják ki, hanem mar aznap, amikor a Télapó hozta. A rossz gyerekek pedig rohadt krumplit kapnak.

http://www.mimicsoda.hu/print.php?id=125

Jézuska vagy Télapó, kengurun, esetleg rénszarvas húzta szánon érkezik

Amennyi ország, annyi szokás, de az ünnep lényege ettől nem változik.

Talán nem nehéz kitalálni, hogy kengurun az ausztrál Mikulás érkezik, de vajon mindenhol ő az ajándék(h)ozó? Legyen Joulupukki, Saint Nicholas, Sinterklaas vagy Jézuska, érkezzen december 24-én vagy 25-én, a karácsony ettől nem változik és a lényeg, hogy együtt ünnepeljen a család. Persze ez a közös ünnep is lehet ezerféle, ezért körülnéztünk a világban és összegyűjtöttünk néhány érdekességet arról, hogy hol mit is jelent pontosan karácsony szent ünnepe.

Santa Claus is coming to town

Sok más országhoz hasonlóan, az Angliában élő gyerekeknek is meg kell várniuk december 25-ét, már ami az ajándékozást illeti. Bár a család szenteste is együtt ünnepel, a kandalló fölé akasztott zoknikba csak karácsony reggelén kerül ajándék. Elmaradhatatlan a királynő tévés beszéde, amit bár sokan unalmasnak találnak, azért mégis mindenki illedelmesen végighallgatja. Angliában december 26-a is különleges dátum – ekkor van ugyanis a Boxing Day. Ilyenkor a személyzet (például a postás) kap ajándékot. Tipikus karácsonyi étek a sült pulyka, gyümölcsös pite és persze a karácsonyi puding.

Az amerikai Mikulás Santa Claus néven fut, és igencsak hasonlít brit kollégájára. Különbség viszont, hogy Santa Claus rénszarvasszánon érkezik és rendszerint csokis sütivel, tejjel várják. Igaz, ezen a területen körülbelül az 1600-as évekig nem volt hagyománya a karácsonynak, a lakók azóta nagyon belejöttek az ünneplésbe – legalábbis ami a karácsonyi fényeket illeti. A házak, kerítések, kertek dekorálása már november végén kezdetét veszi és innentől az egész ország fényben úszik.

Indiában nem csak azért más a helyzet, mert csupán a lakosság 3-4 százaléka keresztény, de azért is, mert ebben az országban nem botlunk minden sarkon fenyőfába. Ilyenkor a banán és mangófák is remekül helytállnak. Az ünneplés december 24-én kezdődik és az újév kezdetéig nincs is vége a bulihangulatnak. 

Karácsonyi szaunázás és Jultomen manók

A svéd karácsony is különbözik a többitől. Itt az ünnep már december 13-án kezdetét veszi, amikor a hagyomány szerint a lányok reggelivel lepik meg szüleiket. A legtöbb északi országhoz hasonlóan a svédek karácsonyának is fontos része a közös szaunázás. Az ajándékot pedig 24-én este a Jultomten, karácsonyi manó hozza.

Ha már észak, akkor természetesen Finnország. A családi vacsorát karácsony előestéjén fogyasztják el, 24-én pedig ünnepi reggelivel kezdik a napot. Ez rendszerint tejberizs, egy szem mandulával bolondítva. No, nem az íze, sokkal inkább a játék kedvéért. Akinek ugyanis ez a mandula jut, annak biztosan szerencsés éve lesz. A karácsonyi szaunázás itt is elmaradhatatlan része az ünneplésnek.

Ahol az újévben van karácsony

A hagyomány szerint Olaszországban és Spanyolországban nem szenteste, de nem is karácsony első vagy második napján ajándékoznak.

Bár a modern szokásoknak engedve egyre több családban decemberre vándorolt az ünneplés, eredetileg Vízkereszt szülötte (La Befana) hozta a meglepetéseket. Az olasz ünnepi vacsora általában angolna, a dolce pedig a Panettone, vagyis egyfajta kuglóf, mazsolával és kandírozott gyümölccsel ízesítve. Panettone Fotó: blog.fairwaymarket.com

A spanyoloknál a karácsony is temperamentumosan, énekkel és tánccal telik. Különlegességnek számít a december 22-én vásárolt lottó, melyet 24-én, énekelve sorsolnak ki. A gyerekek itt is csak januárban kapják meg a jól megérdemelt ajándékot, a Három Királyoktól. Bár nem világos, hogy miért, de a legnagyobb népszerűségnek Boldizsár örvend.

Görkori és kenguruk

Venezuela fővárosában karácsony estéjén minden utcát lezárnak. Hogy miért? A válasz nyilvánvaló: Caracasban az emberek görkorcsolyával mennek ez esti misére.

Az ukrán karácsonynak is megvan a maga jellegzetessége. Vagyis a karácsonyfának, aminek meghitt díszei között találunk még műpókot is. Ez persze nem véletlen és nem is alternatív családi dekorációra utal – Ukrajnában, aki a karácsonyfán pókot talál, szerencsés lesz.

Végül pedig a legeredetibb, az ausztrál karácsony. Itt még az országon belül is eltérő, hogy a Mikulás mivel közlekedik. A hagyomány szerint szánját fehér kenguruk húzzák, de manapság az is előfordul, hogy a Télapó lazán, szörffel érkezik.

http://www.nyugat.hu/tartalom/cikk/107744_karacsony_mindenhol_unnep_csalad_december

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr5813404541

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása