George Pataki szerint ártani fog a magyar-amerikai kapcsolatoknak a CEU elleni törvény
New York korábbi kormányzója írta alá az egyetem itthoni működéséről szóló egyezményt.
George Pataki - Fotó: AFP/Ron Sachs/CNP
Szerda este New York egykori kormányzója, George Pataki is szót emelt a CEU védelmében. A magyar származású amerikai politikus felidézte, hogy 2004-ben őt érte a megtiszteltetés, hogy aláírja Magyarország akkori miniszterelnökével a megállapodást, amelyben a CEU-t elismerték magyar egyetemként:
„New York korábbi kormányzójaként, ahol a CEU-t is bejegyezték, és olyan amerikaiként, aki mély magyar gyökerekkel rendelkezik, azért írok, hogy felemeljem a szavam egy világszínvonalú egyetem védelmében. 2004-ben engem ért a megtiszteltetés, hogy aláírjam Magyarország miniszterelnökével azt a megállapodást, ami lehetővé tette, hogy a CEU-t elismerjék magyar egyetemként. Az elmúlt 25 évben a CEU nagyban hozzájárult a magyar-amerikai kapcsolatok fejlesztéséhez, kiváló tudósok és szakemberek generációinak képzéséhez Közép-Európában és azon túl, valamint a magas szintű tudás megteremtéséhez a társadalomtudományok és a bölcsészettudományok területén. A CEU egy érték Magyarország számára, és minden olyan támadás, ami az egyetem intézményi autonómiája és a tanszabadság ellen irányul, komoly visszalépés Magyarországnak a felsőoktatásban, és kihatással lesz a két ország későbbi kapcsolataira.” (CEU/MTI)
https://444.hu/2017/04/04/george-pataki-szerint-artani-fog-a-magyar-amerikai-kapcsolatoknak-a-ceu-elleni-torveny
Tisztelt Köztársasági Elnök Úr,
Nagy öröm volt számomra, amikor négy évvel ezelőtt fogadhattam Önt az általam vezetett bostoni kutató központban. Úgy ereztem, hogy a látogatás gesztus értékű volt—jelezte, hogy mennyire fontos az Magyarország jövője szempontjából a tudomány és az oktatás.
Számomra is vannak értékek, amelyek politika fölöttiek. Ilyen a minőségi oktatás, amely, egy tudás alapú világban elengedhetetlen. Igy oktatóként és kutatóként úgy érzem, hogy a Közép-európai Egyetem ellehetetlenítését célzó, parlament által tegnap megszavazott törvény módosítás messzemenően ellentmond a magyar nemzet tudományba és oktatásba vetett hitébe és büszkeségébe. Bízok benne, hogy a Köztársasági Elnök Úr mindet megtesz, hogy a törvényjavaslat ne válhasson törvénnyé.
Mi magyarok jogosan vagyunk büszkék a Neumann Jánosainkra és Szentgyörgyi Albertjeinkre. Nekik köszönhető, hogy bár kis ország vagyunk, tudományos nagyhatalomként tart számon bennünket a világ. Éreztem ezt már a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium diákjaként, amikor a Wigner Jenők es a Szilárd Leók életrajzai inspiráltak kutatói pályára. Nekik köszönhettem azt, hogy a 80-as évek diktatórikus Romániájának a korlátai között magyarként úgy érezhettem, hogy semmi sem lehetetlen.
Mint egy hat évvel ezelőtt, két évtized Amerika után, Budapestre költöztem. Tettem ezt azért, hogy a gyerekeim anyanyelvükön tanulhassanak. De jöttem azért is, hogy visszaadhassak egy keveset abból a szakmai tudásból, amit a legjobb egyetemeken magamba szívhattam. Hazatérésem után elfogadtam a Közép-európai Egyetem felkérését, hogy segítsek egy világszínvonalú kutatási központ létrehozásában. Büszkén állítom, hogy az elmúlt öt évben Budapest a hálózatkutatás fővárosává vált Európában.
Ez az idő alatta azt is megértettem, hogy milyen fontos szerepet tölt be a Közép-európai Egyetem a magyarországi felsőoktatásban. Meghonosított egy akadémia kultúrát, amelynek párját csak a Harvardon tapasztaltam. Egyedülálló együttműködési lehetőségeket teremtett a többi magyar egyetem diákjainak és oktatóinak. Azt is tanúsíthatom, hogy egyetlen cél lobog úgy az oktatók mind a diákok előtt: hogy a munkánk gyümölcseként a világ egyik legrangosabb egyetemét teremtsük meg itt Magyarországon.
Azt is láthattam, hogy a Közép-európai Egyetem milyen stratégiai szerepet tölt be Magyarország nemzetközi megítélésében, és a szomszédos országokhoz kapcsolódó viszonyunkba. Több száz Budapesten végzett diák dolgozik európai, ázsiai, és amerikai kormányhivatalokban és nemzetközi intézményekben. Az egyetemen keresztül szerették meg a magyarokat és Magyarországot. Magyarország láthatatlan nagyköveteiként vannak jelen befolyásos pozíciókban, Közép-Kelet Európában példa nélküli az politika tőke, amit ők képeznek.
Ha a parlament által megszavazott törvény módosítás életbe lép, meggyőződésem, hogy annak a legnagyobb vesztese mi magyarok leszünk. Nem csak a felsőoktatás csorbul példa nélküli módon—megfosztjuk a gyerekeinket és unokáinkat attól a lehetőségtől, hogy Magyarországon világszínvonalú oktatásban részesüljenek. Emigrációba kényszerítjük a legtehetségesebb csemetéinket.
Micsoda ország lehetnénk, ha ahelyett, hogy a legjobb oktatási intézményünk megszüntetésén igyekeznénk, azt iktatnánk törvénybe, hogy minden egyetemünk a világ élvonalába kell, hogy kerüljön! Addig is amíg az Parlament ezt a nemes célt napirendre tűzi, arra kérem a Köztársasági Elnök urat, hogy segítsen, hogy a józan ész a politika fölé emelkedhessen.
Mély tisztelettel,
Barabási Albert-László
https://www.facebook.com/nyary.krisztian/posts/10155197407624855
CEU és NER
részlet:
"A Times Higher Education (THE) külön rangsorolja az ún. feltörekvő országok egyetemeit. Ezen a 300-as listán 41 országból szerepelnek felsőoktatási intézmények. Itt a CEU a 16. helyet foglalja el. A Times listán a Semmelweis Egyetem a 65., a Pécsi Tudományegyetem a 122.; az Eötvös Loránd Tudományegyetem a 123., a Szegedi Tudományegyetem a 129., a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a 154. helyet szerezte meg, a Debreceni Egyetem pedig a 201-250. helyen található.
A negyedszázados CEU jóval előrébb végzett, mint sok nagymúltú magyar egyetem.
De nemcsak a Times 300-as listáján foglal el előkelő helyet a CEU. A brit Quacquarelli Symonds (QS) képzési területek mentén is rangsorolja a világ egyetemeit. Itt a CEU politikatudomány és nemzetközi tanulmányok programja a 42., a szociológiai és filozófiai képzés az 51-100., a történelem program a 101-150., a közgazdaságtan a 151-200. helyet foglalja el.
Náluk az egyetemek általános rangsorában a Szegedi Egyetem az 501-550., az ELTE 601-650., a Debreceni Egyetem 651-700., a Corvinus Egyetem és a Budapesti Műszaki Egyetem a 701+ kategóriában foglal helyet."
http://reflektor.blog.hu/2017/04/04/ceu_es_ner
Simán lebrezsnyevezi Balog Zoltán emberminisztert az akadémikus, aztán levezeti, hogy rombolja szét visszavonhatatlanul a kormány a magyar tudományos életet a CEU miatt
„Talán ismeri azt a régi viccet – április 4-én épp aktuális –, hogy a Szovjetunióban munkaerőhiány van, ezért Brezsnyev elhatározza, kinyitja a határokat. Eltelik néhány nap, hívatja a külügyminiszterét: »Gromiko elvtárs, baj van! Nem befelé, hanem kifelé özönlenek az emberek! Ha ez így megy tovább, ketten maradunk. Mire Gromiko: Persze, te meg az a hülye Koszigin!« Nos, ha Önök így folytatják, a magyar felsőoktatásban ketten maradnak: Ön meg a Palkovics. Aki ér valamit a tudományban és még fiatal, az menekülni fog innen.”
Így kezdi a Facebookra írt nyílt levelét Pósfai Mihály, Széchenyi-díjas egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.
„Milyen eséllyel fogunk mi, magyar kutatók, ezután a nemzetközi kutatási pályázatokon indulni? Ha bármikor, bármilyen indokkal be lehet zárni egy kiváló egyetemet ebben az országban, akkor a bírálók kétszer is meggondolják, érdemes-e az itteni kutatásra pénzt áldozni.”
Pósfai szerint egyébként a magyar Nobel-díjak számának akár még használhat is a CEU tönkretétele.
„Önök mindig büszkén emlegetik a magyarok tehetségét, a sok Nobel-díjast. Úgy látom, megvan a mesterterv, hogyan nyerjünk újabb díjakat: a legszebb hagyományainkat folytatva el kell üldözni a kiváló kutatókat, külföldön biztosan többre jutnak, mint itthon.”
Pósfai egyébként pont tavaly kapott Széchenyi-díjat, ez a kép a parlamenti átadáson készült: Pósfai Mihály Széchenyi-djíat vesz át 2016 március 15-én a Parlamentben Áder János köztársasági elnöktől és Orbán Viktor miniszterelnöktől - Forrás: kormany.hu
https://444.hu/2017/04/05/siman-lebrezsnyevezi-balogh-zoltan-emberminisztert-az-akademikus-aztan-levezeti-hogy-rombolja-szet-visszavonhatatlanul-a-kormany-a-magyar-tudomanyos-eletet-a-ceu-miatt