Fekete opál - a világ legritkább és a legértékesebb opálfajtája, melynek háttértónusa a sötétszürkétől a szurokfeketéig (N1-N4)változhat. A sötét háttér valójában jól kiemeli a kő színeinek ragyogását.
HÁTTÉR TÓNUS.
Az ausztrálok egy skálarendszert használnak a háttér tónus meghatározására.
A drágakő minőségű nemesopáljaikat a háttér színe alapján különböztetik meg.
A fekete opálban a vas- és szénoxidok nyomelemek a felelősek a sötét háttérszínért.
Minél sötétebb az opál háttérszíne annál ragyogóbb a színjáték.
A fekete opált általában ovális alakra vágják, de előfordulhat a szabálytalan- és cseppforma is. A vágás szigorúan követei a kő természetes alakját, hogy a színjátékot a lehető legteljesebben megtartsák.
Sötét opál - háttértónusa a skálán N5-N6 értéket mutat.
Sajnos a fénykép alig képes visszaadni a kézben tartott kő valódi ragyogását, a két kép közötti különbség mégis szembetűnő. A világosabb háttér, egyenlő gyengébb ragyogás, egyenlő alacsonyabb érték.
Világos és fehér opál - N7-N9 értékűek. Az N9-est hívják fehér, vagy tejopálnak. Ezek az opálfajták - természetesen - nagyobb gyakorisággal fordulnak el, mint a fekete opálok, és jóval alacsonyabb értékűek is.
Bár ezek az opálok is a spektrum teljes színskáláját mutatják, a világos háttér miatt a hatás jóval gyengébb, mint a sötétebb hátterű opáloknál.
Kristály opál - melyek átlátszó, vagy áttetsző háttérrel rendelkeznek. Jellemző rájuk az erőteljes színvillanás.
Ezeket az opálokat is döntően oválisra vágják, de előfordul csepp- és a szabálytalan forma is.
A háttér lehet világos, de lehet sötét is.
Harlekin opal - nevét az olasz "Commedia dellarte" bohócfigurájának ruhafotjairól kapta. A színek szögletes és gyémánt alakban jelennek meg benne.
Gombostű opál - olyan opál melyben a színek apró pontok formájában jelennek meg.
http://kreativlelek52.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1193393
Ebben a fejezetben csokorba gyűjtöm mindazokat a jellemzőket, melyek a világ legértékesebb opáljának, az ausztrál fekete opálnak az értékét meghatározzák.
A fekete opál minőségét, és egyúttal értékét is számos tényező befolyásolhatja.
RAGYOGÁS - a kő színjátékának, tüzének intenzitását jelenti. Ez a tulajdonság valójában a visszaverődő fény, ill. a színárnyalatok erejére utal.
Ez az egyik legfontosabb tényező, mely meghatározza az opál minőségét. A legértékesebb opálok a színek briliáns villódzását mutatják, míg a kevésbé értékesek tompábbak. Az értékes opálokban a színek élesek és jól körülhatároltak. Felhős részeket nem tartalmaznak.
HÁTTÉR TÓNUSA - a sötétszürkén és a sötétkéken át a korom feketéig terjedhet.
Az intenzív sötét háttér a legkívánatosabb. Minél világosabb az opál háttere (lásd sötét, és világos opálok) a kő annál kevésbé értékes.
SZÍNEK JÁTÉKA - az opál színei a látható spektrum ibolya színétől a sötét vörösig változhatnak.
Azok az opálok, melyek ibolya és a bíbor színekben ragyognak értékesebbek, mint azok, melyek zöld és kék színeket mutatnak
SZÍNEK MINTÁI - a fekete opál híres a színei különleges mintáiról is.
Híresek a harlekin-, a gombostű-, és a villanás típusú formák. Ez utóbbi a színek széles, szabálytalan villanására utal, mely látvány eltűnik, ha a követ forgatjuk.
A mintázatok gyakran külön elnevezést is kapnak.
SZÍNJÁTÉK IRÁNYA - arra utal, hogy a színek ragyogása vajon közvetlenül szemből látható-e, vagy ehhez el kell forgatni a követ?
Általában ez utóbbi esetekben a kő kevésbé értékes. A függőkhöz és gyűrűkhöz felhasznált köveknél viszont különösen előnyös lehet, ha a szín villanása egy enyhe szögből érkezik.
KARAKTERESSÉG - arra az opálra jellemző, melynek vonzereje erőteljesebb, mint a hasonló technikai paraméterekkel rendelkező opáltársaké.
ALAK - a legkeresettebb formák a cabochon, vagy a domborúan oválisra csiszolt formák, melyek hossza kb. 40%-kal nagyobb, mint a szélességük, és magasságuk kb. 60%-a szélességüknek.
A gyakorlatban ezek a legritkább, és legértékesebb kövek, hiszen a feldolgozás során mindenki igyekszik a színjátékot mutató réteg lehető legjobb kiaknázására.
MÉRET - a 0,75 és a 10 karátos fekete opálok a legkedveltebbek, mert ezek a legalkalmasabbak gyűrűbe foglalásra. Hasonló súlyú és nagyobb köveket függők és brossok készítésére használnak
TÖKÉLETESSÉG - a kereskedelmi forgalomba hozott köveken számos hiba található, melyek meghatározása nem egyszerű dolog.
Homok – apró pettyek formájában jelentkezik, melyek ha szemből nem látszanak, nem rontják a kő értékét.
Ablakosság – a háttérben jelentkező halvány foltosság. Ezt vagy a színtelen gazdakőzet, vagy az alapkőzetről az opál színrétegébe felszakadt homokszemcse okozza. Rontja az opál minőségét és értékét.
http://kreativlelek52.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1193396