A “biotemetőben” a hamvakat egy erdőben helyezik el, a kiválasztott fa gyökerénél. Az ország első, temetkezési célokra használható kegyeleti erdejét alakították ki Agostyánban, Tata közelében, a Természetes Életmód Alapítvány kezelésében lévő területen. Az alapítvány kuratóriumi titkára február közepén az MTI-nek azt mondta, az elhunyt hamvait biológiai úton lebomló, környezetbarát urnában helyezik el, és a rokonok dönthetik el, melyik fa gyökerénél helyezik el azt. Nevét a fa törzsén, időtálló táblán tüntetik fel. Az emlékerdő nem a meglévő temetők és sírkertek konkurenciája, hanem egy befogadó alternatíva azok számára, akik az örök nyugalmat a természetben képzelik el.
A temetés felvétele minden esetben a temetkezési szolgáltatókon keresztül történik. Az agostyáni ökofaluban kialakított 25 hektáros erdőterület az Esterházy-család idejében közbirtokossági erdő volt, 300 éves fák is találhatóak ott. A tájrészlet 2014-ben favágástól mentes örökerdő minősítést kapott. Az emlékerdőben 99 évre is meg lehet váltani a sírhelyek rendelkezési jogát.
Az Olaszországi minta – Capsula Mundi
Az élet körforgását szimbolizálja egy olasz cég környezetbarát temetkezési újítása. A Capsula Mundi projekt tervezői Anna Citelli és Raoul Bretzel kifejlesztett egy szerves, biológiailag lebontható temetkezési kapszulát, amely az elhunyt testét tápanyagokká alakítja, majd fát növeszt belől. Miután elhelyezték a földbe a kapszulát, a tetejére helyezik a facsemetét vagy a magokat. A projekt honlapján számos fa közül lehet választani. Az elültetett fát a hozzátartozók gondozzák, így teljesen megváltozna a temető mivoltja.
Kellemesen hat arra gondolni, hogy miután meghalunk, szeretteink nem egy zord temetőbe járnak sírt látogatni, hanem egy különleges erdőbe, gondozni a fánkat, és utána megpihennek a fa árnyékában.
Egyelőre még csak projektként létezik, mert az olasz törvények tiltják az ilyen temetkezési formát. Ha engedélyeznék, emlékhelyül szolgáló parkokat hoznának létre.