He?

Bolondok hajóján : zene mellett, minden "behozott" és magánvélemény, esemény, történet, téma ütközhet az Életről. Szabadon. (Még!) :-DDD

sörcsap nagybaszónak

Miva'?

 

 

És a főd forog tovább!

 

Beszótak:

Esik-e wazze?


Számojjá csapos!

Naptár

május 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

A riói magyar érmek ennyit érnek!

2016.08.16. 08:01 guma

És tedd hozzá azt is, hogy 35(?!) éves koruktól a világon egyedülálló módon életjáradékot kapnak az éremszerzőink és edzőik (majd az özvegyegyeik?!).Rio 2016 - Ennyit érnek az érmek - ábra

https://profitline.hu/hircentrum/hir/354904/Rio-2016---Ennyit-ernek-az-ermek---abra

Megmutatjuk, mennyit ér az aranyérem

2012-08-23 08:26
A szerdai kormányülésen rábólintottak a MOB javaslatára, így a londoni olimpián aranyérmet szerzett sportolók 35 millió forinttal lesznek gazdagabbak. A legtöbb pénzt Kovács Katalin markát üti.
Jól szerepelt a magyar olimpiai csapat a 2012-es londoni ötkarikás játékokon. A magyar sportolók összesen 17 érmet szereztek. Nyolc aranyérmet, négy ezüstérmet és öt bronzérmet. Magyarország az összesített éremtáblázat 9. helyén végzett, míg négy évvel korábban, Pekingben az ország nem került be a 20 legjobb közé.

Szerdán a kormányülésen a MOB javaslatát elfogadva, döntöttek arról, hogy londoni szereplésért az aranyérmesek 35 millió forintot, a második helyezettek 25, a bronzérmesek pedig 20 millió forintot kapnak. Borkai Zsolt, a MOB elnöke a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón azt mondta: a MOB elnökségének javaslata nyomán jelentős támogatásban részesülnek a sportolók edzői, valamint azok az olimpiai csapattagok, akik orvosként vagy pszichológusként járultak hozzá a sportolók sikereihez.

A negyedik helyezettek 15, az ötödikek 10 millió forinttal lehetnek gazdagabbak a MOB javaslata értelmében, míg a hatodik helyezettek 8, a hetedikek 4, a nyolcadikak pedig 2 millió forintos jutalomban részesülnek.

A 2012-es ötkarikás játékokon a magyar bajnokok közül Kovács Katalin érdemelte ki a legtöbb pénzt, ezüstérmével és negyedik helyezésével együtt összesen 39,2 millió forintot kapott. A csúcskereső még a pekingi olimpián, a háromszoros ezüstérmes Cseh László volt 54 millióval. Az egyéni aranyéremért akkor 20 millió forint járt.

London után a páros számokban sikeresen szerepelt versenyzők fejenként az elért eredményért járó összeg 90 százalékát, a négyfős csapatok a pénzdíj 80, a 13-15 fős gárdák a 70 százalékát kapnák meg. A sportolókat felkészítő szakemberek a juttatás 60 százalékában részesülnek, ez egy keretösszeg, a sportági szövetség tehet javaslatot a személyekre.

Az olimpikonok támogatása összesen 2 milliárd 170 millió forintot tesz ki. Bár a pekingihez képest az egyéni jutalmak jelentősen növekednek, a támogatási keret összességében alig több a négy évvel ezelőttinél.

Több mint 200 ezer a 35 év felettieknek

A Magyarországon honos életjáradék - amely egy arany után jelenleg havi nettó 213 ezer forint a 35. évüket betöltött olimpiai bajnokoknak.
Harmincötödik életévének betöltését követő év január 1. napjától kezdődően élete végéig olimpiai járadékra jogosult az a magyar állampolgár, aki a magyar nemzeti válogatott tagjaként akár egyéni számban, akár csapattagként a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által szervezett nyári vagy téli olimpiai játékokon, vagy a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által szervezett sakkolimpián, illetve 1984-től kezdődően paralimpián vagy siketlimpián első, második vagy harmadik helyezést ért el, vagyis érmes.

Jelenleg az aranyérmes olimpikonok 213 ezer forintos havi juttatást (az előző évi országos szintű bruttó nominál átlagkeresetnek megfelelő összeget) kapnak, miután betöltik a 35. évüket - mondta korábban Török Olivér, a Magyar Olimpiai Bizottság sajtófőnöke. Török Olivér hozzátette: az ezüst- és bronzérmesek, továbbá edzőik és özvegyeik is részesülnek juttatásban.

Az ezüstérmes az olimpiai bajnoki járadék 60 százalékát (127800 forintot) kapja meg, a harmadik helyezett pedig a 40 százalékét (82500 forint).

A kétszeres olimpiai bajnoknak 20 százalékkal nagyobb összeg jár - ami jelenleg 255600 forintnak felel meg. A háromszoros bajnok 140 százalékot (288200 forint), a négyszeres pedig 160 százalékot (340800) kap.

Az edzők és az özvegyek is számíthatnak járadékra: az érmeseknek járó összegnek az 50 százalékát kapják meg. A MOB nem tesz különbséget az egyéni érmesek és a csapatjátékosok járadéka között.

Olimpiai életjáradékot kapnak azok is, akik 1984-ben nem vehettek részt a szocialista országok által bojkottált Los Angeles-i játékokon, de az olimpiát pótló versenyen érmet szereztek.

Jelenleg valamivel több, mint 900-an jogosultak olimpiai járadékra, ez - a Nemzet Sportolója címmel járó összeggel együtt - az államnak mintegy 2 milliárd forintjába kerül évente.

A Nemzet Sportolója cím havi nettó 500 ezer forintos életjáradékkal jár együtt, s azon 60 évnél idősebb, kimagasló eredményt elért, 12 sportolónak adományozható, aki aktív sportpályafutását követően is kimagasló szerepet töltött be a honi sportéletben.

http://figyelo.hu/cikk_print.php?cid=374150_megmutatjuk__mennyit_er_az_aranyerem

Hosszú Katinka akkor is félmilliárdot szakíthat, ha soha többé nem úszik

 

Több százmillió forint egyszeri juttatásnak felel meg az olimpiai érmesek életjáradéka. Mármint matematikailag. Egyáltalán nem kevés múlik egy találaton vagy egy gólon.


Fotó: Szabó Miklós / Népszabadság

Közismert, hogy legeredményesebb versenyzőink olimpiai helyezéseik alapján mekkora pénzjutalmat kapnak; az kevéssé, mennyibe is kerül az adófizetőknek egy-egy ötkarikás eredmény. Az egyszeri jutalom 1,2 és 35 millió forint között mozog, attól függően, hogy egyéniben, párosban, legfeljebb 8 fős csapat tagjaként vagy 9-nél több tagot számláló együttesben nyer valaki, a dobogósok pedig – a 35. születésnapjukat követően – havi életjáradékot is kapnak.

Ennek összegét az előző évi országos havi bruttó átlagbér alapján állapítják meg,  amely hozzávetőleg 250 ezer forint. A Magyar Olimpiai Bizottságtól kapott tájékoztatás szerint tavaly olimpiai járadékra 1,454 milliárd forintot fizettek ki, ebből 977 millió forintot tett ki a 488 érmes illetménye; a többi az edzőknek és az özvegyeknek jutott.

De összességében mennyi pénz is üti így a sportolók markát? Ennek megválaszolásához  a pénzáramlás jelenértékét érdemes kiszámolni: ez mutatja meg, hogy voltaképpen mekkora egyösszegű apanázsnak felel meg az összes juttatás. A számítás során három tényezőt kell figyelembe venni.

Elsősorban azt, mennyivel emelkednek a bérek az országban. Idehaza nagyon meglódultak: a válság éveiben szinte mozdulatlan volt az átlagkereset. Mindenesetre az tetszik reálisnak, ha hosszú távon 4-5 százalékos emelkedéssel számolunk, ami némiképp magasabb, mint a magyar gazdaságban egészségesnek tartott infláció három százalékos mértéke.

A harmadik befolyásoló tényező pedig az, hogy vajon meddig élnek az olimpiai dobogósok. Ma Magyarországon a férfiak születéskor várható élettartama 72, a nőké közel 79 év, mi is ezzel számolunk.

 

Imre Géza a döntőben: megvívott a pénzéért
Imre Géza a döntőben: megvívott a pénzéért
Szabó Miklós / Népszabadság

 

Számításaink szerint tehát Szász Emese, aki párbajtőr egyéniben lett olimpiai bajnok, 120-192 millió forintot kap jelenértéken az olimpiai járadék formájában. (Fontos tudni: hosszú távon már 1 százalékpontnyi eltérés nagy különbséget okoz a béremelkedési ütemnél és a diszkontrátánál.)

Egy férfi aranyérmesnek – a néhány évvel kisebb várható élettartam miatt – valamivel kisebb összeg juthat: úgy 102-155 millió forint a mostani érték szerint. Aki második lesz, az aranyérmes juttatásának a 60 százalékára jogosult, aki bronzérmet szerez, a 40 százalékára. Innen nézve Imre Géza, aki egy hajszálra volt a párbajtőr egyéni olimpiai bajnoki címtől, elesett 40-60 millió forinttól, de így is 60-93 millió forinttal számolhat.

Helyezésről helyezésre

Az olimpiai 1-8. helyezetteknek járó egyszeri állami jutalom minden helyezés után jár, nem csak a legjobb eredmény után. Minden helyezésért megilleti a versenyzőt a pénz. Ennek alapján Hosszú Katinka a három arany, egy ezüst és egy váltóban megszerzett 6. helyezés után 136,4 millió forintot kap. Imre Géza az egyéni ezüstje és csapatbronza után összesen 41 millió forintban részesül.

Bácsi Péter birkózó sem állt messze attól, hogy vagy döntőt birkózzon, vagy legalább megszerezze a harmadik helyet (az ötödik helyen végzett). Ha szerencséje lett volna, 40-62 millió forinttal is gazdagabb lett volna. Kapás Boglárka, aki a 800 méteres gyorsúszásban harmadikként csapott célba, 48-77 millió azonnali forintnak megfelelő járadékra számíthat.

A szabály abban az értelemben kegyetlennek is mondható, hogy hiába szerez valaki négy ezüst- és két bronzérmet, ahogyan négy olimpiáján összesen Cseh László, fillérre ugyanannyit kap, mint az, akinek egyetlen ezüstérme van. De az olimpiai bajnokoknál lehet halmozódás. Ha kétszeres aranyérmes valaki, akkor járadéka 20 százalékkal több az egyszeres bajnokénál, s minden további első helyezés plusz 20 százalékot jelent. Öt- vagy annál több aranyérem esetén a járadék duplázódik, ez a maximum.

Ebből kiindulva a háromszoros aranyérmes Hosszú Katinka 360-576 millió forintnak megfelelő összeget kap meg élete során. 

Hosszú Katalin élete végéig ellesz, mint hal a vízben
Hosszú Katalin élete végéig ellesz, mint hal a vízben
Szabó Miklós / Népszabadság

Természetesen nem csak a nyári olimpiai érmesek kapnak járadékot. A sakkolimpia, téli olimpia, paralimpia vagy siketlimpia dobogósait is ugyanannyi illeti meg, mint a nyári olimpián résztvevőket. És nemcsak a versenyző kap járadékot: özvegye és – 45. életévétől – az edzője is, méghozzá a versenyzői járadék felét. Ha valaki versenyzőként is érmet szerez, a későbbiekben egyik tanítványát is a dobogóra segíti, akkor mindkét jogcímen kap pénzt.

Hajrá, Vasas!

Hiába szereztek eddig öt aranyérmet a Vasas sportolói, a klub közvetlenül nem kap ezért semmit, bár a későbbi pénzosztáskor előnyösebb pozícióba kerülhet. – A sportágak részére biztosított állami támogatás mértékének meghatározása során számít az adott sportág előző évi, valamint előző olimpiai ciklusbeli eredményessége. Az eredményesség mellett még számos tényező befolyásolja azt, úgy mint a versenyengedéllyel rendelkező felnőtt, utánpótláskorú sportolók és a sportágban dolgozó edzők száma – tájékoztatta lapunkat az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

http://nol.hu/sport/hosszu-katinka-akkor-is-felmilliardot-szakithat-ha-most-hazajonne-riobol-1627863

 

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://offforever.blog.hu/api/trackback/id/tr9310414380

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gazoló 2016.08.20. 17:56:32

Hajrá vasas,hajrá lányok,""férfimunka volt:))
süti beállítások módosítása