A 12. századtól építenek ilyen épületeket, gyakran teaültetvények és rizsteraszok közelében. Számosat közülük még most is laknak, néhányat viszont turisztikai látványossággá alakítottak. Ezeknek az erődszerű épületeknek a felépítésénél a legfőbb szempont a védelem volt a banditák és a hadurak ellen. Fujian tartományban 20.000 tulou található, a legtöbb a Tajvani-szoros közelében.
A tulou általában kör vagy téglalap alakú épület, amelyet 3-5 emelet magasan építenek. Kívülről a nagy vastag falak a védelmet szolgálják. Egy nagyobban akár 80 család is élhet együtt. A társasház belső átmérője 77 méter is lehet. A belső térben alacsonyabbra építették a létesítményeket, ezek általában raktárak, kutak, mosó szobák, csarnokok voltak. Ellentétben más kultúrákkal az épületben a lakások nem tükrözik a társadalmi rangsort. Minden szoba azonos méretűre épült, azonos minőségű anyagokat használtak fel és a külső dekoráció is ugyanolyan volt. Több generációs családok laktak együtt klánokat kialakítva. Életük annyira összefonódott, hogy szinte minden munkát együtt végeztek. Ha már kinövik a lakásokat, akkor méretettől függően vagy építenek még egy kört az eredeti köré vagy mellé, így a család együtt maradhat.
Számos kínai településen a családi házakat népi lakóházaknak nevezik. A családi házat a legegyszerűbb megépíteni, régóta használják, így rengeteg van belőlük. Mivel Kína különböző vidékei más-más természeti és környezeti adottságokkal rendelkezik, a népi lakóházak arculata is többféle lehet. A Fujian tartomány déli és a Guangdong tartomány északi részén, valamint a Guangxi Autonóm Terület északi részén lakó kejiaiak többnyire hatalmas társasházakban laknak.
A külső, erődre emlékeztető falak 1,6 méter szélesek és a föld tömörítésével úgy készítették, hogy köveket, bambuszt, és egyéb könnyen hozzáférhető anyagokat használtak. Az eredmény egy világos, jól szellőző, földrengés-biztos épület, amely télen meleg nyáron pedig hűvös. A felső szinteken lőréseket is beépítettek a falba, ez a komoly védekezés a 19. századig a fegyveres banditák miatt volt. Többnyire egy kaput készítettek az épületre, amiket helyenként vaslemezekkel erősítettek meg. Gyakran előfordult, hogy a banditák úgy próbáltak bejutni, hogy felgyújtották a kaput, ez ellen úgy védekeztek, hogy vizes tartályt szereltek a kapu felé. Az UNESCO 2008-ban a világörökség részévé nyilvánította ezeket az épületeket történelmi, kulturális és építészeti értékük miatt.
A négy-öt emeletes házak kör alakban helyezkednek el, a gyűrű közepén egy emeletes terem áll. Az építmény védelmi szerepet tölt be. A tulouk a népi lakóházak csodálatos világát hozzák létre.
http://haerdekel.hu/kulonos-kinai-tulou-tarsashaz-a-multbol/