Nekem egy csoda a háló mert eljuthatok pl most ide:
Chile Dél-Amerika déli részén, a kontinens nyugati részén fekvő, rendkívül keskeny ország. Keletről nagy darabon Argentína, északkeletről Bolívia, északról Peru határolja. A több mint 4300 km hosszú, átlagosan 180 km széles országon végighúzódó Andok láncai közti árok északi részén a világ egyik legkietlenebb része, az Atacama-sivatag, középső részén pedig egy termékeny völgy terül el. Délen az Andok tengerbe süllyedt parti lánca több ezer szigetre szakadozva tagolt, csipkézett partvidéket alkot. Földünk földrengésekkel egyik legjobban sújtott országa.
Santiago de Chile és Valparasió
Ebben az országban eltölthetjük az időnket a perzselő napsütésben, vagy hógolyózhatunk az Andokban. Mert Chile a szélsőségek földje. Nézzünk pár érdekességet: Antofagasta
A Llullaillaco egy rétegvulkán az Andokban, Argentína és Chile határán. Ez a negyedik legnagyobb vulkán és a második legnagyobb aktív vulkán a világon. Csak az Ojos del Salado magasabb.
A Beagle-csatorna néven ismert tengerszoros Dél-Amerika legdélebbi részén, a Tűzföld szigetvilágban található. A csatorna a legnagyobb szigetet választja el a környező kisebb szigetektől.
Van minden ebben az országban: sós sivatagi magaslatoktól kezdve gleccser borította síkig, Chile emlékeztet minket a természet szépségére és erejére is. Torres del Paine Nemzeti Park
A föld egyik legszebb nemzeti parkjaként tartják számon a Torres del Paine Nemzeti parkról még pár kép. A park évről évre rengeteg turistát vonz a világ minden tájáról, melyek közt sok eszetlen is akad sajnos. Szinte pár évente felgyújtja a parkot valamelyik agyatlan turista...
A chilei szőlőültetvények a földön egyedül mentesek a filoxérától, a szőlő gyökereit pusztító vésztől. Így a chilei szőlőültetvények az egyedüliek a világon, amelyeket nem kell permetezni. Ebben a minőségükben teljesen egyedülállóak a földön. A spanyolok nem sok jó dolgot tettek ezen a földrészen. Az egyik és talán egyetlen pozitív cselekedetük a szőlészetek megteremtése volt. Az ország középső részén elhelyezkedő pincészetek ma már világhírűek, Chile pedig a föld 5. legnagyobb borexportőre a világon.
Az országban található a világ legnagyobb mesterséges medencéje is
Ez a medence Chilében (San Alfonso del Mar Algarrobo - ami olyan Santiagónak, mint Siófok Budapestnek) található. Majdnem 1 km hosszú, a maga 20 hektáros kiterjedésével. Ebbe a diszkrét méretbe közel 66 millió liter vizet lehet beletölteni, amit a szomszédos Csendes-óceánból mernek át.
A beruházás 2 milliárd dollárba került, de hogy majd ne felejtsük el ezt könnyen, még erre jön rá az évi 4 millió dolláros karbantartási díj. És ha ez megvan, onnantól már csak élni kell, mint hal a vízben. A világon a második legnagyobb medence a marokkói Orthlieb mindössze 150 méter hosszú és 100 méter széles.
A Very Large Telescope:
A Very Large Telescope a világ egyik legnagyobb csillagászati távcső-rendszere, mely négy, egyenként 8,2 méter átmérőjű tükrös távcsőből áll. A teleszkópok neveit egy helyi indián nyelvből vették: Antu, Kueyen, Melipal és Yepun. A chilei márvány barlang az egyik legszebb a világon.
A barlang Dél-Amerika második legnagyobb édesvizű tavában General Carreraban található. General Carrera Argentína és Chile között húzódik, de a chilei oldalon a csodás smaragdzöld és türkiz-kék vízben áll a katedrális. A barlangrendszer valójában három fő részből áll: La Capilla (a kápolna), El Catedral (a székesegyház) és a La Cueva (a barlang). A víz formálta márvány barlang alagútjai hosszan elnyúlnak és elég nagyok ahhoz, hogy kis csónakkal vagy kajakkal be lehessen járni.
Ez a keskeny ország számos gejzírrel, heggyel, tengerparttal és vulkánnal rendelkezik ahhoz, hogy a kalandvágyókat egy egész életre magába bolondítsa.
Pár mondatos általános ismertető: a chilei közbiztonság a latin amerikai átlagnál lényegesen jobb, ez nem jelenti azt, hogy ne lenne szükség a szokásos elővigyázatosságra a turisták részéről. Santiago belvárosában a lopások, a gépkocsi feltörések a gyakoribbak, nem ajánlott tehát az ékszerek, értékes órák viselése, kézicsomagok, kamerák, vagy más értéktárgyak felügyelet nélkül hagyása.
Az egészségügyi helyzet európai mércével is jónak mondható, a Chilébe utazóknak nincs szükségük védőoltásra, vagy más különleges óvintézkedésekre. Ezzel együtt a csapvíz és az utcai árusok által kínált élelmiszer fogyasztása nem ajánlott.
Chile fejlett, egyre bővülő úthálózattal, sűrűn üzemelő belföldi légi járatokkal rendelkezik, a közlekedés biztonságosnak mondható. Santiagóban és más városokban is nyugodtan használhatók a tömegközlekedési eszközök és az elfogadható árú taxik. Autóval történő beutazáskor nemzetközi jogosítványra, illetve a Magyar Autóklub igazoló kártyájára van szükség. Azapa falucskában található "Museo Arqueológico San Miguel" múzeumban kiállított múmiák a földön a legrégebbiek. A Chinchorro kultúra több mint 9ooo évvel ezelőtt alakult ki. Nem sokat tudtak róla egészen addig, amíg itt Észak-Chilében 1983-ban szenzációs leletre bukkantak a régészek; 96 különös múmiát ástak ki egy vízvezeték-építés földmunkái során felszínre került temetőből. A tetemeket megtaláló régészek által „Chinchorro-múmiák”-nak (ejtsd: csincsorro) elnevezett maradványok a kormeghatározás alapján körülbell 7ooo évesek, i. e. 5000 körül (2500 évvel az egyiptomi piramisok építése előtt), kerültek nyughelyükre, így ezek a valaha talált legrégibb emberi múmiák.
Chile földjén, a Húsvét szigeten van a világ egyik nagy rejtélye, a Moai kőszobrok elképesztő sora. A sziget gyakorlatilag egészét a Rapa nui Nemzeti Park foglalja el, mely az UNESCO világörökség részét képezi. Senki nem tudja kik léptek először a történelem folyamán ennek a szigetnek a földjére, hisz hihetetlen távolságra fekszik mindentől, az óceán mélyén, teljesen magányosan. A legközelebb Chile partjai vannak, de ez a "közel" 36oo km...
A közelben található Falkand szigetek, az Egyesült Királyság saját kormányzású tengerentúli területe.